Sidnėjus, vasario 27 d. (dpa-ELTA). Australijos policija stiprins pastangas kovoti su užsienio kišimusi ir pradės naują bendruomenių švietimo kampaniją, pirmadienį pranešė federalinė policija.
Australijos federalinė policija (AFP) ir Australijos vidaus žvalgybos agentūra ASIO pranešė, kad šalyje stebimas „precedento neturintis“ šnipinėjimo ir užsienio kišimosi lygis. AFP specialiųjų tyrimų vadas Stephenas Nuttas sakė, kad užsienio kišimasis kelia „rimtą grėsmę“ Australijos bendruomenėms, suverenitetui ir saugumui.
„Užsienio kišimosi grėsmės kyla ne kokiam nors vienam Australijos bendruomenės sektoriui ir jas kelia ne viena valstybė“, – sakė S. Nuttas.
„Užsienio valstybių veikėjai, kurie imasi priešiškos veiklos prieš kitas šalis, kuria ir siekia galimybių kištis į Australijos reikalus – nuo sprendimų priėmėjų visais valdžios lygmenimis iki įvairių sektorių ir mūsų bendruomenių.“
Australijos policija rengs susitikimus su įvairiomis bendruomenėmis, grupėmis ir religiniais lyderiais, kad padėtų šviesti australus, kas yra užsienio kišimasis, kaip jis pasireiškia ir kur aukos gali kreiptis pagalbos.
Kampanija surengta ASIO generaliniam direktoriui Mike’ui Burgessui perspėjus, kad „daugelis valstybių“ pasitelkia šnipinėjimą siekdamos propaguoti savo interesus Australijoje.
„Kai kurios tai darančios vyriausybės laikomos draugiškomis. Kitos yra autoritariniai režimai, kurių vertybės labai skiriasi nuo mūsų“, – sakė jis vasario mėnesį, kai paskelbė metinį pranešimą apie grėsmes.
Mirtiną išpuolį Melburne įvykdęs Somalyje gimęs australas buvo žinomas žvalgybos tarnyboms dėl savo ekstremistinių pažiūrų. Apie tai paskelbė reidus vykdanti ir dešimtis įvykio liudininkų apklausianti šalies teisėsauga, informuoja AFP.
Pasak Australijos federalinės policijos, 30-metis Hassanas Khalifas Shire Ali dujų balionų prikrautą visureigį atvairavo į miesto centrą ir peiliu subadė tris žmones, bet buvo nušautas. Į Australiją jis su šeima atvyko 9-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.
Vienas žmogus nuo patirtų sužalojimų mirė įvykio vietoje. Auka, 74 metų Sisto Malaspina buvo gerai žinomos Italijos kavinės savininkas. Kiti du sužeisti vyrai vis dar gydomi.
Teisėsauga apklausė maždaug 35 įvykio liudininkus. Nors išpuolis ir buvo primityvus, tačiau teigiama, kad jis turėjo sukelti kuo daugiau aukų ir pasėti baimę antrajame pagal dydi šalies mieste.
Ginkluoti pareigūnai surengė du reidus Melburno vakaruose ir šiaurės rytuose, kur gyveno žudiko šeima ir pažįstami, tačiau manoma, kad grėsmės nebėra.
Valdžiai dabar teks atsakyti į sudėtingą klausimą, kaip Shire Ali sugebėjo įvykdyti išpuolį, jei pastaruosius trejus metus buvo žinomas Australijos saugumo ir žvalgybos organizacijai (ASIO).
Vyro pasas buvo atšauktas 2015 m. baiminantis, kad jis siekė keliauti į Siriją ir prisidėti prie „Islamo valstybės“ grupuotės. 2019 m. kitoje terorizmo byloje bus teisiamas jo brolis – pastarasis kaltinamas bandymu įsigyti šaunamąjį ginklą, kurį būtų panaudojęs prieš žmonių minią per Naujųjų metų šventę.
Kalbėdamas apie išpuolį Melburne, federalinės policijos atstovas Ianas Mccartney sakė, kad nors jo vykdytojas ir buvo radikalių pažiūrų, tačiau buvo manyta, kad jis nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.