„Wikileaks“ įkūrėjas Julianas Assangeas ir jo mylimoji Stella Moris ketina susituokti kalėjime liepos 3 d., per jo 50-ąjį gimtadienį, informuoja dpa.
Australijoje gimęs J. Assangeas, vyriausiasis „Wikileaks“ redaktorius, daugiau nei 2 metus praleido Belmaršo griežtojo režimo kalėjime.
Pora susipažino, kai J. Assangeui politinį prieglobstį suteikė Ekvadoro ambasada Londone. Jie augina du sūnus, kuriems 4 ir 2,5 metų.
„Norime susituokti kalėjime, nes buvome susižadėję nuo 2016 m.“, – sakė S. Moris.
Pasak jos, vedyboms iki šiol trukdė aplinkybės, o po santuokos kalėjime jie planuoja dar vieną ceremoniją, kai J. Assangeas išeis į laisvę.
Anot S. Moris, jie kalbėjo su Belmaršo kalėjimo kapeliono tarnyba, kuri informavo, kad šiame kalėjime niekas nesituokė nuo tada, kai kapelionas ten atvyko prieš 12 metų.
Be to, santuokai leidimą turėtų suteikti kalėjimo vadovas, o tai gali būti sudėtinga, nes J. Assangeas yra Australijos pilietis, o jo viza nebegalioja.
J. Assangeas kaltinamas susitaręs su buvusia JAV karinės žvalgybos analitike Chelsea Manning, kad ši 2010 m. atskleistų įslaptintus duomenis. Slaptus dokumentus apie sąjungininkų pajėgas Afganistane vėliau išplatino „Wikileaks“, o J. Assangeas taip pat bendravo su žurnalistais iš žinomų žiniasklaidos priemonių.
Rėmėjai laiko jį žurnalistu, atskleidusiu karo nusikaltimus. Tuo metu JAV pateikė J. Assangeui 18 įtarimų, pagal kuriuos jis kaltinimas sukėlęs grėsmę JAV informatoriams. Jei J. Assangeas būtų pripažintas kaltu, jam grėstų 175 metų įkalinimo bausmė.
Tačiau britų teisėjas neseniai atmetė JAV ekstradicijos prašymą dėl susirūpinimo J. Assangeo psichinės sveikatos būkle.
Jau puspenktos savaitės besitęsiantis dalinis JAV vyriausybės uždarymas smarkiai riboja ir Federalinio Tyrimų Biuro (FTB) darbą. Federalinė policija, pavyzdžiui, nebeišgali mokėti informatoriams ir vertėjams, taip pat įsigyti narkotikų slaptoms operacijoms, sakoma FTB darbuotojų profesinės sąjungos FBIAA pranešime.
Jei nėra pinigų apmokėti FTB šaltiniams, kyla rizika „visiems laikams prarasti juos ir jų teikiamą informaciją“, sakė vienas darbuotojas. FTB, be to, skundžiasi, kad trūksta lėšų DNR tyrimams, atsarginėms automobilių padangoms ir kopijavimo popieriui.
Kiekvieną dieną, kai tęsiasi vyriausybės uždarymas, didėja kliūtys FTB operacijoms, spaudos konferencijoje sakė FBIAA pirmininkas Tomas O’Connoras. Kartu didėja ir žala, daroma, pavyzdžiui, FTB veiklai, susijusiai su pasauline kova su teroru, taip pat bei kontržvalgybai.
„Mūsų lyderiai turi išgirsti balsus vyrų ir moterų, kurie įsipareigojo ginti mūsų šalį, – sakoma FBIAA pranešime. – Negalima prarasti laiko – finansuokite FTB dabar!”
Dauguma iš 13 000 specialiųjų agentų priversti toliau dirbti, nors dėl vyriausybės darbo uždarymo negauna algų. FBIAA jau prieš dvi savaites situaciją pavadino „nepakeliama“.
Praėjusią savaitę teko klausytis aktualios žurnalisto Gintaro Aleknonio laidos “Ant svarstyklių”, kuri rodyta per LRT. Į diskusiją buvo pakviesta Vilniaus universiteto prof. Danutė Gailienė bei Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.
Kalbėta apie tai, ko mūsų valstybė neteko, profesionaliai, operatyviai ir giliai neįvertinusi sovietinės okupacijos atneštų moralinių nuostolių. Pasak laidos vedėjo, Lietuva tuoj švęs 21-ąsias nepriklausomybės metines, o Liustracijos komisija iki šiol taip ir neužbaigė savo užsibrėžtų darbų. Maža to, Liustracijos komisijos vadovas yra viešai prasitaręs, jog norėtų trauktis iš šių visuomeninių pareigų, nes, suprask, “traukinys negrįžtamai nuvažiavęs, ir jo jau nebepavysi”.