„Praėjusią savaitę dėl, atrodytų, nekaltos naujienos, pasirodžiusios Kinijos žiniasklaidoje, Kinijoje ir Rusijoje netikėtai įsiliepsnojo tikras gaisras. Jis ryškiai apšvietė, kokie išklibę pamatai, ant kurių renčiamas vieningas frontas, kurį Pekinas ir Maskva kuria kaip atsvarą Vakarams ir egzistuojančiai geopolitinei tvarkai“, – pasakoja J. Mailsas laikraštyje „The Washington Times“.
Autorius primena, kad lapkričio 4 dieną Kinijos oficialioji žiniasklaida nušvietė penkių naujų pasienio ženklų įrengimo Rusijos pasienyje ceremoniją.
Reportažuose rašyta, kad tada Kinijai iš Rusijos perėjo 4,7 kv. km žemės. Pasak J.Mailso, Padangėje toji naujiena sukėlė pasipiktinimą. Kinų nuomone, Pekinui derėjo pareikalauti grąžinti visas „prarastas teritorijas“, perėjusias Rusijai iš Kinijos nuo XIX amžiaus vidurio.
„Sunku buvo pasirinkti netinkamesnį momentą pranešti apie tų pasienio ženklų įrengimą. Rusijoje lapkričio 4-oji – Tautos vienybės diena. Ši šventė, gyvavusi dar caro laikais, skirta 1612 metų sukilimui prieš lenkų – lietuvių okupaciją per Rusijos ir Lenkijos karą 1605 – 1618 metais pagerbti. Sovietų valdžios metais šventė buvo panaikinta, bet 2005 metais Vladimiras Putinas ją grąžino, kad pakurstytų rusiškąjį nacionalizmą“, – praneša straipsnio autorius.
Šiemet lapkričio 4-ąją apie 100 tūkst. „rusų superpatriotų“ žygiavo parade Maskvoje ir išgirdo naujieną iš Pekino, kad žemė grąžinama Kinijai. Dar daugiau rusų įsijungė į internetą, kad išreikštų tuo pasipiktinimą.
„Nustebinta visuomenės pasipiktinimo, Rusijos vyriausybė sureagavo į jį kaip į argumentą, leidžiantį oficialiai ir kategoriškai neigti bet kokių teritorijų „grąžinimą“ Kinijai. Ji primygtinai tvirtino, kad pagal dvišalį 2001 metų susitarimą tarp šalių daugiau nebegali būti teritorinių ginčų, – sakoma straipsnyje. – Bet visuomenė abiejose šalyse vis labiau piktinosi, ir lapkričio 10-ąją tai privertė Maskvą paleisti dar vieną kategorišką paneigimą, kad žemė perduota Kinijai“.
Kitą dieną po to „Pekino kontroliuojami tinklų leidiniai“ pradėjo užuominas, kad lapkričio 4-osios naujiena buvo klaida.
Tačiau žala jau buvo padaryta. Užsienyje kinai interneto vartotojai pasičiupo siužetą ir įsikibo į antirusišką temą. Daugelis kinų interneto vartotojų sugebėjo pralįsti pro Kinijos „Aukso skydą“ (interneto turinio filtravimo sistema Kinijoje, – red. past.), kad išlietų savo įniršį Rusijos ir savosios „išdavikiškos“ vyriausybės adresu, – praneša autorius.
Vis dėlto patriotizmas – tai lazda su dviem galais“.
Šaltinis: The Washington Times
2015.11.16; 05:03