Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) per šių metų 9 mėnesius gavo 2,5 karto daugiau pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Didžiąją dalį šių pranešimų – beveik 94 proc. – sudarė iš finansų, elektroninių pinigų įstaigų ir kitų mokėjimo įstaigų gauti pranešimai, teigiama tarnybos pranešime žiniasklaidai.
Lyginant su praėjusių metų 9 mėn. rodikliais, šiais metais virtualiųjų valiutų operatoriai pateikė net 70 kartų daugiau pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius. FNTT naudojamai sistemai automatiškai įvertinus pranešimų rizikingumą, dėl pusės jų FNTT pareigūnai atliko papildomą analizę.
„Šiuo metu Lietuvoje veikia 788 virtualiųjų valiutų operatoriai, spartus jų skaičiaus augimas Lietuvoje lėmė ir žymų teikiamų pranešimų apie įtartinas operacijas skaičiaus didėjimą. FNTT pareigūnai atidžiai vertina šio sektoriaus bendrovių teikiamą informaciją, net pusė pateiktų pranešimų buvo papildomai analizuojami (…)“, – pranešime teigia FNTT direktorius Rolandas Kiškis.
Per šių metų 9 mėnesius beveik 1,8 karto daugėjo pranešimų, gautų iš komercinių bankų ar jų filialų. Beveik 2,3 karto daugiau pranešimų teikė ir kiti įstatyme nustatyti įpareigotieji subjektai (specializuoti bankai, prekeiviai automobiliais, unijos, notarai ir kt.). Šiek tiek daugiau nei per praėjusių metų tą patį laikotarpį pranešimų gauta iš užsienio finansinės žvalgybos padalinių.
„Šiais metais gerokai augo sustabdytų lėšų suma. Lyginant su praėjusių metų 9 mėnesių duomenimis, šiais metais iš Lietuvos finansų įstaigų ir kitų įpareigotųjų subjektų buvo gauta 2,3 karto daugiau pranešimų apie sustabdytas lėšas sąskaitose. Skaičiuojama, kad įpareigotieji subjektai per šių metų 9 mėnesius sustabdė 4 kartus daugiau lėšų, nei pernai per tą patį laikotarpį. Šiais metais sustabdytų lėšų suma pasiekė daugiau nei 131 mln. eurų“, – rašoma pranešime.
FNTT pareigūnams atlikus gautų pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius analizę, dvigubai daugiau medžiagų tolesniam tyrimui šiais metais buvo perduota Valstybinei mokesčių inspekcijai, palyginus su praėjusių metų 9 mėnesių duomenimis. Lietuvos policijai ir kitiems FNTT padaliniams perduotų medžiagų skaičius, palyginus su praėjusiais metais, kiek sumažėjo. Tačiau beveik dvigubai padidėjo medžiagų, perduotų kitoms institucijoms (tarp jų ir teisėsaugos), skaičius, lyginant su praėjusiais metais.
FNTT Priežiūros skyrius, atliekantis įpareigotųjų subjektų patikrinimus dėl galimų Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo (PPTFPĮ) pažeidimų, per praėjusius metus (nuo įkūrimo 2021 m. balandžio mėn.) patikrino 21 įmonę ir dėl įvairių PPTFPĮ pažeidimų į PPTFPĮ pažeidimų nagrinėjimo komisiją 2021 m. sprendimams priimti perdavė 12 medžiagų, o per 2022 m. 9 mėn. buvo patikrintos 22 įmonės, Komisijai perduota 16 medžiagų, teigiama pranešime.
2022.11.21; 11:16