Pareigūnai, einantys itin atsakingas pareigas, turėtų laikytis aukščiausių etikos bei skaidrumo standartų, teigia Prezidentūra, komentuodama premjero sutuoktinės įsidarbinimo finansų analitike koncerne „Orlen“ faktą.
 
„Politikai, pareigūnai bei tarnautojai, einantys itin atsakingas pareigas, turėtų laikytis aukščiausių etikos bei skaidrumo standartų. Įskaitant būtinybę vengti bet kokio galimo privačių bei viešųjų interesų konflikto ar net jų regimybės. Viešųjų ir privačių interesų konfliktų klausimus sprendžia ir gerojo elgesio praktiką formuoja svarbi institucija – Vyriausioji tarnybinės etikos komisija“, – Eltai atsiųstame komentare teigia prezidento Gitano Nausėdos atstovas spaudai Antanas Bubnelis.
 
ELTA primena, kad Sauliaus Skvernelio žmona Silvija Skvernelė pradėjo darbą lenkų koncernui „Orlen“ priklausančiame degalinių tinkle „Orlen Baltics retail“. Tai paaiškėjo, kai premjeras antradienį atnaujino savo privačių interesų deklaraciją, o naujienų portalas lrytas.lt tai pranešė.
 
S. Skvernelės įsidarbinimas viešojoje erdvėje didelio dėmesio susilaukė dėl anksčiau naujienų portalo 15min.lt paviešintos informacijos, esą po S. Skvernelio neskelbtų susitikimų su Lenkijos politikais, šios kaimyninės valstybės kontroliuojamo koncerno „Orlen“ valdoma naftos perdirbimo įmonė Mažeikiuose „Orlen Lietuva“ sulaukė nuolaidų dėl krovinių gabenimo „Lietuvos geležinkeliais“ bei pasisekimo valstybiniuose elektros rezervo konkursuose Lietuvoje.
 
Tuo metu koncernas parėmė Vilniaus „Ryto“, Panevėžio „Lietkabelio“ krepšinio klubus, esą susijusius su S. Skvernelio aplinkos verslininkais. S. Skvernelis šią informaciją yra pavadinęs tiesiog melu.
 
Komentuodamas viešojoje erdvėje įsiplieskusias diskusijas dėl Vyriausybės vadovo žmonos įsidarbinimo, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis Eltai sakė, kad S. Skverneliui tenkanti kritika yra nepagrįsta, jo manymu, yra tikslingai pučiamas burbulas siekiant pakenkti premjero sveikatai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.02.05; 18:47

Vytautas Bakas. Slaptai.lt nuotr.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas sako, kad neketina kovoti su koncernu „MG Baltic“, kuris jau pateikė teismui papildytą ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo ir jį įtraukė atsakovu.
 
Politikas sako, kad vykdo savo, kaip parlamento nario, pareigą tarnauti valstybei, visuomenei, o ne atskiroms grupėms.
 
„Koncerno advokatams reikia visuomenei parodyti, kad tai yra Bako ir koncerno kažkokia kova smėlio dėžėje. Nieko panašaus, mano interesai yra kiti. Tai yra apsaugoti valstybę nuo neteisėtos interesų grupių įtakos, ar tai būtų Mockaus koncernas, ar tai būtų Numavičiaus koncernas (anksčiau), ar tai būtų ateities kažkokie koncernai. (…) Tai nėra Bako kova prieš koncerną. Šiuo atveju aš vykdau savo, kaip parlamento nario, pareigą tarnauti valstybei, visuomenei, o ne atskiroms grupėms. Aš čia neaptarnavau koncerno interesų, nepaisant spaudimo, va čia yra bėda“, – antradienį spaudos konferencijoje Seime sakė V. Bakas.
 
Jo nuomone, tai, ką dabar daro koncernas „MG Baltic“ ir jo savininkai, yra siekis išvengti atsakomybės – tiek teisinės, tiek reputacinės.
 
Pasak V. Bako, skaidrumas, išviešinimas tokių oligarchinių darinių yra geriausias vaistas, kuris gali padėti apsaugoti visuomenę nuo tokių oligarchinių grupių.
 
V. Bako teigimu, yra parengtos ir prevencinės priemonės – įstatymų projektai.
 
Jei būtų politinė valia, pasak parlamentaro, jau sausio mėnesį turėtume Civilinio turto konfiskavimo įstatymą, ir tie žmonės turėtų paaiškinti savo turto kilmę, o jeigu to nepadarytų, tai jo netektų. Pasak V. Bako, toks įstatymas galiotų 10 metų atgal.
 
„Mes turime naujausią Europos žmogaus teisių teismo praktiką – čia tiems, kurie gąsdina, kad Bakas siūlo tai, kas prieštarauja Konstitucijai.
 
Konstitucijai prieštarauja tai, kad mes, politikai, nesugebame surasti sprendimų, kurie apribotų arba apsaugotų visuomenę nuo oligarchinės įtakos ir nuo pasipelnijimo. Jeigu būtų politinė valia, toks įstatymas būtų priimtas“, – mano V. Bakas.
Vytautas Bakas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
Jo įsitikinimu, taip pat reikėtų sustiprinti pilietinę visuomenę. “Rudenį ketinu teikti įstatymų pataisas, kurie sustiprintų asociacijų veiklą“, – būsimais planais pasidalino V. Bakas.
 
Kaip ELTA jau skelbė, koncernas „MG Baltic“ pateikė teismui papildytą ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo, kurio atsakovu įtraukė buvusį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Vytautą Baką.
 
„Ieškovų vertinimu, naujai paaiškėjusios faktinės aplinkybės rodo akivaizdų V. Bako piktnaudžiavimą turimais NSGK pirmininko bei Seimo nario įgaliojimais bei veikimą juos viršijant. V. Bakas neteisėtai išviešino, panaudojo ir sąmoningai klaidingai interpretavo žvalgybos duomenis, prisidengdamas viešu interesu, tenkino išimtinai savo asmeninius politinius interesus“, – atsiųstoje Eltai informacijoje teigia įmonės Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos direktorius Tadas Marčiukaitis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.31; 06:00