Popiežius Pranciškus dalyvavo Didžiojo penktadienio liturgijoje Šv. Petro bazilikoje. EPA-ELTA nuotr.

Roma, balandžio 7 d. (dpa-ELTA). Popiežius Pranciškus Šv. Petro bazilikoje Didįjį penktadienį paminėjo Kristaus kančią ir mirtį. Jis oficialiai vadovavo pamaldoms, tačiau pamokslą pasakė kardinolas Raniero Cantalamessa, oficialus popiežiaus namų pamokslininkas.
 
Didįjį penktadienį į pamaldas minint Jėzaus Kristaus nukryžiavimą ir mirtį Šv. Petro bazilikoje susirinko daugybė žmonių. Raudonu apdaru apsivilkęs pontifikas, kenčiantis kelio skausmus, atvyko į baziliką neįgaliojo vežimėlyje.
 
Liturgijos pradžioje jis neatsigulė ant grindų maldai priešais altorių – tai įprastas pagarbos ir nusilenkimo Dievui ženklas. Vietoj to Pranciškus kelias akimirkas tyliai meldėsi.
 
Viljama Sudikienė (DPA)
 
2023.04.08; 08:20

Popiežius: mes pamiršome taikos kalbą. EPA-ELTA nuotr.

Roma, balandžio 15 d. (dpa-ELTA). Karas Ukrainoje ir kiti konfliktai, anot popiežiaus Pranciškaus, rodo, kad pasaulis nusigręžė nuo taikos.
 
„Mes gyvename pagal schemą, kai žudomės dėl valdžios, dėl saugumo, daugelio kitų dalykų, – sakė Katalikų bažnyčios vadovas Didįjį penktadienį transliuotame interviu italų stočiai Rai 1. – Aš suprantu vyriausybes, kad jos perka ginklus. Aš suprantu, tačiau negaliu pritarti“.
 
Pontifikas nuo karo Ukrainoje pradžios vis kritikavo ginklų naudojimą ir ragino siekti diplomatinio sprendimo. „Jei gyventume taikos sistemoje, to nereikėtų“, – sakė jis dabar interviu. Popiežius kalbėjo ir apie „užslėptus karus, kurių nematome, kurie yra toli nuo mūsų“. „Mes pamiršome taikos kalbą“, – pabrėžė Pranciškus, pridurdamas, kad dėl karų visuomet labiausiai kenčia silpniausi.
 
Kalbėdamas apie pabėgėlius, pontifikas kritikavo, kad ne su visais jais elgiamasi vienodai. „Pabėgėliai skirstomi. Pirma klasė, antra klasė, pagal odos spalvą, ar jie atvyksta iš išsivysčiusios šalis ar neišsivysčiusios. Mes esame rasistai, mes rasistai. Ir tai blogai“, – kalbėjo pontifikas.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.04.16; 08:06

Popiežius Pranciškus. EPA – ELTA nuotr.

Popiežius Pranciškus dėl pandemijos Didįjį penktadienį paminės tik labai ribota forma. Vakare (19.00 val. Lietuvos laiku) Katalikų bažnyčios vadovas šv. Petro bazilikoje Mišiose prisimins Jėzaus Kristaus kančią ir mirtį.
 
Vatikano duomenimis, baiminantis viruso plitimo, Mišiose Velykų dienomis galės dalyvauti tik nedaug tikinčiųjų. Kaip ir pernai, Kryžiaus kelio Koliziejuje atsisakyta.
 
Vietoj jo, panašiai kaip pandemijos pradžioje, nedidelė Kryžiaus kelio procesija penktadienį (22.00 val.) bus surengta šv. Petro aikštėje prie bazilikos.
 
84-erių popiežiui Pranciškui tai jau antra Didžioji savaitė ir antrosios Velykos su dideliais koronaviruso ribojimais. 2020 metų pavasarį popiežius įspėjo dėl pesimizmo, tačiau pats atrodė liūdnas. Jis laikomas žmogumi, mielai ieškančiu asmeninių kontaktų su tikinčiaisiais. Popiežiaus pamokslai dabar bus transliuojami internetu, dalis – ir per televiziją. Velykos – Jėzaus prisikėlimo šventė – yra svarbiausia krikščionių religinė šventė.
 
Didįjį ketvirtadienį popiežius aukojamose mišiose šv. Petro bazilikoje dalyvavo tik apie 200 žmonių.
 
Velykų nakties pamaldos šeštadienio vakarą šiek tiek paankstintos, nes Italijoje nuo 22.00 val. galioja judėjimo ribojimai. Tada sekmadienį vyks Velykų mišios ir bus skelbiamas palaiminimas „Urbi et orbi“ (Miestui ir pasauliui).
 
Dėl pandemijos Italijoje per Velykas galios ypač griežti ribojimai. Popiežius ir daugelis kitų Vatikano gyventojų yra paskiepyti nuo koronaviruso.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.03; 08:00

Popiežius pasmerkė minios įsiveržimą į JAV Kapitolijų. EPA-ELTA nuotr.

Vatikane prasidėjo Velykų šventimas. Popiežius Pranciškus Didįjį ketvirtadienį šv. Petro bazilikoje aukojo šv. Mišias.
 
Tai jau antras kartas iš eilės, kai Katalikų bažnyčios vadovas pradėjo Velykų šventę, kuri dėl pandemijos yra labai apribota. Pamaldose dalyvavo tik nedaug tikinčiųjų, taip pat vyskupų, kunigų ir vienuolių – iš viso 200 žmonių.
 
Krikščioniams Velykos yra svarbiausia religinė šventė. Ja – po Viešpaties kančios ir mirties paminėjimo Didįjį penktadienį – švenčiamas Jėzaus Kristaus prisikėlimas.
 
Per vadinamąsias Krizmos mišias Didįjį ketvirtadienį šv. Petro bazilikoje buvo šventinami aliejai. Jie vėliau naudojami krikštynoms ar ligonių patepimui.
 
Visos popiežiaus aukojamos Mišios Didįjį penktadienį ir Velykų dienomis vyks dalyvaujant tik nedideliam būriui tikinčiųjų. Dauguma renginių vyks bazilikoje, o ne kitose mesto vietose su maldininkais.
 
Didįjį penktadienį popiežius Pranciškus per pamaldas prisimins Kristaus kančią ir mirtį. Tradicinis kryžiaus kelias prie Koliziejaus, kaip jau pernai, vyks šv. Petro aikštėje labai nedideliame rate.
 
Velykų nakties mišias 84-erių popiežius šeštadienio vakarą aukos šv. Petro bazilikoje. Tada sekmadienį vyks Velykų mišios ir bus skelbiamas palaiminimas „Urbi et orbi“ (Miestui ir pasauliui).
 
Dėl pandemijos Italijoje per Velykas galios ypač griežti ribojimai. Popiežius ir daugelis kitų Vatikano gyventojų yra paskiepyti nuo koronaviruso.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.02; 07:00