Skraidyklė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Berlynas, birželio 13 d. (ELTA). Rusijos oligarchams pavyksta apeiti Europos Sąjungos sankcijas ir tęsti skrydžius Bendrijos šalių oro erdvėje, praneša „Welt am Sonntag“.
 
Vasario 27 d. Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen paskelbė, kad ES oro erdvė uždaroma privatiems Rusijos oligarchų lėktuvams. Bet, leidinio žiniomis, rusų turtuoliai vis dar skraido virš Europos. Nuo sankcijų įvedimo dienos užfiksuota apie 30 tokių skrydžių.
 
Pasak Europos Komisijos atstovų, taikyti sankcijas už Rusijos ribų įregistruotiems ir ne Rusijos kompanijoms priklausantiems orlaiviams kartais būna sunku dėl nuosavybės struktūrų neskaidrumo. Fiktyvios ir lengvatinio apmokestinimo bendrovės padeda rusų oligarchams apeiti draudimus ir nuslėpti tikruosius jų savininkus.
 
Pavyzdžiui, jau vasario 28 d. iš Miuncheno oro uosto išskrido laineris „Airbus“, priklausantis su Vladimiru Putinu susijusiam oligarchui Ališerui Usmanovui. Dar vienas jo orlaivis tą pačią dieną išskrido iš Florencijos.
 
Lėktuvas „Bombardier T7-7AA“ formaliai priklauso kompanijai iš Šveicarijos, bet, žiniasklaidos duomenimis, iš tikrųjų jis yra Rusijos verslininko Alberto Avdoliano nuosavybė. Kovo 2 d. jam pavyko išskristi iš Bazelio (Šveicarija) į Nur Sultaną (Kazachstanas).
 
Dar vienas privatus lėktuvas, įregistruotas Liuksemburge, o iš tikrųjų – Rusijos oligarcho Viktoro Vekselbergo nuosavybė, balandį taip pat išskrido iš Bazelio į Nur Sultaną.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.06.14; 08:40

Dmitrijus Peskovas. EPA-ELTA nuotr.

Briuselis, vasario 28 d. (dpa-ELTA). Įsigaliojo ES sankcijos Rusijos oligarchams ir prezidento Vladimiro Putino aplinkos žmonėms. Be kita ko, įšaldomas jų turtas ES, pirmadienio vakarą paskelbta oficialiame ES leidinyje. Taip pat ribojama jų kelionių laisvė.
 
Sankcijos, be kitų, įvestos Kremliaus atstovui Dmitrijui Peskovui, taip pat violončelininkui ir V. Putino patikėtiniui Sergejui Rolduginui.
 
Sankcionuojamų asmenų sąraše – ir oligarchas bei kelionių milžinės TUI didysis akcininkas Aleksejus Mordašovas, artimas V. Putino bendražygis ir valstybinio koncerno „Rosneft“ vadovas Igoris Sečinas, milijardierius ir „Alfa“ banko vadovas Michailas Fridmanas. Taip pat minimi verslininkai Ališeras Usmanovas, Piotras Avenas ir Nikolajus Tokarevas.
 
Rusijos oligarchai iki šiol galėjo kliautis, kad jie ir jų pinigai yra laukiami Europos didmiesčiuose. Tačiau V. Putinui užpuolus Ukrainą, jie vis labiau atsidūrė Vakarų vyriausybių akiratyje.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.03.01; 07:00