Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė sako, kad jos „aptakią“ poziciją dėl rusų ir baltarusių atletų dalyvavimo Paryžiaus vasaros olimpinėse žaidynėse lemia tai, kad ji yra susipažinusi su daugiau požiūrių į šią situaciją.
Anot LTOK prezidentės, kitų žemynų atstovai, pavyzdžiui, Afrikos, numoja ranka į karą Ukrainoje ir nemato didelės problemos, kad olimpinėse žaidynėse rusai ir baltarusiai dalyvaus su neutralia vėliava.
„Galbūt mano tokią aptakią poziciją lemia tai, kad aš vis dėlto daugiau esu susipažinusi su įvairiausiais dokumentais, požiūriais ir daugybe diskusijų ir pokalbių. Tas ir lemia mano šiek tiek aptakesnę poziciją“, – TV3 laidoje „Dėmesio centre“ teigė D. Gudzinevičiūtė.
Antradienį LTOK prezidentė žurnalistams teigė, kad dar per anksti kalbėti apie nacionalinių olimpinių komitetų Paryžiaus olimpiados boikotą ir kad dar viskas gali pasikeisti. Anot jos, boikoto nepalaiko ir Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC). Todėl ir LTOK tokio veiksmo nesvarsto.
Pasak D. Gudzinevičiūtės, užsieniečiai į susiklosčiusią situaciją žiūri visai kitaip nei Baltijos ir Skandinavijos šalys.
„Užsieniečiai – Afrika, Azija – žiūri visai kitaip. (…) Tai, ką mes išgirdome per Pasaulinės nacionalinio olimpinio komiteto asociacijos generalinę asamblėją, kai mes – Lietuva, Latvija, Estija ir Skandinavų šalys – kreipėmės, kad nenorim, jog rusai dalyvautų, tai mums Afrikos žemyno prezidentas pasakė: „Jus pačius reikia suspenduoti. O ko jūs čia? Visi mes kariaujam. Nieko čia tokio nevyksta.“ Va toks yra požiūris“, – pabrėžė LTOK prezidentė.
D. Gudzinevičiūtės teigimu, jei rusų ir baltarusių atletų dalyvavimas olimpinėse žaidynėse būtų jos valia, ji neleistų šių šalių atletams varžytis.
„Ar aš noriu, kad dalyvautų rusai? Nenoriu. Jeigu būtų mano valia, galbūt kažką galėčiau padaryti, bet žiūrint iš teisinio požiūrio, jeigu dabar pareikštų tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas, kad ok, mes neįsileidžiame rusų, tai reikia visų pirma keisti chartiją“, – akcentavo buvusi sportininkė.
„Jeigu tai būtų mano valia, aš tiesiog įrašyčiau (į chartiją – ELTA), pavyzdžiui, kad neįsileidžiam rusų, ir visi lengviau atsikvėptume“, – konstatavo ji.
Pasak buvusios olimpietės, vienas iš pagrindinių Olimpinės chartijos postulatų yra tai, kad joks sportininkas negali būti diskriminuojamas, kaip ir Žmogaus teisių deklaracijoje.
ELTA primena, kad Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) praėjusią savaitę pareiškė, kad „jokiam sportininkui neturėtų būti užkirstas kelias dalyvauti varžybose vien dėl savo paso“.
IOC aiškina, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkai didžiausiose varžybose neatstovautų savo valstybei ar jokiai kitai organizacijai savo šalyje, t. y. minėtų šalių atletams dalyvauti 2024 m. Paryžiaus vasaros olimpiadoje tektų suneutralia vėliava.
Dėl tokio IOC sprendimo Ukraina žada boikotuoti Paryžiaus olimpines žaidynes.
2023.02.02; 05:00