Sakartvelo vėliava. EPA – ELTA nuotr.

Kyjivas, gegužės 26 d. (ELTA). Ukrainos parlamente įregistruotas nutarimo projektas dėl istorinio Sakartvelo pavadinimo vartojimo.
 
Tai penktadienį pranešė portalas „eurointegration“, remdamasis Aukščiausiosios Rados tinklalapiu.
 
„Siūloma Ukrainoje oficialiu lygiu, taip pat žiniasklaidoje vartoti oficialų ir istorinį šalies pavadinimą Sakartvelas vietoj Gruzija. Atitinkamai gruzinai turi būti vadinami kartvelais“, – sakoma dokumente.
 
Aiškinamajame rašte pažymima, kad jau beveik 15 metų oficialusis Tbilisis įtikinėja savo tarptautinius partnerius atsisakyti pavadinimo Gruzija, kuris laikomas rusifikuotu. Kartvelai prašo vartoti istorinį jų šalies pavadinimą – Sakartvelas.
 
Pavadinimo Gruzija oficialiuose dokumentuose jau atsisakė Lietuva, Izraelis, Pietų Korėja, Japonija, paaiškino nutarimo iniciatoriai.
„Dauguma jų ėmė vartoti lotynišką pavadinimą Georgia, bet reikia pažymėti, kad tik Lietuva nuo 2021 metų vartoja pavadinimą Sakartvelas“, – sakoma aiškinamajame rašte.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.05.27; 07:08

Gruzija (Sakartvelas). Slaptai.lt nuotr.

Tbilisis, birželio 24 d. (AFP-ELTA). Penktadienį kartvelai ketina surengti naują mitingą už narystę Europos Sąjungoje (ES), blokui nesuteikus Sakartvelui kandidatės statuso ir pareikalavus plataus masto reformų.
 
Sakartvelas pateikė narystės ES prašymą kartu su Ukraina ir Moldova netrukus, kai Rusija pradėjo plataus masto karą prieš Ukrainą.
 
Ketvirtadienį ES lyderiai suteikė Kyjivui ir Kišiniovui oficialų kandidačių statusą, tačiau pareiškė, kad Tbilisis gali tapti oficialiu kandidatu tik tada, kai bus pašalintos neišspręstos problemos. Vis dėlto jie „pripažino Sakartvelui Europos perspektyvą“ – šį žingsnį prezidentė Salome Zurabišvili gyrė kaip „istorinį“. „Esame pasiryžę ateinančius mėnesius dirbti, kad gautume kandidatės statusą“, – ketvirtadienį sakė S. Zurabišvili.
 
Svarbiausios Sakartvelo demokratinės grupės ir opozicinės jėgos paskelbė apie masinį mitingą penktadienio vakarą, didindamos spaudimą valdančiajai partijai „Sakartvelo svajonė“, kuri kaltinama dėl papablogėjusių santykių su Briuseliu.
 
„Kad ir kokius pažadus duotų Sakartvelo vyriausybė, netikime, kad ji gerbs savo pačios žodžius“, – feisbuke pareiškė mitingo organizatoriai. „Mes, Sakartvelo žmonės, privalome prisiimti atsakomybę už reikalaujamų reformų įgyvendinimą. Sakartvelo žmonės turi apginti savo europietišką pasirinkimą“.
 
Penktadienį paskelbtame pareiškime „Sakartvelo svajonė“ gynė savo demokratinius laimėjimus ir kaltino opoziciją „planais nuversti valdžią organizuojant antivyriausybinius mitingus“.
 
Per didžiausią pastarųjų dešimtmečių demonstraciją pirmadienį mažiausiai 120 tūkst. kartvelų išėjo į gatves palaikyti šalies narystės ES siekį. Mitingo organizatoriai tuo metu paskelbė apie „naują tautos judėjimą“, kuris apims opozicines partijas, bet jame dominuos pilietiniai aktyvistai.
 
Sakartvelo kandidatūros atidėjimas buvo savaime suprantamas sprendimas, praėjusią savaitę Europos Komisijai pareiškus, kad iki 2022 m. pabaigos Tbilisis turi įgyvendinti plataus masto politines reformas, kad galėtų oficialiai pradėti kelią į narystę. ES sąlygos suteikti Sakartvelui kandidatės statusą apima politinės poliarizacijos nutraukimą, pažangą žiniasklaidos laisvės srityje, teismų ir rinkimų reformas bei „deoligarchizaciją“.
Sakartvele – protestai. EPA-ELTA nuotr.
 
Anksčiau šį mėnesį Europos Parlamentas priėmė neįpareigojančią rezoliuciją, raginančią ES paskelbti sankcijas turtingiausiam Sakartvelo žmogui Bidzinai Ivanišviliui dėl jo „destruktyvaus vaidmens“ Sakartvelo politikoje ir ekonomikoje. B. Ivanišvilis tikina pasitraukęs iš politikos.
 
„Sakartvelo svajonės“ vyriausybė sulaukia vis didesnės tarptautinės kritikos dėl menkstančios demokratijos, tai rimtai kenkia Tbilisio ir Briuselio ryšiams.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.06.25; 06:34

Tūkstančiai žmonių Sakartvele reikalauja paleisti M. Saakašvilį

Tbilisis, spalio 14 d. (AFP-ELTA). Dešimtys tūkstančių kartvelų ketvirtadienį dalyvavo sostinėje surengtame mitinge ir reikalavo paleisti įkalintą buvusį prezidentą ir opozicijos lyderį Michailą Saakašvilį.
 
Skanduodami M. Saakašvilio vardą „Miša!“ ir mojuodami valstybinėmis vėliavomis, demonstrantai užpildė miesto Laisvės aikštę ir pagrindinį Rustavelio prospektą, o AFP korespondento vertinimu, į mitingą susirinko daugiau kaip 50 tūkst. žmonių.
 
2004-2013 metais Sakartvelo prezidentu buvęs M. Saakašvilis buvo suimtas ir įkalintas spalio pradžioje, kai grįžo iš tremties.
 
Nuo tada 53 metų pagrindinės Sakartvelo opozicinės jėgos – Vieningojo nacionalinio judėjimo – įkūrėjas paskelbė bado streiką, o gydytojai išreiškė susirūpinimą dėl blogėjančios jo sveikatos.
 
Ryškus provakarietiškas reformatorius 2018 metais buvo nuteistas už akių šešerius metus kalėti dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Jis neigia padaręs kokį nors nusižengimą.
 
M. Saakašvilio advokatas Nika Gvaramija mitingo dalyviams perskaitė kreipimąsi, kuriame ragino „sugriauti“ vyriausybę, susijusią su jo pagrindiniu varžovu – įtakingu magnatu Bidzina Ivanišviliu.
 
„Sakartvelas turi grįžti į provakarietišką kelią ir tapti demokratijos, reformų ir vystymosi švyturiu, – sakoma kreipimesi. – Atėjo laikas išgelbėti Sakartvelą per mūsų nacionalinę vienybę ir susitaikymą”.
 
Dabartinės vyriausybės vykdomas M. Saakašvilio ir daugelio jo sąjungininkų persekiojimas sukėlė susirūpinimą Vakaruose. JAV užsiminė apie galimas sankcijas Sakartvelo pareigūnams dėl šalies nusigręžimo nuo demokratijos.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2021.10.15; 07:21; 07:21