Ginče dėl Lenkijos teismų reformos Europos Komisija kitą savaitę gali imtis beprecedenčio žingsnio. „Aš manau, kad mes trečiadienį būsime pasiruošę žengti šį žingsnį“, – penktadienį Vokietijos radijui sakė ES biudžeto komisaras Guntheris Oettingeris.
„Labai gali būti, Lenkijos atveju pirmą kartą bus panaudotas (ES sutarties) 7 straipsnis“, – sakė jis. Procedūra teoriškai gali baigtis tuo, kad šalis neteks balso teisės ES lygiu. Tačiau kad tai įvyktų, barjerai yra gana dideli. 7 straipsnis dar niekuomet nebuvo taikytas.
Ginčytina Lenkijos teismų reforma, ES vertinimu, griauna teisinę valstybę. Lenkija iki šiol nesutiko atšaukti reformų.
ES sutarties 7 straipsnis numato, kad Bendrija už rimtus nusižengimus kraštutiniu atveju gali iš šalies narės atimti balso teisę. 7 straipsnio procedūros pradėjimas Komisijos posėdyje kitą trečiadienį reikštų, kad „mes prašome šalių narių kvalifikuota dauguma mums patvirtinti, kad mes galime ir atimti teisę balsuoti Taryboje“, kabėjo G. Oettingeris.
Lenkijos vyriausybė jau ruošiasi tokiam žingsniui. Naujasis premjeras Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį Briuselyje sakė, jog 7 straipsnio procedūrą laiko „tikėtina“. Procedūra prieš Lenkiją būtų „neteisinga“, pridūrė jis.
Premjeras teigė esąs tvirtai įsitikinęs, kad suverenios valstybės turi absoliučią teisę reformuoti savo teismų sistemas. „Lenkijos teismų neefektyvumas net Europoje jau yra legendinis“, – teigė jis.
M. Morawieckis prieš tai atkreipė dėmesį į ilgą 7 straipsnio procedūrą. Be kita ko, sankcijai turėtų pritarti visos narės. Lenkijos sąjungininkė Vengrija jau paskelbė, kad tokį sprendimą vetuos.
Informacijos šaltinis – ELTA
2017.12.16; 06:00