Kaip formuoti rezervą iš buvusių Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnų


Nacionalinis saugumas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto  (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas įregistravo patobulintas Vadovybės apsaugos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma numatyti galimybę formuoti rezervą iš buvusių Vadovybės apsaugos tarnybos (VAT) pareigūnų.
 
Seimo NSGK narių parengtas projektas numato, kad Vadovybės apsaugos tarnybos rezervas būtų savanoriškais pagrindais sudaromas iš buvusių Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnų. Įstatymo pataisos  numato, kad Vadovybės apsaugos tarnybos rezervas  formuojamas ir asmenys į šį rezervą įtraukiami Vadovybės apsaugos tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka.
 
Seimo NSGK nariai projekto svarstymo metu siūlė spręsti dėl rezervo narių amžiaus ribos, įvertinant žmogaus sveikatą, fizinį pasirengimą.
 
Jei Seimas pritartų, Vadovybės apsaugos tarnybos rezervo nariais galėtų būti buvę Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnai, atitinkantys įstatyme nustatytus reikalavimus, ne vyresni kaip 65 metų amžiaus, savanoriškais pagrindais jų rašytiniu prašymu Vadovybės apsaugos tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka įtraukti į Vadovybės apsaugos tarnybos rezervą.
 
Vadovybės apsaugos tarnybos rezervo nariai dalyvautų  kvalifikacijos palaikymo ir tobulinimo pratybose, mokymuose.
 
Seimo NSGK nariai ragino pagalvoti ir apie socialines garantijas į rezervą įtrauktų asmenų, jeigu užduoties vykdymo metu įvyktų nelaimė. Patobulintame įstatymo projekte siūloma numatyti socialines garantijas Vadovybės apsaugos tarnybos rezervo nario žūties (mirties), sužalojimo, susižalojimo arba sveikatos sutrikdymo Vadovybės apsaugos tarnybos organizuojamų kvalifikacijos palaikymo ir tobulinimo pratybų ar mokymų metu atvejais. Tokiais atvejais jiems būtų mokamos  kompensacijos.
 
Buvusį Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūną įtraukus į Vadovybės apsaugos tarnybos rezervą, jo atleidimo iš Vadovybės apsaugos tarnybos dieną turėtas tarnybinis rangas taptų  garbės atsargos tarnybiniu rangu nuo šio asmens įtraukimo į Vadovybės apsaugos tarnybos rezervą dienos.
 
Planuojama, kad Vadovybės apsaugos tarnybos rezervo nariai galėtų būti laikinai pasitelkiami Vadovybės apsaugos tarnybos funkcijoms atlikti, atsižvelgiant į jų kvalifikaciją ir Vadovybės apsaugos tarnybos direktoriaus nustatytų reikalavimų atitiktį. Tokiais atvejais jie galėtų būti  laikinai skiriami į pareigūno pareigas, sudarant su jais terminuotas pareigūnų tarnybos sutartis, arba su jais gali būti sudaromos terminuotos darbo sutartys.
 
Siūloma, kad Vadovybės apsaugos įstatymo pataisos įsigaliotų 2024 m. sausio 1 d. Kitą savaitę planuojama jas svarstyti Seimo plenariniame posėdyje.
 
Kaip ELTA jau skelbė, Seimo NSGK narių duomenimis, šiuo metu rezervą galėtų sudaryti apie 120 buvusių pareigūnų, o ilgalaikėje perspektyvoje apie 200–400.
 
Šiuo metu Vadovybės apsaugos įstatymas nenumato tarnybos rezervo formavimo.
 
Jadvyga Bieliavska (ELTA)
 
2023.04.14; 04:46
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *