Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius teigia, kad Lietuva neatsižvelgs į „Frontex“ Fundamentalių teisių ofiso rekomendaciją nebetaikyti neteisėtų migrantų apgręžimo praktikos, o vežti juos į pasienio punktus, kur migrantams būtų sudaryta galimybė pateikti prieglobsčio prašymus. Vis tik, pasak viceministro, į kitus pasiūlymus Lietuva atsižvelgs.
 
„Lietuva nuo pat hibridinės agresijos pradžios kvietė „Frontex“ agentūrą dalyvauti saugojant išorinę ES sieną. Taigi, Lietuvos pozicija buvo nuosekli ir skaidri. Ir jau nuo vasaros pradžios greitojo reagavimo misija buvo patvirtinta, kuri gruodžio mėnesį buvo pakeista į nuolatinę misiją“, – žurnalistams antradienį spaudos konferencijoje teigė A. Abramavičius.
 
Viceministras akcentuoja, kad buvo sudaryta galimybė misijose dalyvauti „Frontex“ Fundamentalių teisių ofisui, prižiūrinčiam teisėtumą, kaip „Frontex“ pareigūnų veiksmai misijose atitinka tiek ES pagrindinių teisių nuostatų įgyvendinimą, tiek ir tarptautinių tiesių įgyvendinimą.
 
„Tai tam tikri neatitikimai buvo fiksuoti, apie juos turbūt buvo informacija dar ir sausio mėnesį, jie fiksuoti, įvertinti, pateikti tiek Valstybės sienos apsaugos tarnybai, tiek ir pačiai šaliai narei“, – pabrėžė A. Abramavičius.
 
„Į juos reikia žiūrėti pakankamai rimtai. Tik paminėčiau, kad dalis tų nuostatų ar rekomendacijų šiaip jau yra ir įgyvendinta, jų nėra tiek daug, kiek gali atrodyti“, – sakė viceministras, akcentuodamas, kad šios rekomendacijos taip pat galioja ir „Frontex“.
VSAT ir „Frontex“ pareigūnų patruliavimas prie Lietuvos-Baltarusijos valstybinės sienos. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
Viceministro teigimu, į pateiktas pastabas reikia žiūrėti konstruktyviai. Pasak jo, nors rekomendacijos nėra privalomos, į jas bus atsižvelgta.
 
Vis tik A. Abramavičius teigia, kad Lietuva neatsižvelgs į rekomendaciją nebetaikyti neteisėtų migrantų apgręžimo politikos, o gabenti juos į pasienio kontrolės punktus, kuriuose jiems būtų sudaryta galimybė pateikti prieglobsčio prašymus.
 
„Tokios galimybės nepaprastosios padėties sąlygomis nelabai galime ir svarstyti. Pagal tam tikrą kriterijų tik įleidžiami tam tikri pažeidžiami asmenys. Kita vertus, jei mes sulaikę žalioje sienoje visus gabentume į pasienio kontrolės punktus, tai būtų ta pati atvirų sienų politika, kuri šiuo metu Lietuvoje nėra galima. Tai šiuo atveju toliau būtų tęsiama selektyvi politika, įvertinant tam tikrus pažeidžiamumo kriterijus“, – sakė jis.
 
Vidaus reikalų ministerija gavo Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros („Frontex“) Fundamentalių teisių biuro rekomendacijas.
 
Nelegaliai Lietuvos-Baltarusijos sieną kirtę migrantai. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Ministerija pažymi, kad šios rekomendacijos nėra privalomos, bet į kai kurias iš jų bus atsižvelgta, pavyzdžiui, dėl pareigūnų mokymo.
 
Lietuva ėmėsi griežtesnių priemonių todėl, kad susidūrė ne su natūralia migracija, o su dirbtinai Baltarusijos režimo sukurta situacija, kai instrumentalizuojant migrantus buvo surengta hibridinė ataka prieš Europos Sąjungą (ES). Tai savo vertinimuose konstatavo ir ES Taryba.
 
Tiek ES, tiek NATO vadovai bendro vizito metu pareiškė aiškų palaikymą visiems Lietuvos veiksmams ir jos vykdomai politikai.
 
Rekomendacijų nesilaikymas neturėtų pakenti Lietuvos reputacijai
 
A. Abramavičiaus teigimu, griežtų „Frontex“ rekomendacijų dėl migrantų nesilaikymas neturėtų pakenkti tarptautinei Lietuvos reputacijai.
„Aš nemanau, kad reputacijai padarytų kažkokią blogą įtaką. Lietuva tikrai yra pajėgi susitvarkyti savo nacionaliniais resursais, tiek sienos apsaugos tarnybos, tiek Lietuvos kariuomenės pajėgumais, savanoriais, šauliais, kad 53 „Frontex“ pareigūnai lemtų didelį vaidmenį“, – kalbėjo vidaus reikalų viceministras.
Vydenių kaimo mokykloje apgyvendinti nelegaliai Lietuvos-Baltarusijos sieną kirtę migrantai. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
Anot A. Abramavičiaus, jei kalbama apie reputacinę žalą, vertėtų apskritai pasvarstyti bendradarbiavimą su „Frontex“ agentūra.
 
„Kita vertus, kvestionuokime kitaip, jei „Frontex“ nepadeda saugoti išorinių sienų ES, ar mums apskritai tokia agentūra yra reikalinga su šimtamilijoniniu biudžetu iš visų šalių narių. Tai galima tada pakviesti kokią skautų organizaciją ir registruoti neteisėtus migrantus prie sienos“, – pridūrė A. Abramavičius.
 
Rugilė Augustaitytė, Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2021.12.29; 06:30