Bordo mieste kelionę į Prancūziją baigiantį Karolį III sveikino minios. EPA-ELTA nuotr.

Bordo, Prancūzija, rugsėjo 22 d. (AFP-ELTA). Penktadienį entuziastingos minios sutiko karalių Karolį III Prancūzijos pietvakariniame Bordo mieste, į kurį jis su žmona karaliene Kamila atvyko baigdamas valstybinį vizitą.
 
74 metų Didžiosios Britanijos valstybės vadovas per tris dienas trukusį diplomatijos laikotarpį siekė glaudesnių po „Brexito“ ryšių tarp abipus Lamanšo sąsiaurio esančių šalių, o taip pat glaudesnio bendradarbiavimo aplinkosaugos klausimais, jam rūpėjusiais visą gyvenimą, o dabar tapusiais itin svarbiais pasaulio politinėje darbotvarkėje.
 
Kelionė, perkelta iš kovo mėnesio dėl tuo metu Prancūziją apėmusių neramumų prieštaraujant pensijų reformai, iš esmės vertinama palankiai. Minios susirinko prie Bordo miesto rotušės pasitikti Karolio ir karalienės, kai jie atvyko iš miesto oro uosto.
 
Bordo gerai iliustruoja Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos bendrą asmenybių, politikos ir kultūros istoriją. Miestas tapo Didžiosios Britanijos nuosavybe 1152 m., kai būsimasis Anglijos karalius Henrikas II vedė Akvitanijos Eleonorą ir prasidėjo tris dešimtmečius, iki Šimtamečio karo pabaigos 1453 m., trukęs Anglijos dominavimas regione. Didžiosios Britanijos įtaka išliko iki šių dienų, Bordo gyvena maždaug 39 tūkst. britų išeivių, didžiausias skaičius Prancūzijoje.
 
Vėliau penktadienį Karolis pabrėžė dviejų NATO sąjungininkių gynybinius ryšius britų fregatoje HMS „Iron Duke“. Ironiška, kad laivas pavadintas britų vado Velingtono hercogo, 1815 m. nugalėjusio Napoleoną Vaterlo mūšyje, vardu.
 
Vėliau Karolis lankėsi tyrimų centre, nagrinėjančiame, kaip miškai prisitaiko prie klimato kaitos. Didžiuliai sausros ir aukštos temperatūros pakurstyti gaisrai pernai nusiaubė pietvakarinį Žirondos regioną.
 
Paskutinė Karolio stotelė prieš išvykstant namo – apsilankymas vynuogyne „Chateau Smith Haut Lafitte“, pavyzdingame tvarios praktikos požiūriu. Vynuogynas, įkurtas XIV amžiuje ir pavadintas buvusio škoto savininko George’o Smitho vardu, naudoja organinį kompostą ir anglies dioksido perdirbimo technologiją, vengia pesticidų ir herbicidų.
 
Ketvirtadienį Karolis paragino užmegzti naują Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos partnerystę aplinkos apsaugos srityje – tvarumo aljansą, tai dalis platesnių pastangų pataisyti dėl „Brexito“ nutrūkusius politinius ryšius. Paryžiuje kalbėdamas parlamento aukštųjų rūmų įstatymų leidėjams Karolis pavadino klimato kaitą „didžiausiu egzistenciniu iššūkiu“.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.09.23; 00:30

Karalius Karolis III apsilankė Transilvanijoje – Rumunijos regione, kuris yra jo „kraujyje“. EPA-ELTA nuotr.

Bukareštas, birželio 6 d. (AFP-ELTA). Didžiosios Britanijos karalius Karolis III antradienį apsilankė Rumunijos Viskrio kaimelyje, užbaigdamas savo kelionę po Transilvaniją – regioną, kuris, pasak karaliaus, yra jo, kaip kunigaikščio Vlado Drakulos palikuonio, „kraujyje“.
 
Atvykusį į Viskrį Karolį pasitiko dešimtys vietinių gyventojų ir turistų iš viso pasaulio, kurie laukė už užtvarų, kad galėtų paskutinę akimirką išvysti karalių prieš jam grįžtant į Jungtinę Karalystę.
 
Karolio III asmeninė kelionė į Rytų Europos šalį – pirmoji jo kelionė į užsienį nuo gegužės 6 dienos, kai buvo karūnuotas karaliumi. Praėjusį penktadienį karalius su karinėmis iškilmėmis buvo priimtas Rumunijos prezidento rūmuose sostinėje Bukarešte, o paskui išvyko į bukoliškąją Transilvaniją, kur turi daug nekilnojamojo turto.
 
Apsilankęs regiono Valea Zalanului vietovėje, kur mėgavosi žygiais ir dalyvavo piknikuose su vietos gyventojais, Karolis pasiliko Viskrį paskutinei savo viešnagės Transilvanijoje dienai.
 
Viskris užkariavo tuometinio princo Charleso širdį, kai jis pirmą kartą čia apsilankė 1998 metais. Namas, kurį jis čia nusipirko 2006 metais, iš pradžių buvo retkarčiais lankoma princo rezidencija, o dabar jis paverstas botanikos muziejumi.
 
Antradienį kai kam pasisekė paspausti ranką naujai karūnuotam karaliui, persimesti keliais žodžiais ir padovanoti jam knygų – taip pat ir Šekspyro.
 
Transilvanijos regione. Viskrio kaimelyje. EPA – ELTA foto

Karolis yra „pavyzdys mūsų lyderiams, kurie padarė mažiau nei jis dėl Rumunijos, dėl aplinkosaugos“, – sakė 75 metų Radu Marinovicis, atvykęs į Viskrį iš netoliese esančio kaimo.
 
Praėjusią savaitę Karolis sakė, kad Rumunijoje „visada jautėsi kaip namie“, turėdamas omenyje savo sąsajas su liūdnai pagarsėjusiu Vladu Drakula per savo proprosenelę karalienę Mariją. 15 amžiuje gyvenęs kunigaikštis, žinomas Vlado Drakulos vardu, buvo istorinis Bramo Stokerio romano „Drakula“ įkvėpėjas.
 
Karalius Karolis, entuziastingas aplinkosaugininkas, gyrė Rumuniją už tai, kad joje vis dar „gyvena daugybė floros ir faunos rūšių, kurios kitur Europoje ir pasaulyje išnyko arba kurioms gresia pavojus“.
 
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannisas palankiai įvertino karaliaus pastangas atliekant renovacijos darbus, nes jos privertė vietos gyventojus suvokti iš kartos į kartą perduodamų tradicijų, papročių ir amatų vertę.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.06.07; 07:00