Ketvirtadienį visa Lietuva stebėjo, kaip vieną po kito nuo ankstyvo ryto į teismą buvo vedami teisėjai ir advokatai dėl kardomosios priemonės jiems skyrimo.
Keli Lietuvos teismai leido suimti visus aštuoniolika įtariamųjų, dėl kurių kreipėsi prokurorai. Teisėjus E.Laužiką, V.Kažį, V.Bavėjaną, H.Jaglinskį, K.Guriną, advokatus G.Cimbolienę bei M.Navicką leista suimti 10 dienų, advokatą A.Surblį – 14 dienų, advokatą D.Zagrecką bei dar tris asmenis – 1 mėnesiui, kitus šešis įtariamuosius – dviems mėnesiams. Dar aštuoniems vakar sulaikytiems įtariamiesiems skirtos kitos kardomosios priemonės.
Vakare visą šį procesą apvainikavo Druskininkų mero R. Malinausko ir jo patarėjo Aivaro Kadziausko sulaikymas.
Niekas turbūt nepaneigs, kad tai, kas įvyko pastarosiomis dienomis, – yra pati didžiausia specialiųjų teisėsaugos institucijų operacija šiuolaikinės Lietuvos istorijoje. Juolab kad į korupcijos voratinklį įkliuvo pareigūnai iš taip vadinamo aukščiausio šalies elito sluoksnio.
Jau tą patį vakarą du įtakingi politikos apžvalgininkai Vytautas Bruveris ir Rimvydas Valatka laidoje „Dėmesio centre” (Info TV) ėmėsi kurti sąmokslo teorijas.
R. Valatka: (…) Stalino epochos pabaigoje buvo gydytojų byla, Grybauskaitės ar Skvernelio epochos pabaigoje turime teisėjų bylą (pabr. aut.). Tai tokios istorinės paralelės. Man šitoje byloje kyla labai daug klausimų. Man keista, kodėl žiniasklaida pasidavė STT ir prokuratūros entuziazmui. Kokius herojus mes matėme? Generalinį prokurorą Pašilį, kuris šiaip niekada neina į laidas. Tą patį daro STT vadas Bartkus. Jeigu jie būtų bent vienoje laidoje pasakę, kad jie sėdės ir paskutinėje laidoje, kai jau bus skelbiamas teismo nuosprendis, tai įtikintų labiau negu bet kurie žodžiai. Antra, man labai keista, kodėl reikia kišti teisėją, kad ir koks blogas būtų, į areštinę? Ką, jis žmogus papjaus, užmuš ką nors gatvėj, apvogs? Na nepadarys gi to. Bet reikėjo pademonstruoti. Trečias dalykas, žinoma, kad teisėjų yra visokių ir gandų iki šiol girdėję esame įvairių, bet dabar formuojama tokia nuomonė, kad buvo teisėjų klanas, kuris blogai išnagrinėjo vienas ar kitas bylas ir jos rodomos. Dažniausiai primenamos bylos, kurios baigėsi išteisinamuoju nuosprendžiu ir va, matai, reiškia iš tikrųjų visi kalti… Jeigu mes demokratinėje, teisinėje valstybėje atmesime išteisinamuosius nuosprendžius dėl įrodymų stokos, tai mes turėsime tai, apie ką svajoja kandidatas Skvernelis – policinę valstybę.
V. Bruveris: Čia aš matau ir tam tikrą politinį paderinimą šiuo klausimu. Vien tai daug ką sako, kad sprendimai priimami tarp Seimo sesijų. Mano nuomone, visiškai akivaizdu, kad Prezidentė norėjo, kad jos sprendimas šioje situacijoje būtų pagrindinis (pabr. aut.). Galiausiai Seimo sesijos metu būtų kilę klausimų, Seimo nariai būtų norėję daugiau išsiaiškinti. Galiausiai būtų kilę problemų dėl to paties Malinausko, nes būtų vykdoma operacija „gelbstint eilinį Malinauską“. Tai čia politinį paderinimą aš matau.
Apie ką byloja šios dvi ilgokos citatos iš Bruverio ir Valatkos pasisakymų?
Man regis, ciniškiausia „teisėjų bylą“ (pavadinkime tai sąlygiškai) lyginti su Stalino epochos gydytojų byla. Ar tai aliuzija į paraleles – esą Stalino režimas prilygsta Grybauskaitės režimui? Kokiam žiūrovų (skaitytojų) ratui siunčiama šitokia žinia? Ar ne tam pačiam, kurį pats Valatka vadina pokolchoziniais žmonėmis?
Antra. Kam kišti teisėją į areštinę, kad ir koks blogas jis būtų? – klausiama. Tai čia iš to paties gyvulių ūkio : visi yra lygūs, bet yra tarp jų ir lygesnių.
O ar autorius žino, kiek tų mažiau lygesnių per visą mūsų nepriklausomybės laikotarpį buvo kišama į areštines. Ir ne visuomet, deja, teisingai. Ir ne visada, o tiksliau, labai retai po viso to jų buvo bent atsiprašoma.
Bruverio teiginys, esą čia kyšo Grybauskaitės ranka, neišlaiko jokios kritikos. Nejaugi specialiosios tarnybos, šiuo atveju STT, turi derintis prie atostogaujančio Seimo, kada jai pradėti operuoti pertvinkusius pūlinius?
Bet – kalta Grybauskaitė. Kurios, beje, kadencija jau greitai baigsis. Tačiau, matyt, dar negreit baigsis kai kurių pokolchozinių veikėjų ko ne zoologinė nemeilė jai.
Bent šiek tiek mąstančiam šalies piliečiui seniai aišku, jog Lietuvoje egzistuoja ne dvi Lietuvos, kaip dažnai tai mėgstama akcentuoti tam tikrų politikų sluoksniuose, o daug lietuvų, kuriose yra savų, tam tikriems klanams (neretai, beje, glaudžiai susijungiantiems) priklausančių merkantilinių interesų.
2019.02.22; 15:00