Manama, balandžio 27 d. (dpa-ELTA). Irano revoliucinė gvardija (IRGC), JAV karinio laivyno duomenimis, Omano įlankoje sulaikė tanklaivį. Su Maršalo salų vėliava plaukiojantis laivas sulaikytas ketvirtadienį tarptautiniuose vandenyse, pranešė regione dislokuotas JAV laivynas.
Teheranas to kol kas nepatvirtino.
Jau ir praeityje Irano revoliucinė gvardija yra sulaikiusi tanklaivių Omano įlankoje ar Persijos įlankoje prie šalies pietinės pakrantės. Šie incidentai vis sukeldavo dideles politines įtampas.
Ypač Ormūzo sąsiauris – maždaug 55 km pločio sąsiauris tarp Irano ir Omano – laikomas vienu svarbiausių laivybos maršrutų pasaulio naftos eksportui.
Otava, kovo 25 d. (dpa-ELTA). JAV prezidentas Joe Bidenas perspėjo, kad Sirijoje gali laukti tolesnės Vašingtono atakos, jei šioje šalyje ir toliau bus taikomasi į amerikiečių karius.
Valstybės vadovas tai pareiškė po to, kai Sirijos šiaurės rytuose ketvirtadienį per galimai iranietiškos kilmės drono ataką žuvo JAV kontraktininkas, o kitas JAV kontraktininkas ir dar penki JAV kariai buvo sužeisti. Reaguodama į šį smūgį, JAV kariuomenė inicijavo antskrydžius prieš taikinius, siejamus su Irano Islamo revoliucijos gvardijos korpusu (IRGC). Nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ skaičiuoja, kad per šią JAV ataką žuvo 11 proiranietiškų kovotojų.
Penktadienį viešėdamas Kanadoje J. Bidenas nurodė, kad Vašingtonas nesiekia konflikto su Iranu. Nepaisant to, JAV prezidentas pasiuntė aiškų perspėjimą Teheranui ir pabrėžė: „Būkite pasirengę, kad mes imsimės ryžtingų veiksmų, jog apsaugotume savo žmones.“
Pentagonas pranešė, kad po naujų JAV antskrydžių proiranietiškos grupės atakavo Sirijos šiaurės rytuose įsikūrusioje karinėje bazėje „Green Village“ esančias koalicines pajėgas ir į jas nutaikė 10 raketų. Tačiau pranešimų apie nukentėjusius žmones negauta.
JAV karinės pajėgos Sirijoje dislokuotos nuo 2015 m. Čia jos talkina Sirijos kurdams ir kitiems jų sąjungininkams kovoje su teroristine grupuote „Islamo valstybė“. Sirijoje šiuo metu yra apie 900 JAV karių, dauguma jų yra dislokuoti Sirijos rytuose.
Iranas yra pagrindinis Sirijos prezidento Basharo al Assado rėmėjas nuo 2011 m., kai šalyje prasidėjo pilietinis karas.
Islamo revoliucinės gvardijos korpusas (IRGC, elitinės Irano ginkluotųjų pajėgų dalys) pripažino savo atsakomybę už Ukrainos lėktuvo numušimą prie Teherano. Tai šeštadienį pareiškė IRGC aerokosminių pajėgų vadas brigados generolas Amiras Ali Hajizadeh`ė.
„Mes pripažįstame visą atsakomybę ir esame pasirengę vykdyti visus nurodymus, kuriuos duos šalies vadovybė“, – sakė kariškis. Anot generolo, jis „norėjo mirti, kai išgirdo apie Ukrainos lėktuvo sudužimą, kad nebūtų šios tragedijos liudininkas“.
Pasak Amiro Ali Hajizadeh`ės, „šalies oro gynybos sistema tą naktį, kai įvyko incidentas, buvo maksimalioje kovinėje parengtyje“.
Trečiadienį vos pakilęs netoli Teherano sudužo Ukrainos tarptautinių oro linijų lėktuvas „Boeing-737“. Incidento metu žuvo 176 žmonės: Afganistano, Didžiosios Britanijos, Irano, Kanados, Švedijos, Ukrainos ir Vokietijos piliečiai.
Šeštadienio rytą naujienų agentūra ISNA išplatino Irano ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pareiškimą, kuriame sakoma, kad Ukrainos tarptautinių oro linijų lėktuvas buvo numuštas prie Teherano „dėl netyčinės žmogiškosios klaidos“. Anot pareiškimo autorių, laineris atsidūrė netoli vieno iš svarbių Irano revoliucinės gvardijos karinių objektų, be to, savo forma ir skrydžio aukščiu orlaivis „buvo panašus į priešo objektą“.
Trečiadienio naktį Iranas, kuris jau ankščiau pareiškė keršysiąs už Irano generolo Qasemo Soleimani nužudymą, balistinėmis raketomis atakavo dvi karinių oro pajėgų bazes Irake, kuriose buvo dislokuota amerikiečių karių.
Raketos pataikė į Al Asado karinių oro pajėgų bazę į vakarus nuo Bagdado bei į JAV kariškių naudojamą aerodromą Erbilio provincijoje šiaurės Irake.
Raketos, Pentagono teigimu, buvo paleistos iš Irano. Tai žymi didelę krizės tarp Vašingtono ir Teherano eskalaciją, kai pasaulis laukia JAV prezidento Donaldo Trumpo atsakymo.
Irano revoliucijos gvardijos korpusas (IRGC), kuris prisiėmė atsakomybę už išpuolį, teigė, kad Al-Assado karinių oro pajėgų bazė Irake buvo „visiškai sunaikinta” atakos metu.
IRGC taip pat pagrasino atakuosianti Dubajų Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) ir Haifą Izraelyje, jeigu JAV bombarduos Irano teritoriją.
Trumpas anksčiau buvo pasižadėjęs smogti 52 Irano taikiniams, jei Iranas imsis keršto veiksmų dėl generolo Q.Soleimani žūties ir pasikėsins į bet kurį amerikiečių turtą.
„Akivaizdu, kad šios raketos buvo paleistos iš Irano ir buvo nukreiptos į bent dvi Irako karines bazes, kuriose yra JAV kariuomenės ir koalicijos personalas – Al-Assadą ir Irbilį”, – pranešime teigė JAV gynybos sekretoriaus padėjėjas viešiesiems reikalams Jonathanas Hoffmanas.
Oficialiais Pentagono duomenimis, Iranas iš viso į JAV objektus Irako teritorijoje paleido 15 raketų.