Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad Ukrainai amerikiečių perduotos ir Rusijos okupacinei kariuomenei daug žalos pridarančios raketų sistemos „Himars“ 2025 m. turėtų pasiekti ir Lietuvą. Tai, pasak ministro, yra anksčiau nei buvo planuota iki Kremliaus sukelto karo Ukrainoje.
 
„Korekcijos pirmiausiai buvo padarytos planuojant tokias efektyvias sistemas, kurios tikrai pademonstravo efektyvumą (Ukrainoje vykstančiame kare – ELTA). „Himars“ – tai yra raketinė salvinė sistema. Mūsų senuose planuose įsigijimas buvo nukeltas, (planuota – ELTA) jį vystyti 2028-2029 metais. Dabar mes kartu su Baltijos valstybėmis bendrai sutarėme, kad mes visos šalys turėsime tokį pajėgumą“, – antradienį apsilankęs Lietuvos regionų frakcijos posėdyje sakė A. Anušauskas.
 
„Mes turėsime didžiausią kiekį, o Latvija ir Estija šiek tiek mažesnius“, – teigė A. Anušauskas, pažymėdamas, kad jau greitu laiku Lietuva turėtų gauti leidimą iš JAV įsigyti šį ginklą.
 
„Estai jau gavo įsigijimo iš JAV leidimą, o mes, jei neklystu, gausime arba rugpjūčio, arba rugsėjo mėnesį“, – sakė ministras.
„Įsigijimas nėra pigus, bet mes lėšas išdėliojome keliolikai metų. Jis pradės keliauti pas mus 2025 m. Nėra taip, kad „Himars“ pajėgumų gali taip iš karto gauti. Tik Ukrainai yra išimtis padaryta, nes JAV perduoda iš savo rezervų“, – sakė jis.
 
Užsiminė apie žvalgybinių dronų poreikį
 
Pasak ministro, žvalgybinių dronų poreikis taip pat yra didžiulis, bet yra noras ir poreikis, kad prie to prisidėtų lietuviškos įmonės.
 
„Aš tikiuosi, kad bus galimybė įsigyti iš mūsų vietos gamintojų. Kažkiek jie pigesni, bet technologiškai tikrai nenusileidžiantys užsienio gamintojams, gal tik kaip ir visose šalyse, taip ir pas mus mūsų karinės įrangos gamintojų gamybiniai pajėgumai yra nedideli. Ar tai būtų dronų gamyba, ar tai būtų antidronų šautuvų gamyba, ar tai būtų termovizorių, pavyzdžiui, gamyba“, – sakė A. Anušauskas.
 
Mato poreikį gausinti šaudmenų gamybą Lietuvoje
 
Jis akcentavo poreikį, kad Giraitės ginkluotės gamykloje atsirastų antra šaudmenų gaminimo linija.
 
„Būtų gerai, kad Giraitės gamykloje atsirastų antra linija, tai leistų užpildyti tas atsargas. Negaliu pasakyti, kad mes jų neužpildome iš visų šaltinių, tačiau Lietuvos kariuomenės poreikis kiekvienais metais jis nemažas, nes pratyboms sunaudojama tikrai nemažai šaudmenų“, – sakė ministras.
HIMARS. Wikipedia.org
HIMARS. Wikipedia.org
 
„Kiek Giraitė mums tiekia, mums užtenka atstatyti savo išnaudotas atsargas, bet norisi turėti daugiau sukauptų atsargų, nes bet kokiu kriziniu laikotarpiu, aš nesakau karo, kriziniu laikotarpiu – iki karo – logistinės grandinės sutrinka. Dėl to, ką mes turime pas save, ką mes turime pasiruošę, paruošę gynybai“, – pridūrė jis.
 
Todėl, A. Anušausko teigimu, orientacija į savo gamintoją pildant ginkluotės, šaudmenų atsargas egzistuoja.
 
„Pas mus yra specifinių gamintojų: optikos, lazerių, antidronų. Tai, žinoma, šioje nišoje mes galime užsakymus duoti savo šalies gamintojams“, – pažymėjo ministras.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.07.27; 00:30