Izraelis griauna palestiniečių namus rytiniame Jeruzalės priemiestyje. EPA-ELTA nuotr.

Jungtinių Tautų (JT) vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras trečiadienį paskelbė ilgai lauktą ataskaitą apie bendroves, susijusias su žydų gyvenvietėmis Izraelio okupuotame Vakarų Krante, skelbia BBC.
 
Ataskaitoje įvardijama 112 verslo subjektų, kurie dalyvavo veikloje, susijusioje su tomis gyvenvietėmis. Tarp minimų įmonių yra „Airbnb“, „Booking.com“, „Expedia Group“ ir „Motorola Solutions“.
 
Pasak palestiniečių, ši ataskaita yra „tarptautinės teisės pergalė“. Izraelis pavadino ataskaitą „gėdinga“.
 
Maždaug 600 tūkst. žydų gyvena 140 gyvenviečių, pastatytų po 1967 m. Izraelio okupacijos Vakarų Krante ir Rytų Jeruzalėje. Gyvenvietės laikomos neteisėtomis pagal tarptautinę teisę, nors Izraelis tai neigia.
 
Tai pažeidžia Ketvirtąją Ženevos konvenciją, kuri draudžia okupuojančiai jėgai perkelti savo gyventojus į okupuotą teritoriją.
Izraelis griauna palestiniečių namus rytiniame Jeruzalės priemiestyje. EPA-ELTA nuotr.
 
Palestiniečiai jau seniai ragina pašalinti gyvenvietes, ir teigia, kad gyvenviečių kūrimas žemėje, skirtoje būsimai palestiniečių valstybei, praktiškai užkerta kelią tokios valstybės įkūrimui.
 
2016 metais JT Žmogaus teisių taryba įgaliojo vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biurą surinkti duomenis apie bendroves, dalyvavusias konkrečioje veikloje, susijusioje su tomis gyvenvietėmis. Tos veiklos apima įrangos ir medžiagų, palengvinančių gyvenviečių statybą ir plėtrą, tiekimą, įrangos, skirtos namų ir kitos nuosavybės griovimui, tiekimą ir pan.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.02.13; 05:45

Lūšių ežeras. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
Liepos 10-ąją portale LRT.LT prasideda gražiausių lietuviškų vietovardžių rinkimai, skirti Vietovardžių metams paminėti. Portale internautai savo balsą atiduoti kviečiami iki pat liepos 24 d.
 
Iniciatyva rinkti gražiausius šalies vietovardžius siekiama akcentuoti senuosiuose kaimų ir vienkiemių pavadinimuose glūdinčią etnologinę, lingvistinę, istorinę ir kultūrinę vertę, įvertinti juos kaip Lietuvos ir pasaulio kultūros palikimo dalį.
 
Šiuo metu Lietuvos Adresų registre yra įrašyta daugiau nei 21 tūkst. vietovardžių. Dalis jų žymi jau išnykusius miestus ar kaimus, kurie dar prieš keletą dešimtmečių buvo minimi Lietuvos žemėlapiuose. Iš gausaus sąrašo 15 įdomiausių šalies vietovardžių atrinko ir internautų balsavimui pristatė Registrų centras, parengęs ir virtualius istorinių vietovardžių žemėlapius.
Nemunas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
„Minint Vietovardžių metus ir siekiant išsaugoti šį paveldą, Registrų centras interaktyviame „Regia.lt“ žemėlapyje greta dabartinių gyvenviečių pažymėjo ir išnykusių šalies gyvenviečių ribas bei vietovardžius, tad norintiems pasidairyti po savo ar senelių kraštą dabar atsirado galimybė atrasti, kur tos išnykusios gyvenvietės buvo bei galbūt jas aplankyti“, – sako Registrų centro komunikacijos skyriaus vadovas Tadas Valančius.
 
Istorijas apie išnykusias gyvenvietes ir jų pavadinimų kilmę bei reikšmę žiūrovai galės išvysti LRT rengiamuose specialiuose siužetuose. 
 
Minint Vietovardžių metus planuojama išnykusių kaimų vietas pažymėti specialiais ženklais. Numatomos ir kraštotyros ekspedicijos, o ištisi renginių ciklai, dokumentų ir fotografijų parodos bus rengiamos Marijampolės, Klaipėdos, Kretingos, Panevėžio, Pasvalio, Prienų, Šilutės, Širvintų, Varėnos, Vilkaviškio rajonų savivaldybėse. Šią iniciatyvą globoja Kultūros ministerija.
 
2019-ieji Vietovardžių metais paskelbti Seimo nutarimu.
 
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.10; 11:01