NATO sąjungininkės padidins aukštos parengties pajėgas iki 300 tūkst. karių


Amerikiečių kariai. Vytauto Visocko (slaptai.lt) nuotr.

Briuselis, birželio 27 d. (AFP-ELTA). Stiprindamos savo gynybą NATO sąjungininkės padidins aukštos parengties pajėgas iki „gerokai daugiau nei 300 tūkst.“ karių. Gynyba stiprinama reaguojant į Rusijos karą prieš Ukrainą, pirmadienį pareiškė Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas.
 
„Sustiprinsime savo priešakinę gynybą. Padidinsime savo kovines grupes rytinėje Aljanso dalyje iki brigadų lygio. Pertvarkysime NATO greitojo reagavimo pajėgas ir padidinsime savo aukštos parengties pajėgų skaičių iki gerokai daugiau nei 300 tūkstančių“, – sakė J. Stoltenbergas prieš šią savaitę Madride vyksiantį NATO viršūnių susitikimą.
 
JAV vadovaujamo karinio aljanso lyderiai šią savaitę susitiks Madride, tai, pasak J. Stoltenbergo, bus „transformacinis“ viršūnių susitikimas, sprendžiant Maskvos invazijos į savo provakarietišką kaimynę padarinius.
 
J. Stoltenbergas sakė, kad sąjungininkės taip pat perkels į priekį daugiau sunkiosios ginkluotės, įskaitant oro gynybos sistemas, o pajėgos būtų iš anksto paskirtos ginti konkrečias NATO nares pažeidžiamame Aljanso rytiniame pakraštyje. „Tai yra didžiausias mūsų kolektyvinės gynybos ir atgrasymo pertvarkymas nuo šaltojo karo laikų“, – sakė J. Stoltenbergas. Jis nepateikė daugiau informacijos apie papildomas aukštos parengties pajėgas ar kaip Aljansas galėtų jas dislokuoti.
 
Amerikiečių kariai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Šiuo metu NATO turi maždaug 40 tūkst. karių aukštos parengties pajėgas. Tikimasi, kad daugiau nei 300 tūkst. karių sudarys didesnį telkinį, kurį Aljansas galėtų panaudoti būtinybės atveju.
 
J. Stoltenbergas taip pat sakė, kad lyderiai susitars sustiprinti esminę NATO paramą kariaujančiai Ukrainai, kurios prezidentas Volodymyras Zelenskis ketina paskambinti vaizdo ryšiu. Šis paketas apims „reikšmingą kiekį“ įrangos, tokios kaip saugaus ryšio bei antidronų sistemos ir degalai, bei padės Ukrainai ilgainiui pereiti naudoti pažangesnius NATO standartus atitinkančius ginklus. Tai atskira parama nuo tos ginkluotės, kurią JAV vadovaujamos NATO narės jau siunčia į Ukrainą, įskaitant prieštankines raketas, artileriją ir oro gynybos sistemas, kad padėtų sulaikyti Rusijos puolimą.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.06.28; 08:33
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *