Afganistaniečiai
Kam atiteko „Metų diplomato“ titulas
Minint Lietuvos diplomatinės tarnybos 103-iąsias metines, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis simbolinį „Metų diplomato“ apdovanojimą įteikė Justinai Jakavonytei „už ypatingą drąsą ir pasišventimą, iš Kabulo evakuojant su Lietuva dirbusius afganistaniečius vertėjus ir jų šeimas“.
L. Kasčiūnas klausia, ar formuojasi nebyli sąjunga tarp žmogaus teisių gynėjų ir A. Lukašenkos?
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas nesiėmė vertinti konkretaus Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo 5 afganistaniečių byloje prieš Lietuvą, tačiau kartu jis išsakė poziciją, kad tokiu teismo precedentu gali pasinaudoti nelegalią migraciją organizuojantis Aliaksandro Lukašenkos režimas.
„Jokiu būdu neabejoju teismo kompetencija. Mane netgi pozityviai nustebino kai kurie teismo (EŽTT – ELTA) sprendimai. Kai buvo klausimai dėl Lenkijos ir Latvijos, tai buvo pasakyta labai aiškiai, kad pareigos visus priimti šitos šalys neturi. Tai reiškia, apgręžimo politika kaip ir yra pateisinama. Tik reikia pasirūpinti jau esančių migrantų teisėmis, buitimi ir sąlygomis. Šitoje vietoje aš visiškai sutinku, kad taip reikia padaryti“, – tikino jis.
Apie afganistaniečių buvimo vietą pranešta tiesioginėje Delfi TV transliacijoje.
Lietuviškus mitingus išnaudoja propagandos reikmėms
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad penktadienį prasidėjusių bendrų Rusijos ir Baltarusijos karinių pratybų „Zapad21“ metu dezinformacijos srautas nėra išskirtinis, tačiau melagingų žinučių skleidimui Minskas ir Maskva šiemet siekia išnaudoti Lietuvoje vykstančius mitingus.
Keista istorija su 5 afganistaniečiais
Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė teigia, kad istorija su 5 afganistaniečiais, kurių Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) neleido išsiųsti iš Lietuvos, yra gana keista. Šalies vadovo patarėja akcentuoja, kad Lietuvos institucijos neturi EŽTT sprendimą pagrindžiančių faktų, todėl, pasak jos, šią „nutartį reikėtų skųsti ir aiškintis toliau“.
R. Liubajevas: neturime duomenų, kad tie afganistaniečiai būtų Lietuvoje
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas teigia neturįs jokių objektyvių duomenų, kad 5 afganistaniečiai, kurių Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) neleido išsiųsti iš Lietuvos, šiuo metu būtų Lietuvoje arba prie valstybės sienos.
Koks su Lietuvos kariuomene dirbusių afganistaniečių likimas?
Krašto apsaugos ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos ir Lietuvos kariuomenės vykdoma afganistaniečių evakuacijos operacija įgavo pagreitį – pirmieji su Lietuvos kariuomene Afganistane dirbę vertėjai ir jų šeimų nariai yra atskraidinami į Lietuvą. Naktį iš antradienio į trečiadienį Vilniaus oro uoste nusileis Lenkijos oro linijų lėktuvas, kuriuo į Lietuvą atvyksta 14-os vertėjų šeimos, iš viso – 50 asmenų.
JAV iš Kabulo išskraidino rekordiškai daug afganistaniečių
Šią savaitę pasaulį apskriejo sausakimšo JAV karinio lėktuvo nuotrauka: dabar amerikiečių karinės oro pajėgos paskelbė, kad „C-17 Globemaster III“ krovininiu orlaiviu sekmadienį iš sostinės Kabulo buvo išskraidinti 823 afganistaniečiai. Tai rekordinis skaičius tokio tipo lėktuvui.
Per masines muštynes Kalė mieste pašauti penki migrantai
Per masines muštynes tarp Afganistano ir Eritrėjos piliečių Prancūzijos Kalė mieste pašauti mažiausiai penki migrantai, informuoja transliuotojas BBC.
Keturi 16-18 metų amžiaus paaugliai iš Eritrėjos yra kritinės būklės ir buvo skubiai nugabenti operuoti į vietos ligoninę. Penktasis vyras dėl sužalojimų sunkumų nugabentas į netoliese esantį Lilio miestą. Dar mažiausiai 13 žmonių buvo sužeisti.
Prancūzijos vidaus reikalų ministras Gerard’as Collombas naktį apsilankė Kalė ir teigė, kad peštynės buvo neįprastai rimtos. Vienam iš sunkiausiai sužeistų žmonių į užpakalinę kaklo dalį pataikė kulka.
Pradinė beveik dvi valandas trukusi kova kilo pietiniame miesto pakraštyje, kur migrantai laukė eilėje prie maisto davinių. Peštynės prasidėjo afganistaniečiui paleidus šūvius, susipešė apie 100 Eritrėjos piliečių ir 30 afganistaniečių. Antrosios grumtynės kilo už maždaug 5 kilometrų.
Nors 2016 metais buvo likviduota Kalė migrantų stovykla „Džiunglės“, šimtai migrantų vis dar gyvena netoliese esančiuose miškuose ir tikisi pasiekti Jungtinę Karalystę. Didžioji dalis likusiųjų yra vyrai. Vietos labdaros organizacijos teigia, kad Kalė gyvena apie 800 migrantų. Tuo tarpu institucijos nurodo, kad migrantų skaičius Kalė mieste siekia 550-650.
Informacijos šaltinis – ELTA
2018.02.03; 00:01