Lenkijos prezidentas Andžėjus Duda. EPA-ELTA nuotr.

Varšuva, rugsėjo 24 d. (ELTA). Lenkijos vyriausybės sprendimas uždrausti Ukrainos grūdų importą į Lenkijos rinką yra teisingas, tačiau reikia didinti Ukrainos grūdų tranzitą į trečiųjų šalių rinkas per Lenkijos Respublikos teritoriją.
 
Tai sekmadienį televizijos kanalui TVP1 pareiškė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.
 
„Manau, kad sprendimas uždrausti prekiauti Ukrainos grūdais Lenkijos rinkoje yra teisingas. Bet esu įsitikinęs, jog turime padaryti visa, kas įmanoma, kad tranzito apimtis būtų kuo didesnė“, – pabrėžė valstybės vadovas.
 
Anot jo, ruošiami specialūs tranzito koridoriai, kurie leis vežti Ukrainos grūdus per Lenkijos teritoriją ten, kur jų reikia.
 
„Ir šis eksportas vyksta visą laiką“, – pabrėžė A. Duda.
 
Kaip jau buvo pranešta, Ukrainos ir Lenkijos santykius ištiko vadinamoji grūdų krizė. Nuo rugsėjo 16 d. Lenkija, nepaisydama Europos Komisijos pozicijos, vienašališkai neribotam laikui užblokavo Ukrainos grūdų (kviečių, kukurūzų, saulėgrąžų, rapsų) importą į vidaus rinką, išsaugodama šių kultūrų tranzitą per šalies teritoriją.
 
Pirmadienį oficialusis Kijevas paskelbė pateikęs Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) skundą prieš Lenkiją, Vengriją ir Slovakiją dėl šių šalių sprendimo pratęsti Ukrainos žemės ūkio produkcijos embargą.
 
Artimiausiomis dienomis Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrai turėtų susitikti ir ieškoti išeities iš šios situacijos.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.09.25; 00:30

Ukrainos diplomatas Denysas Šmyhalis ir Rumunijos ministras pirmininkas Marcelas Ciolacu. EPA – ELTA foto

Bukareštas, rugpjūčio 18 d. (dpa-ELTA). Rumunija, gerindama transporto infrastruktūrą, nori padvigubinti ukrainietiškų grūdų eksporto tranzitą. Tikslas yra per Rumuniją pervežamų ukrainietiškų grūdų kiekį padvigubinti nuo 2 mln. iki 4 mln. tonų per mėnesį, penktadienį Bukarešte susitikęs su Ukrainos kolega Denysu Šmyhaliu pareiškė Rumunijos ministras pirmininkas Marcelas Ciolacu. Rumunija šiuo metu yra trečia svarbiausia ukrainietiškų grūdų tranzito šalis, pridūrė svečias iš Kyjivo.
 
Kad būtų paspartintas tranzitas, pirmiausiai reikia sukurti naujus sienos perėjimo punktus tarp abiejų kaimyninių valstybių, kalbėjo D. Šmyhalis. Paspartinti ukrainietiškų prekių gabenimo įforminimą, be to, norima vykdant bendrą Ukrainos ir Rumunijos muitininkų bei pasienio policijos kontrolę.
 
Rumunija nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios ukrainietiškų prekių gabenimo pajėgumus jau padidino skirdama valstybės lėšų, sakė M. Ciolacu. Per daugumą pasienio postų tranzitas esą išaugo tris kartus, o Juodosios jūros Konstantos uoste – net šešis kartus.
 
Ukraina nori per metus eksportuoti nuo 40 iki 42 mln. tonų grūdų. Šiuo metu grūdų gabenimas Juodąja smarkiai apsunkintas, nes Rusija liepos pabaigoje pasitraukė iš tarpininkaujant Turkijai ir JT pasiekto grūdų susitarimo. Be to, Rusija parėjusiomis savaitėmis kelis kartus atakavo Ukrainos Dunojaus uostus, per kuriuos gabenama dalis grūdų eksporto. Alternatyvus maršrutas per Rumuniją laikomas nepatogiu, be kita ko, dėl tam nepakankamai išvystytų geležinkelių ir kelių.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.08.19; 00:30