Gyvatė puola

Londonas, sausio 28 d. (AFP-ELTA). Didžiosios Britanijos parlamentaras penktadienį perspėjo, kad į Londoną plūstantys nešvarūs Rusijos pinigai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui ir mažina galimą Vakarų sankcijų Maskvai poveikį, jei ji įsiverš į Ukrainą.
 
„Kai Maskva demonstruoja raumenis Ukrainai, Rusijos pinigai vis dar nuodija mūsų krantus“, – finansų dienraštyje „CityAM“ rašo konservatorių parlamentaras Tomas Tugendhatas.
 
Rusijos ir Vakarų santykiai yra blogiausi nuo šaltojo karo laikų, Maskvai sutelkus prie Ukrainos sienos dešimtis tūkstančių karių. „Grėsmę kelia ne tik tankai, bet ir grynieji pinigai“, – rašo T. Tugendhatas, vadovaujantis įtakingam parlamento Užsienio reikalų komitetui. „Pinigai, paslėpti sąskaitose ir nuosavybėje, naudojami siekiant pakenkti Jungtinės Karalystės ir britų saugumui“.
 
T. Tugendhatas ketvirtadienį iš Bosnijos sakė BBC, kad Jungtinei Karalystei tenka ypatinga atsakomybė dabartinėje priešpriešoje dėl Ukrainos, nes ji vaidina svarbiausią vaidmenį plaunant pinigus iš viso pasaulio. „Daug nešvarių pinigų, kurie, deja, sukelia nestabilumą – tiek čia, Bosnijoje, tiek Ukrainoje, ir, žinoma, Rusijoje – teka per mūsų rinkas Londone“, – sakė jis. „Deja, tai sritis, kuri turi per daug bendro su mumis ir to ignoruoti negalime“.
 
Didžiosios Britanijos valdžia nuolat kaltinama užmerkianti akis į oligarchų grynuosius pinigus, plaukiančius į Londoną ir jo finansų centrą Sitį, kuris dėl to užsitraukė Londongrado pravardę. Didelė dalis pinigų investuojama ir išplaunama perkant nekilnojamąjį turtą brangiausiuose Londono rajonuose.
 
Kovos su korupcija priežiūros organizacija „Transparency International“ naujienų agentūrai AFP sakė, kad rusams, kaltinamiems korupcija arba ryšiais su Kremliumi, Didžiojoje Britanijoje priklauso maždaug 1,5 mlrd. svarų sterlingų (1,8 mlrd. eurų) vertės nuosavybė.
 
Pinigų gausa. Slaptai.lt nuotr.

T. Tugendhato komitetas jau daugelį metų perspėja, kad neveikimas per bankus arba nuosavybę Londone išplaunamų Rusijos pinigų atžvilgiu drąsina prezidentą Vladimirą Putiną. 2018 metais paskelbtoje komiteto ataskaitoje „Maskvos auksas“ teigiama, kad geriausias būdas pažaboti Rusijos teritorines ambicijas – sustabdyti Kremlių nuo neteisėto pinigų plovimo Jungtinėje Karalystėje ir jos užjūrio teritorijose. Komitetas netrukus pradės tyrimą dėl pasaulinio pinigų plovimo, penktadienį naujienų agentūrai AFP sakė atstovas spaudai, o Maskva pareiškė, kad bet kokios sankcijos, tiesiogiai nukreiptos į V. Putiną, būtų „destruktyvios“.
 
Laikraštis „The Times“ penktadienį citavo JAV Valstybės departamento pareigūnus, išreiškusius „nerimą ir nusivylimą“ dėl to, kad galimų finansinių sankcijų V. Putinui poveikis bus menkesnis, jei britai nesiims veiksmų dėl abejotinų Rusijos investicijų.
 
Didžioji Britanija šiuo metu taiko sankcijas 14-ai su Kremliumi susijusių korupcija kaltinamų asmenų.
 
Viljama Sudikienė (AFP)

Talibanui perėmus valdžią Afganistane, Didžioji Britanija iš šalies evakavo daugiau kaip 5 700 žmonių. Nuo evakuacijos pradžios rugpjūčio 13 dieną iš Kabulo išskraidinti 5 725 asmenys, tarp jų – daugiau kaip 3 100 užsienio pajėgoms talkinusių afganistaniečių ir jų šeimų narių, sekmadienio vakarą pranešė britų Gynybos ministerija.
 
Taip pat iš Afganistano išgabenta diplomatinio personalo atstovų, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių piliečių. Britų brigados generolas Danas Blanchfordas evakuacijos misiją pavadino „labai sudėtinga ir sunkia“. Šeimos ir atskiri asmenys esą susiduria su „siaubingais sunkumais“, norėdami patekti į oro uostą. Jo kariams esą tenka patirti „širdį draskančias scenas“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.23; 11:05

Aukštas Briuselio pareigūnas parašė „meilės laišką“ Didžiajai Britanijai, kuriame išreiškė liūdesį dėl sprendimo palikti Europos Sąjungą ir pabrėžė, kad britai visada gali sugrįžti.
 
„Dabar jus pažįstu. Ir jus myliu. Už tai, kas jūs esate ir už tai, ką jūs man davėte. Aš kaip senas įsimylėjelis. Žinau jūsų stiprybes ir silpnybes“, – britų laikraščio „The Guardian“ ketvirtadienio numeryje rašė Europos Komisijos (EK) vicepirmininkas Fransas Timmermansas.
 
„Jūs nusprendėte išeiti. Man dėl to skauda širdį, bet aš gerbiu šį sprendimą“, – straipsnyje, pavadintame „Mano meilės laiškas Britanijai: šeimos saitai, kurių neįmanoma nutraukti“, rašė F. Timmermansas.
 
Olando laiškas baigėsi šiais žodžiais: „Mes neišeiname, visada esate laukiami sugrįžtant.“
 
Vis dėlto tikimybė, kad britų premjeras Borisas Johnsonas atšauks savo sprendimą įgyvendinti „Brexitą“ iki sausio 31 d., yra artima nuliui.
 
B. Johnsono vedami konservatoriai šį mėnesį vykusiuose parlamento rinkimuose nugalėjo su pažadu įgyvendinti „Brexitą“ po daugiau nei trjus metus trukusio neryžtingumo ir atidėliojimų.
 
2016 m. referendume 52 proc. britų nubalsavo už pasitraukimą iš ES. Šiuo metu dauguma apklausų rodo, kad britų rinkėjai balsuotų už pasilikimą Bendrijoje.
 
Visgi antrą „Brexito“ referendumą žadėjusios partijos rinkimuose pralaimėjo.
 
B. Johnsonas taip pat pareiškė neketinantis pratęsti „Brexito“ pereinamojo laikotarpio, kuris baigsis 2020 m. pabaigoje.
 
Londonas ir Briuselis per 11 mėnesių pereinamąjį laikotarpį – gana trumpą laiką didelio masto deryboms – turėtų sutarti dėl prekybos ir bendradarbiavimo klausimais nuo saugumo iki duomenų apsaugos.
 
F. Timmermansas laiške taip pat pareiškė, kad buvusio Jungtinės Karalystės premjero Davido Camerono sprendimas surengti 2016 m. „Brexito“ referendumą buvo klaida.
 
„Ar buvo būtina skubinti šio klausimo sprendimą? Visai ne. Bet jūs tai darėte. Liūdniausia yra tai, kad jus pačius tai skaudina. Bijau, kad vėliau bus dar daugiau“, – įspėjo F. Timmermansas.
 
Veteranas Briuselio politikas yra naujosios EK pirmininkės Ursulos von der Leyen pavaduotojas.
 
F. Timmermansas Europos Komisijoje yra atsakingas už „Europos žaliojo kurso“ įgyvendinimą, kuris leis sumažinti taršą ir sukurti naujų darbo vietų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.27; 04:00

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas kreipėsi į savo tautiečius, ragindamas juos Kalėdų dienomis kiek įmanoma mažiau ginčytis. „Aš tikiuosi, jog mėgausitės keliomis ateinančiomis dienomis. Pamėginkite pernelyg nesiginčyti su uošviais ar kuo nors kitu“, – sakė jis pirmadienį parodytoje vaizdo žinutėje.
 
Tačiau apie „Brexitą“, kuris smarkiai skaldo britų visuomenę, vyriausybės vadovas aiškiai neužsiminė. Jis vietoj to gyrė šį „ypatingą metų laiką“, kai žmonės turi galimybę „švęsti visą gėrį pasaulyje – nepriklausomai nuo to, kas prieš tai atsitiko“. Įraše B. Johnsonas stovi prie žibančios Kalėdų eglės.
 
B. Johnsonas siekia sausio 31-ąją išvesti savo šalį iš ES. Jo konservatoriai po gruodžio 12-ąją vykusių pirmalaikių rinkimų Bendruomenių Rūmuose turi solidžią 365 parlamentarų daugumą iš 650 savo tikslams pasiekti.
 
Po „Brexito“ prasidės pereinamasis laikotarpis, kurio metu Didžioji Britanija liks ES vidaus rinkoje ir Muitų sąjungoje. Per šį laikotarpį abi pusės nori išsiderėti didelį prekybos susitarimą. Pereinamasis laikotarpis truks iki 2020 metų gruodžio 31 dienos, tačiau jis galės būti pratęstas. Vis dėlto B. Johnsonas pratęsimo nori išvengti. Todėl jis savo „Brexito“ įstatyme įtvirtino, kad Londonas negali prašyti ES pratęsti terminą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.25; 00:02

Likus šešioms savaitėms iki parlamento rinkimų Didžiojoje Britanijoje, premjero Boriso Johnsono konservatoriai apklausose aiškia persvara lenkia opozicinę Leiboristų partiją.
 
Remiantis dviejų ketvirtadienį paskelbtų apklausų rezultatais, atotrūkis tarp partijų siekia 15 ir 17 procentinių punktų, informuoja agentūra „Reuters“.
 
Anot nuomonės tyrimo instituto „YouGov“, jei rinkimai vyktų dabar, už torius savo balsą atiduotų 36 proc. britų, 21 proc. rinktųsi leiboristus. Liberaldemokratai galėtų tikėtis 18 proc. balsų, „Brexito“ partija – 13, o žalieji – 6 proc.
 
Dar didesnis atotrūkis tarp torių ir leiboristų yra „Ipsos Mori“ apklausoje. Čia konservatoriams prognozuojama 41 proc. balsų, o leiboristams – 24 proc. Liberaldemokratai gali tikėtis 20 proc. rinkėjų pasitikėjimo, „Brexito“ partija – 7 proc., žalieji – 3 proc.
 
Tiesa, procentinis dydis parodo partijos populiarumą, tačiau tai nebūtinai reiškia jos daugumą Bendruomenių Rūmuose. Nes 650 rinkimų apygardose, kurios atitinka mandatų skaičių Bendruomenių Rūmuose, vietos dalijamos pagal mažoritarinę rinkimų sistemą. Tai reiškia, kad mandatai suteikiami ne pagal partijų gautus procentus, o pagal principą – kas rinkimų apygardoje gaus daugumą, tas iškovos vietą.
 
Bendruomenių Rūmai antradienį nusprendė gruodžio 12-ąją surengti pirmalaikius rinkimus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.01; 06:00

Didžioji Britanija gali įvesti karo padėtį, kad numalšintų galimus civilinius neramumus netvarkingo „Brexito“ atveju. Apie tai rašo „Sunday Times“, remdamasis vyriausybės pareigūnais. Esą svarstyti visi galimi variantai, įskaitant karo padėtį, komendanto valandą ir kariuomenės dislokavimą. Konkrečiai būtų remtasi 2004 metų nenumatytų atvejų įstatymu, informuoja agentūra „Reuters“.

Britų policininkas. EPA – ELTA nuotr.

Gynybos ministerijos gruodžio mėnesio duomenimis, ketinama sutelkti 3 500 karių, kad po kieto „Brexito“ 2019 metų kovą šalis būtų pasirengusi „visoms galimybėms“. Jų uždavinys bus, „esant reikalui, remti valdžios institucijas“.

Sveikatos reikalų sekretorius Matthew Hancockas, atsakydamas į TV stoties BBC klausimą, ar galėtų būti imtasi karo padėties, teigė: „Ne, konkrečiai tai ne“. Ir pridūrė: „Tai mūsų kodekso dalis, tačiau tai nėra mūsų dėmesio centre“. 

Didžiosios Britanijos kariai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Kai kurie stebėtojai reiškia susirūpinimą, kad po „Brexito“ gali kilti neramumai, jei šalis paliks ES be sutarties.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.28; 05:00

Britų opozicijos lyderis Jeremy’is Corbynas reikalauja naujų rinkimų, jei parlamentas atmes ministrės pirmininkės Theresos May ir ES suderėtą „Brexito“ susitarimą. Nauji rinkimai turi būti prioritetas prieš antrąjį referendumą dėl Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos, sakė leiboristų vadovas ketvirtadienį Veikfildo mieste.

Leiboristai balsuos prieš išstojimo sutartį, paskelbė jis. Jei parlamento rinkimai nebus surengti, jo partija svarstys visas galimybes, be kita ko, siekti dar vieno referendumo. „Tačiau rinkimai turi būti prioritetas. Jie yra ne tik praktiškiausias pasirinkimas, jie ir demokratiškiausias pasirinkimas“, – kalbėjo J. Corbynas.

Žemieji parlamento rūmai šiuo metu diskutuoja dėl „Brexito“ sutarties, dėl kurios po ilgų derybų susitarė T. May ir ES. Ar parlamentarai pritars sutarčiai, nėra aišku. Premjerė spaudžia pritarti susitarimui, kad būtų užkirstas kelias netvarkingam šalies išstojimui iš ES. Tačiau T. May konservatoriai neturi daugumos.

Balsavimas parlamente numatytas sausio 15-ąją.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.11; 05:00

Prieš kitais metais numanomą Didžiosios Britanijos pasitraukimą iš Europos Sąjungos, pernai Vokietijos piliečiais tapusių britų skaičius išaugo 162 proc., remiantis Vokietijos federalinio statistikos biuro duomenimis, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

Pernai beveik 7 tūkst. 500 britų gavo Vokietijos pilietybę. O per pastaruosius dvejus metus iš viso apytikriai 10 tūkst. 400 britų tapo vokiečiais. Šis skaičius yra daugiau nei dvigubai didesnis už britų, vokiečiais tapusių per 15 metų nuo 2000-ųjų, skaičių.

„Ryšys su „Brexit“ akivaizdus“, – skelbė biuras ir pridūrė, kad britai pernai buvo antra didžiausia Vokietijos pilietybę gavusių žmonių grupė.

Britai rikiavosi po turkų, nes pernai beveik 15 tūkst. turkų buvo suteikta Vokietijos pilietybė.

Didžiajai Britanijai vis dar esant ES nare, britai gali turėti dvigubą pilietybę.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.05.24; 06:00

Redakcija / The Times

Britų laikraštis The Times praneša apie savojo tyrimo rezultatus: Rusija Twitter‘yje bandė paveikti visuotinių rinkimų rezultatus, remdama leiboristų lyderį Džeremį Korbyną.

„Mūsų tyrimas, atliktas kartu su Suonsio Universitetu, parodė, kad per keletą savaičių iki pernykščių rinkimų 6,5 tūkst. paskyrų (akauntų) Twitter‘yje susitelkė apie Leiboristų partiją, padėdami pritarimais pasiekti milijonus rinkėjų ir apšmeižti varžovus konservatorius“, – rašo leidinys.

Daugelį paskyrų (akauntų) galima identifikuoti kaip botus, kuriuos slepia angliškos moterų pavardės, patikslina laikraštis. „Mūsų tyrimas parodė, kad rusų paskyros socialiniame tinkle suteikė Korbynui ir leiboristams plačiausią paramą, ir, beje, 9-iuose iš 10 pranešimų apie partiją buvo prastumiama jos rinkiminė kampanija. Ir atvirkščiai, 9 iš 10 „tvitų“ apie konservatorius buvo priešiško pobūdžio“, – sakoma straipsnyje.

The Times duomenimis, 80% paskyrų buvo sukurtos keletą savaičių prieš liepos 8-osios balsavimą. Jos suaktyvėdavo esminiais kampanijos momentais. „Rinkimai buvo nepaprastai sėkmingi asmeniškai Korbynui. Kampanijos laikotarpiu paramos jo partijai lygis pakilo nuo 25% iki 40% – tai ryškiausias paramos lygio ūgtelėjimas rinkimuose mūsų epochoje“, – pažymi leidinys.

„Tie nauji demaskavimai kelia didžiulį nerimą, – sakė skaitmeninių technologijų ir kultūros ministras Metas Henkokas. – Tai absoliučiai nepriimtina, kad kokia nors šalis kištųsi į demokratinius rinkimus kitoje valstybėje. Kompanijos – socialinių tinklų savininkės privalo imtis priemonių, kad apsaugotų mūsų demokratinį diskursą, o taip pat atskleistų, kas joms žinoma“.

Tyrėjų komanda aptiko, kad nuo praėjusių metų balandžio apie Britanijos politiką rašė 16 tūkst. rusų botų, praneša laikraštis. Tačiau tyrimą susiaurino, pasirinkdama iš tų 20 tūkst. „tvitų“, kurie buvo spausdinti per keturias savaites iki rinkimų.

Rinkęs tuos duomenis Suonsi universiteto ekonomikos profesorius Aleksandras Talavera pranešė: „Tas rinkinukas pateikia liudijimus, kad rusakalbiai botai naudoti tyčia, siekiant pabandyti paveikti rinkimus leiboristų naudai ir konservatorių nenaudai. Duomenys – tai tik nedidelis atsitiktinis rinkinukas, tad rusakalbių automatizuotų botų elgesys, tikriausiai, tėra tik jų operacijos su visuotiniais rinkimais aisbergo viršūnė“.

„Kai tik prireikdavo, botai staigiai pakildavo ginti Korbyno. Kai per rinkiminę kampaniją Korbynas buvo sukritikuotas už tai, kad nežinojo, kiek kainuos viena iš esminių jo politinių priemonių, 34-ių moterimis apsimetančių paskyrų brigada vienu metu paskleidė vieną ir tą patį pranešimą, kad žiniasklaida privalanti gerbti leiboristų lyderį“, – pateikia tokį pavyzdį leidinys.

Konservatorių partijos parlamentaras, Kultūros, žiniasklaidos ir sporto komiteto vadovas Damianas Kolinzas pareiškė, kad reikalaus Twitter‘io paaiškinimų. „Bet koks Rusijos įsikišimas į Jungtinės Karalystės politiką – tai mūsų rinkimų įstatymo pažeidimas, ir mes privalome veikti, kad padarytume tam galą“, – sakė jis.

Leiboristų partijos spaudos sekretorius pakomentavo: „Leiboristų pasiūlytoms griežtoms priemonėms mokesčių nemokėjimo, pražūtingos privatizacijos ir korumpuotų oligarchų atžvilgiu priešinasi tiek Mei, tiek ir Putino, taip pat ir jų super turtingų šalininkų konservatyvioji filosofija. Žmonių įkvėpiama Leiboristų partijos rinkiminė kampanija patraukė internete didžiulę visuomenės paramą. Mes nežinojome jokių automatizuotų botų, mes tikrai neapmokėjome nė vieno iš jų ir neturime informacijos, kad tai darė kas nors iš mūsų šalininkų“.

Šaltinis: „The Times“

2018.05.02; 05:44

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Jungtinės Karalystės Ministrės Pirmininkės pareigas pradėjusią eiti Theresą May (Teresa Mai).

Nuotraukoje - naujoji Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May (Teresa Mai).
Nuotraukoje – naujoji Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May (Teresa Mai).

Pasak Prezidentės, Jungtinė Karalystė yra viena svarbiausių Lietuvos draugų ir sąjungininkų.

Theresai May pradėjus eiti šias pareigas, valstybės ir toliau turėtų aktyviai plėtoti abipusiškai naudingus dvišalius santykius ir bendradarbiavimą svarbiausiais politikos, gynybos ir ekonomikos klausimais.

Prezidentė pabrėžė, kad besivadovaudamos solidarumo ir vienybės dvasia šalys ras tinkamą atsaką žemynui šiandien kylantiems iššūkiams, apgins valstybių piliečių interesus ir bendras vertybes.

Naujajai JK Ministrei Pirmininkei Prezidentė palinkėjo išminties ir visokeriopos sėkmės šiame svarbiame ir atsakingame darbe, puoselėjant šalies vienybę ir vedant šalį klestėjimo keliu.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

Nuotraukoje: naujoji JK Ministrė Pirmininkė Theresa May (Teresa Mei).

2016.07.14; 05:25