
Londonas, lapkričio 25 d. (dpa-ELTA). Dėl paukščių gripo ir augančių produkcijos kaštų Didžiojoje Britanijoje ima trūkti kiaušinių. Todėl prekybos centrai normuoja jų pardavimą.
Vilniuje Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos posėdyje šeštadienį aptarti savivaldybių tarybų ir artėjantys partijos pirmininko rinkimai. Partijos posėdyje apie padėtį šalyje, socialinio nesaugumo priežastis kalbėjo ir būsimasis LSDP kandidatas į prezidentus, eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis.
Kaip vieną iš priežasčių, kodėl daugelio žmonių gyvenimas per kelis dešimtmečius nepagerėjo, V. Andriukaitis įvardijo tai, kad Lietuva nevykdė ir nevykdo socialiai teisingos mokesčių politikos. „Mažas pajamų perskirstymas per šalies biudžetą – viena didžiausių šalies bėdų“, – partijos tarybos posėdyje pažymėjo eurokomisaras.
Pasak jo, daugelis Lietuvos žmonių yra nusivylę, nes nesulaukia socialinio teisingumo. Kylančios kainos, netolygiai augantys atlyginimai, sveikatos paslaugų prieinamumas – tai baimės, kurias šalies piliečiai vardija dažniausiai.
„Žmonės sako paprastai: „Nėra teisybės“. Neteisybė žeidžia labai giliai. Ir ypač tuos, kurie per daugelį metų taip ir liko toje pačioje situacijoje. (…) Taip, Lietuvos biudžetas padidėjo surenkant netiesioginį mokestį – akcizą. Po to padidinami atlyginimai. Tačiau ir vėl padidėja kainos. Perkamoji galia nepasikeičia“, – LSDP infocentro pranešime cituojamas V. Andriukaitis. Jis pridūrė, kad taip yra dėl neteisingos mokesčių politikos, kurią vykdo Lietuva.
„Pajamų perskirstymas per biudžetą yra labai mažas. Europos Sąjungoje esame antri treti nuo galo. Gana laikyti didelę dalį Lietuvos šešėliniuose santykiuose. Arba vogti pridėtinės vertės mokestį. Kas tai yra? Tai yra viešųjų paslaugų, atlyginimų, visų žmonių gyvenimo kokybės apvogimas“, – sakė V. Andriukaitis.
Pasak eurokomisaro, šiuos klausimus reikia kelti nacionaliniu mastu. „Gana matyti skurdą ir dalies žmonių nusiteikimą nebalsuoti. (…) Lietuvai reikia grąžinti jos ateitį, nes toliau taip gyventi negalima. Reikia išties sudrebinti Lietuvą“, – kalbėjo V. Andriukaitis.
Socialinio nesaugumo problemas galėtų padėti spręsti stiprus viešųjų paslaugų sektorius, būtent jis turėtų užtikrinti žmonių saugumą, tačiau, pasak V. Andriukaičio, jis silpnas ir Europoje, ir Lietuvoje.
Kalbėdamas apie Europos situaciją, jis minėjo, kad 115 mln. europiečių skursta, 55 mln. europiečių sako, kad pavalgo tik kas antrą dieną.
„Tai tik parodo, kokią didelę kainą sumokėjome už neoliberalizmą. Kai begalė pinigų nukeliavo velniai žino kur, kai klesti šešėlinė ekonomika, mokesčių rojai, agresyvus mokesčių planavimas“, – pridūrė jis.
Lapkričio pabaigoje LSDP paskelbė, kad prezidento rinkimuose partijai atstovaus V. Andriukaitis. Jo kandidatūrą iškėlė 40 LSDP skyrių. Dabar socialdemokratai prašo Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude’o Junckerio eurokomisarui V. Andriukaičiui leisti dalyvauti Lietuvos prezidento rinkimuose.
Informacijos šaltinis – ELTA
2018.01.06; 06:17
Teisingumo ministerija ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) penktadienį pristatė tyrimą apie drabužių, avalynės, buitinės technikos kainų palyginimą Lietuvoje ir kitose ES valstybėse.
Pagal 12-os ES šalių ne maisto prekių, parduodamų interneto parduotuvėse, atlikto tyrimo duomenis, pastebimos įvairios tendencijos: vienos prekių kainos didesnės Lietuvoje, kitos – mažesnės arba vienodos kaip ir kitose ES valstybėse. Pažymima, kad tam tikri tų pačių prekių kainų svyravimai ES šalyse galimi dėl mokestinės sistemos skirtumų, transportavimo išlaidų ir kitų objektyvių paaiškinamų veiksnių.
Tyrimo metu vertinti tuose pačiuose prekybos tinkluose parduodamos tos pačios prekės.
Tyrimo rezultatus pristatydama teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė sakė, kad girdima daug vartotojų nusiskundimų, jog Lietuvoje kainos esą didesnės nei kitose ES šalyse.
„Rezultatai rodo, kad ir dabar yra prekybininkų, kurie stengiasi, kad prekių prieinamumas vartotojams būtų geresnis. Bet erdvės diskusijoms tikrai yra, kai kurių prekių kainos viršija ES vidurkį“, – sakė viceministrė.
Jos teigimu, nepastebima, kad kainos rinkai turėtų įtaką, tai esą rodo kainos Latvijoje, kurioje kai kurios prekės pigesnės, nors rinka – mažesnė.
Pasak I. Gudžiūnaitės, būtinas viešas, draugiškas dialogas su prekybininkais, o atvirumas, viešumas padės didinti prekių prieinamumą vartotojams.
Jos teigimu, pradedamos ir diskusijos su Europos Komisija bei Europos Parlamentu: institucijos rudenį pradės savo platų tyrimą – lygins kainų ir kokybės santykį ES mastu.
VVTAT vadovė Neringa Ulbaitė teigė, kad šių metų rugpjūtį atliktas tyrimas apėmė 20 drabužių, 20 avalynės ir 20 buitinės technikos prekių.
Drabužių kategorijoje nustatyta, kad kainos ES šalyse skiriasi nuo 10 iki 53 proc., vidurkis – apie 27 proc. Lyginant vidutinę drabužių kainą Lietuvoje su tirtų ES šalių vidurkiu, Lietuvos drabužių kainos sudaro 101,4 proc. nuo 12 ES šalių drabužių kainų lygio.
„Brangiausi drabužiai Čekijoje, mažiausiai už juos moka ispanai ir portugalai. Kalbant apie Baltijos šalis, kainos yra beveik identiškos“, – sakė N. Ulbaitė.
Avalynės kainų skirtumai svyruoja apie 27,5 proc. Lietuvoje – 101,4 proc. kainų lygio. Brangiausia avalynė vėlgi Čekijoje.
„Tuo tarpu buitinė technika pigiausia Latvijoje. Pavyzdžiui, skalbimo mašina Lietuvoje kainuoja apie 23 proc. brangiau nei Latvijoje. Kalbant apie Lietuvos ir Lenkijos buitinių prekių kainas, jos beveik identiškos, kai kurios prekės net pigesnės“, – teigė VVTAT vadovė.
Viešosios įstaigos „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys sakė, kad kainų skirtumai elektroninėse parduotuvėse pastebimi, tad fizinėse parduotuvėse jie galbūt dar ryškesni.
„Tai mus, kaip vartotojus, liūdina, nes esame gana žemos perkamosios galios vartotojų šalis. Tai nemaloni realybė. Mano kvietimas vartotojams paprastas – turime vieną šansą būti budresni. Elektroninė erdvė atveria vartotojams visas galimybes kainas lyginti ir padaryti sąmoningą sprendimą. Jis neturi būti spontaniškas, paveiktas reklaminės kampanijos“, – ragino K. Kupšys.
Jis taip pat skatino vartotojus pirkti tik tai, kas iš tiesų reikalinga.
„Tai pamoka, kad vartotume mažiau, vartotume atsakingai, nepirktume bet kur ir bet kada“, – kalbėjo K. Kupšys.
VVTAT anksčiau šią savaitę pranešė, kad atliktas tyrimas, kurio metu buvo lygintos prekių kainos tų pačių prekybos tinklų parduotuvėse Lietuvoje ir kitose ES valstybėse. Pagal tyrimo rezultatus, to paties pavadinimo parduotuvėse kai kurios tos pačios prekės Lietuvoje kainuoja brangiau nei kitose ES šalyse.
Kainos lygintos be nuolaidų, nukainojimų, akcijų ir panašiai, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Čekijoje.
Ketvirtadienį interviu „Žinių radijui“ teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sakė, jog tai, kad prekių kainos Lietuvoje ir kitose ES šalyse skiriasi dėl rinkos dydžio, – sena prekybininkų „dainelė“, kurios pagrįstumą atliktas tyrimas paneigia.
„Kalbant apie rinkos dydžius – tai sena dainelė, kurią prekybininkai vis kartoja. Bet mes turime pavyzdžių, kai tam tikri produktai Latvijoje kainuoja pigiau nei Lietuvoje, o jos rinka dar mažesnė. Kai viską pristatysime, pasimatys, kad ši logika neveikia“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ kalbėjo E. Jankevičius.
Pasak ministro, kai kurie verslininkų išsakomi argumentai dėl didesnių kainų stebina, tarkime, kad Lietuva neturi siuvimo pramonės. Pasak ministro, turime puikių siuvimo pramonės pavyzdžių.
Informacijos šaltinis – ELTA
2018.08.18; 08:40
Tai, kad prekių kainos Lietuvoje ir kitose ES šalyse skiriasi dėl rinkos dydžio, – sena prekybininkų „dainelė“, kurios pagrįstumą paneigs atliktas tyrimas, interviu „Žinių radijui“ sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) šią savaitę pranešė, kad atliktas tyrimas, kurio metu buvo lygintos prekių kainos tų pačių prekybos tinklų parduotuvėse Lietuvoje ir kitose ES valstybėse. Pagal tyrimo rezultatus, to paties pavadinimo parduotuvėse kai kurios tos pačios prekės Lietuvoje kainuoja brangiau nei kitose ES šalyse.
„Negalima sakyti, kad visos prekės kainuoja brangiau, bet didelė dalis prekių iš tiesų kainuoja brangiau. Darome pristatymą penktadienį, bus įvardytos vienos kitos priežastys, bus įvardytos priemonės, bus įvardyti prekybos tinklai. Situacija yra iš tikrųjų keistoka. Siekiame apginti mūsų vartotojus. Manome, kad mūsų vartotojai turi turėti galimybes įsigyti prekę panašiomis kainomis ir atrodyti ne prasčiau nei kiti vartotojai kitose ES šalyse. Tyrimas yra apie tai“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ kalbėjo E. Jankevičius.
Pasak ministro, kai kurie verslininkų išsakomi argumentai dėl didesnių kainų stebina, tarkime, kad Lietuva neturi siuvimo pramonės.
„Turime puikių siuvimo pramonės pavyzdžių. Yra ir smulkių. Negalima numoti ranka ir pasakyti, kad nieko neturime. Kita vertus, kalbant apie rinkos dydžius – tai sena dainelė, kurią prekybininkai vis kartoja. Bet mes turime pavyzdžių, kai tam tikri produktai Latvijoje kainuoja pigiau nei Lietuvoje, o jos rinka dar mažesnė. Kai viską pristatysime, pasimatys, kad ši logika neveikia“, – teigė ministras.
ELTA primena, kad penktadienį Teisingumo ministerija ir VVTAT pristatys tyrimą apie drabužių, avalynės, buitinės technikos kainų palyginimą Lietuvoje ir kitose ES valstybėse.
Informacijos šaltinis – ELTA
2018.08.17; 06:00
Nacionalinė dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lyga (toliau – Lyga) su nerimu stebi viešoje erdvėje skelbiamą informaciją apie energijos tiekimo kainas.
Norime atkreipti Komisijos dėmesį, kad ES Sutarties 153 str., Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 str., Lietuvos Respublikos Vartotojų teisių apsaugos įstatymas ir kiti teisės aktai, vartotojams garantuoja teisę į objektyvią, pagrįstą ir teisingą informaciją apie paslaugų (taip pat ir energijos paslaugų) kainas.
Lyga gauna daug klausimų dėl pastaruoju metu skleidžiamos informacijos apie UAB “Vilniaus vandenys“ neva galimai nusavintą vieną milijardą litų ir dėl Ukmergės savivaldybės neva ketvirtadaliu sumažintų kainų. Vartotojai dažnai klausia (ir tuo pačiu kaltina): kaip Valstybės energijos kainų reguliatorius – Komisija – leido tokiems faktams įvykti, nes būtent jis kontroliuoja, prižiūri, reguliuoja energijos tiekimo kainas ir investicijų dydžius?
Continue reading „Dėl informacijos apie galimai nusavintą milijardą litų”