Pasvarstymai apie Laisvės premijos skyrimą A. Michnikui

Vilniuje 1907–1944 m. gyveno, subrendo ir kūrė Juozapas Mackevičius (1902–1985), žymus rašytojas, nominuotas 1975 m. Nobelio premijai, gilus analitikas ir nuosekliausias rašytojas – antikomunistas, vienintelis Lietuvos lenkas, 1939 m. spalio mėn. atvirai pasveikinęs į Vilnių įžengusią Lietuvos Respublikos kariuomenę. Pagrindinis jo kūrybos leitmotyvas buvo mintis, kad tiktai tiesa yra įdomi. Šia taisykle vadovavosi visą savo gyvenimą be išimties.

Nors daugiausia rašė lenkiškai, pagal kilmę, meilę šaliai ir jos kraštovaizdžiui, prisirišimą prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos bei tradicijų ir pagal savo veikalų turinį buvo lietuvis, lenkakalbis Lietuvos rašytojas. Artimai susigiminiavęs su Stasio Lozoraičio šeima iki gyvenimo pabaigos išlaikė aktyvius kontaktus.

Continue reading „Gulago kaliniai ir žmogus iš kitos barikados pusės”

2014 metų Laisvės premijos laureatas Adamas Michnikas yra gerai žinomas ir daugeliu garbingų apdovanojimų jau ne kartą pagerbtas Lenkijos visuomenės veikėjas, disidentas, vienas iš Lenkijos opozicinio judėjimo „Solidarumas“ lyderių, žurnalistas, eseistas, politikos publicistas ir dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiasis redaktorius.

Adamas Michnikas nuosekliai rėmė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Nuo pat Sąjūdžio gyvavimo pradžios aktyviai propagavo Lietuvos ir Lenkijos opozicinių jėgų bendradarbiavimą, skatino koordinuoti „Solidarumo“ ir Sąjūdžio veiksmus, dienraštyje „Gazeta Wyborcza“ nuolat nagrinėjo Lietuvos aktualijas, Lenkijos ir Lietuvos bendradarbiavimo klausimus.

Continue reading „2014 metų Laisvės premijos laureatas Adamas Michnikas: „ginčai tarp Lietuvos ir Lenkijos yra kenksmingi””

video_cip

Kovo 11-ąją Seimo Konstitucijos salėje buvo surengta tarptautinė konferencija “Imperijos griūtis”, kuriai vadovavo istorikas Egidijus Aleksandravičius ir buvęs Estijos politikas Martas Tarmakas. Konferencijos būta prasmingos. Joje kalbėjo Rusijos disidentas Sergėjus Kovaliovas, buvęs Latvijos liaudies fronto lyderis Dainis Ivansas, Lenkijos istorikas, publicistas Adamas Michnikas, Kovo 11-osios signatarai Audrius Butkevičius, Nikolajus Medvedevas, Rūta Gajauskaitė. Taip pat būta svečių iš Ukrainos, Švedijos, Didžiosios Britanijos. Pavyzdžiui, įdomių įžvalgų pateikė politologas, istorikas, knygos “Naujasis šaltasis karas” autorius Edvardas Lukas. Originalių pastebėjimų pažėrė ir konferencijos svečias Romas Pakalnis. Jis tvirtino, jog džiūgauti, esą iš sovietų imperijos išsivadavome taikiai, beveik be kraujo ir aukų, – nederėtų. Mat taikiai subyrėjusios imperijos kartais taikiai ir atsigauna. R.Pakalnio įsitikinimu, šiandieninė Rusija mokosi iš savo klaidų. Taikiai sugriuvusi Rusijos imperija bando be kraujo praliejimo ir atsigauti. Ir ši taktika Kremliui kol kas atneša puikių rezultatų. Nes savo užmačioms įgyvendinti Kremlius naudoja jau nebe tankus, o bankus, naftos perdirbimo įmones, dujotiekius, naftotiekius…

Videostudija “SLAPTAI” šiandien pateikia keletą epizodų iš konferencijos “Imperijos griūtis”. O tiems, kurie labiau mėgsta skaityti nei žiūrėti, laikraštyje “XXI amžius” ir portale Slaptai.lt netrukus bus paskelbtas išsamus žurnalisto Gintaro Visocko komentaras.

Continue reading „Taikiai subyrėjusios imperijos kartais taikiai ir atsigauna”