Prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys, reaguodamas į buvusio JAV sausumos pajėgų vado Europoje Beno Hodgeso kritiką Baltijos šalims ir Lenkija dėl perkamos skirtingos ginkluotės, tvirtino, kad tai įsisenėjusios NATO problemos.
„Tai yra NATO įsisenėjusios problemos ir ne vien tik Baltijos šalių. Visoje NATO yra keliolika artilerijos sistemų su tuo pačiu kalibru (…). Taip, Baltijos šalys nuėjo skirtingais keliais, sakykime, dėl platformos pasirinkimo pėstininkų kovos mašinų“, – TV3 televizijos laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ antradienio vakarą sakė K. Budrys.
Jis teigė, kad Baltijos šalys ir Lenkija, pirkdamos ginkluotę, gynybos sistemas, iki šiol mažai kreipė dėmesį į jų suderinamumą, nes tiesiog skubėjo įsigyti ginkluotės kuo greičiau ir kuo daugiau.
„Dėl to, kad bendradarbiavimas nėra gynybos srityje labai dažnu atveju pagreitinanti rezultatą priemonė ar pastanga, jis turi būti savitikslis tam, kad bendradarbiaudami turėtume rezultatą ateityje, palengvinantį mūsų sąveikumą, ir tai dažnai iškrenta iš visų kriterijų, kai renkamės vieną ar kitą įsigijimą, nes turime padaryti greičiau, daugiau ar panašiai, nebent atsiranda trečia jėga, pastūmėjanti mus link bendradarbiavimo, kaip buvo su „Himars“, – komentavo K. Budrys.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę Lietuvoje lankydamasis buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas, atsargos generolas B. Hodgesas kritikavo Baltijos šalis ir Lenkiją dėl to, kad šios nederina savo ginkluotės, perka ją skirtingą.
Jis taip pat teigė, kad Lietuvai nepakanka skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto gynybai, nes Lietuva nėra pasiruošusi gintis, šaliai trūksta politinių sprendimų.
Rugpjūčio 31 – rugsėjo 1 dienomis Lietuvoje lankysis JAV sausumos pajėgų Europoje vadas generolas leitenantas Frederikas Bendžaminas Hodžesas (Frederick Benjamin Hodges).
Vilniuje generolas susitiks su Prezidente Dalia Grybauskaite, krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu, Lietuvos kariuomenės vadu generolu leitenantu Jonu Vytautu Žuku.
Susitikimuose ketinama aptarti saugumo situaciją regione, JAV paramą saugumo stiprinimui, tolesnius planus dėl NATO atgrasymo priemonių įgyvendinimo, NATO priešakinių pajėgų dislokavimo ir karinio rengimo klausimus.
JAV sausumos pajėgų vadas taip pat vyks į Ruklą, kur susitiks su Lietuvoje dislokuoto NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės vadovybe, lankysis Pabradėje, kur šią savaitę dalyvauti bendrose pratybose su Lietuvos ir kitų sąjungininkų šalių kariais atvyko naujoji JAV rotacinių pajėgų karių pamaina.
Kovo 1 d. Lietuvoje lankysis JAV sausumos pajėgų Europoje vadas generolas leitenantas Frederick „Ben“ Hodges. Vilniuje su generolu susitiks krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.
Ministras ir kariuomenės vadas su JAV sausumos pajėgų vadu aptars saugumo situaciją regione, tolesnius planus dėl NATO atgrasymo priemonių įgyvendinimo Lietuvoje, NATO priešakinių pajėgų dislokavimo ir karinio rengimo klausimus.
Po susitikimo Vilniuje gen. ltn. F. B. Hodges kartu su Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadų brigados generolu Valdemaru Rupšiu lankysis Rukloje (Jonavos r.), kur susitiks su Lietuvoje dislokuoto NATO priešakinių pajėgų bataliono vadovybe, Lietuvos kariais ir bendrose pratybose dalyvaujančiais JAV rotacinių pajėgų kariais.
JAV kariai Lietuvoje kartu su mūsų šalies kariais treniruojasi kaip dalis JAV operacijos „Atlantic Reslove“ Baltijos šalyse ir Rytų Europoje. Šią operaciją JAV pradėjo 2014 m. pavasarį, reaguodamos į pasikeitusią saugumo situaciją po aktyvių karinių Rusijos veiksmų Ukrainoje ir siekdamos stiprinti saugumo priemones rytiniame Aljanso flange ir taip pademonstruoti paramą Baltijos šalims. Šiuo metu mūsų šalyje kartu su Lietuvos kariais treniruojasi per 120 JAV karių iš Sausumos pajėgų 4-osios divizijos 3-osios brigados 68-ojo sunkiojo pėstininkų pulko 1-ojo bataliono. Naujoji JAV rotacinių pajėgų pamaina kartu atsigabeno apie 10 tankų M1A2 „Abrams“, 5 pėstininkų kovos mašinas M2A3 „Bradley“, kt. techniką.
NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė Lietuvoje dislokuota NATO viršūnių susitikime pernai liepą Varšuvoje priimtu sprendimu, reaguojant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir Rusijos aktyvius veiksmus Ukrainoje. NATO priešakinių pajėgų batalione Lietuvoje šiais metais tarnaus Vokietijos, Norvegijos, Nyderlandų, Belgijos, Liuksemburgo, kitais metais Kroatijos ir Prancūzijos kariai. Iš viso apie 1 200 karių. Bataliono kovinei grupei Lietuvoje, dislokuotai Rukloje, vadovauja Vokietija. Tokios kovinės grupės, siekiant stiprinti sąjungininkų buvimą rytiniame aljanso flange, nuo metų pradžios dislokuojamos ir Estijoje, Latvijoje bei Lenkijoje.
Št. srž. Ediko Ponomariovo nuotraukoje – gen. ltn. F. B. Hodges.
Informacijos šaltinis – Lietuvos krašto apsaugos ministerija.