Didžioji Britanija pritarė dar vienam „Brexito“ atidėjimui iki spalio 31 dienos. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas naktį į ketvirtadienį Briuselyje patvirtino, kad britų premjerė Theresa May sutiko su ES pasiūlymu dėl pakartotinio skyrybų nukėlimo.

Anot D. Tusko, dabar veiksmų imtis turi Didžioji Britanija. „Per tą laiką įvykių eiga bus visiškai Jungtinės Karalystės rankose“, – sakė jis po specialaus ES viršūnių susitikimo.

Didžioji Britanija gali pritarti esamam „Brexito“ susitarimui, permąstyti savo strategiją ar atsisakyti planuojamo išstojimo iš ES, pabrėžė D. Tuskas. Tačiau suteikti šeši mėnesiai laiko esą negali būtų paleisti vėjais.

Prieš tai likusios ES šalys susitarė dėl vėliausios „Brexito“ datos – spalio 31-osios. Tokiam ilgam termino atidėjimui pirmiausiai priešinosi Prancūzija. Jei parlamentas Londone pritars vyriausybės su ES išsiderėtai išstojimo sutarčiai, Didžioji Britanija iš ES galės išstoti ir anksčiau.

Birželį ES šalių lyderiai susitikime ketina kalbėti apie Didžiosios Britanijos pažangą „Brexito“ klausimu, tviteryje rašė Maltos premjeras Josephas Muscatas. Pradžioje „Brexitas“ buvo planuotas jau kovo 29-ąją, tačiau ES šį terminą pratęsė iki ateinančio penktadienio. Jei dabar nebūtų priimtas sprendimas dėl skyrybų nukėlimo, penktadienį greičiausiai būtų įvykęs chaotiškas „Brexitas“ su dramatiškais padariniais ekonomikai ir daugeliui gyvenimo sričių.

Datos atidėjimas, remiantis viršūnių susitikimo pareiškimo projektu, susietas su aiškiomis sąlygomis. Britai gegužę turės dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose. Tai turi užtikrinti, kad nebus teisinių sunkumų, jei Didžioji Britanija vasarą dar bus ES narė, tačiau nebus rinkusi parlamentarų.

Vis dėlto britų premjerė Th. May mano, kad jos šalies pasitraukimas iš ES galimas ir iki Europos Parlamento rinkimų. Jei pavyktų iki gegužės 22-osios ratifikuoti išstojimo sutartį, šaliai nereikėtų dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose, po viršūnių susitikimo ketvirtadienio rytą Briuselyje sakė premjerė.

Dar viena „Brexito“ atidėjimo sąlyga yra ta, kad britų vyriausybė įsipareigoja nesikišti į ES sprendimų priėmimą ir jų neblokuoti. Tai, pavyzdžiui, gali būti svarbu skiriant kitą Europos Komisijos pirmininką ar derantis dėl 2021-2027 metų ES finansų.

Th. May prieš tai agitavo atidėti „Brexitą“ iki birželio 30 dienos. Tačiau D. Tuskas įspėjo, jog trumpas atidėjimas kelia vis naujų neeilinių viršūnių susitikimų ir terminų riziką. Tai esą ateinančiais mėnesiais gali aptemdyti ir paralyžiuoti likusį ES dabą.

Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2019.04.11; 09:00