Madridas, liepos 7 d. (dpa-ELTA). Penktadienį mažiausiai penki bėgikai buvo nesunkiai sužeisti per pirmąjį šių metų San Fermino festivalio bulių bėgimą Pamplonoje, šiaurės Ispanijoje.
Festivalis kasmet rengiamas jau daugiau nei 400 metų, bet dabar jis vertinamas prieštaringai. Per jį minios bėga kartu su šešiais paleistais koviniais buliais, kai kurie jų sveria daugiau nei 600 kilogramų. Buliai anksti rytą genami siauromis Pamplonos senamiesčio gatvelėmis į areną, ten vakare vyksta korida. Šventė skirta miesto globėjui šv. Ferminui.
Šiais metais pirmieji nukentėjusieji daugiausia patyrė sumušimų, nors vienas krisdamas susitrenkė, pranešė valstybinė televizija RTVE. Visi buvo nuvežti į ligoninę.
Dešimtys daugiausia jaunų vyrų veržiasi įveikti 825 metrų trasą, kasmet bėgikai sužalojami smailių ilgų bulių ragų. Nuo 1924 m. žuvo 16 žmonių, pastarąjį kartą – 2009 metais.
Gyvūnų teisių grupės ir vėl protestavo prieš tradicinį renginį, vykstantį nuo 1591 m., nepritarimas stiprėja ir pačioje Ispanijoje. Aktyvistai, nuo galvos iki kojų apsidengę kraujo raudonumo apdarais, iškėlė plakatus su užrašu keliomis kalbomis: „Pamplona: smurtas ir mirtis buliams“.
Nepaisant kritikos, festivalis vis tiek pritraukia tūkstančius turistų iš viso pasaulio.
Paryžius, lapkričio 18 d. (AFP-ELTA). Prancūzijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį balsavo už tai, kad būtų uždrausti laukinių gyvūnų pasirodymai cirkuose, o tai reiškia, kad nebebus vaidinančių tigrų, liūtų ar lokių.
Laukinių gyvūnų pasirodymai bus uždrausti per dvejus metus, o po septynerių metų bus uždrausta juos turėti – tai numato Gyvūnų teisių įstatymas, dėl kurio diskutuota nuo 2020 metų.
Įstatymas, kai tik jį pasirašys prezidentas Emmanuelis Macronas, per ateinančius penkerius metus uždraus ir gyvus delfinų pasirodymus bei nedelsiant nutrauks audinių auginimą – tai reiškia, kad šalyje bus uždarytas paskutinis ūkis.
E. Macrono centristinė partija „Respublika, pirmyn“ (LREM) pavadino įstatymą „istoriniu žingsniu kovojant už gyvūnų teises“. Cirko savininkai jį pasmerkė, o kai kurie aplinkosaugininkai teigė, kad jis nėra pakankamas.
Garsiausios Prancūzijos gyvūnų gynėjos, aktorės veteranės Brigitte Bardot fondas pasveikino „didelę pažangą gyvūnų teisių srityje Prancūzijoje“.
Be priemonių, nukreiptų prieš cirkus, naujasis įstatymas padidins maksimalią bausmę už netinkamą elgesį su gyvūnais iki penkerių metų kalėjimo ir baudą iki 75 tūkst. eurų, taip pat sugriežtins prekybą naminiais gyvūnėliais.
„Neišvengiamai ateis diena, kai (…) diskutuosime tokiais opiais klausimais kaip medžioklė, bulių kautynės ar kai kurios gyvūnų auginimo praktikos“, – sakė LREM įstatymų leidėjas, taip pat veterinaras Loïcas Dombrevalis.
Aplinkosaugininkai paragino imtis priemonių, kad būtų pagerintos sąlygos pramoniniuose gyvulių ūkiuose, tam reikės „pakeisti mūsų žemės ūkio modelį“, ketvirtadienį sakė senatorius Danielis Salmonas. Tokie klausimai kaip medžioklė ir bulių kautynės ypač opūs, nes šalininkai kaimo vietovėse juos atkakliai gina kaip ilgalaikę kultūrinę praktiką.
Kepenų paštetą gaminantys Prancūzijos ūkiai – juose paukščiai, pavyzdžiui, žąsys ir antys, maitinami priverstinai, kad dirbtinai išsipūstų kepenys, – taip pat seniai puolami kampanijos dalyvių.
120 cirko savininkų Prancūzijoje tikriausiai protestuos prieš jų pragyvenimo šaltinių ribojimus ir jau perspėjo, jog kai kurie gyvūnai gali būti apleisti. „Tai neteisingas įstatymas, nes mūsų cirkuose nėra gyvūnų, su kuriais elgiamasi netinkamai“, – naujienų agentūrai AFP sakė cirko gyvūnų dresuotojų sąjungos vadovas Williamas Kerwichas.
Naujasis įstatymas taip pat draudžia naudoti laukinius gyvūnus televizijos laidose, naktiniuose klubuose ir privačiuose vakarėliuose.
Apklausos rodo, kad dauguma prancūzų pritaria įstatymui, o dešimtys šalies miestų ir miestelių jau uždraudė keliaujančius cirkus, kuriuose naudojami gyvūnai.
Ketvirtadienį Ispanijoje, Kastilijos ir Leono autonominiame regione, per vasaros šventę bulius subadė žmogų. Tai pranešė laikraštis „La Razon“.
Leidinio žiniomis, auka tapo 62 metų vyras, gyvenęs Kueljaro miestelyje, kur buvo surengtas bėgimas su buliais (encierro). Pranešama, kad dar du žmonės buvo sužeisti.
Ispanija garsėja įvairiais renginiais, kuriuose dalyvauja buliai. Be tradicinės koridos, šalyje reguliariai vyksta bėgimai su buliais. Per atostogas, dažniausiai rugpjūtį ir rugsėjį, daugelyje karalystės kaimų ir miestelių rengiamos šventės, kurių metu buliai paleidžiami iš aptvarų į gatves, o žmonės stengiasi nuo jų pabėgti.
Ispanijos šiauriniame Pamplonos mieste per dar vieną bėgimą su buliais šeštadienį sužeisti 5 žmonės, pranešė RTVA transliuotojas.
Sužeistiesiems medikai suteikė reikiamą medicininę pagalbą – sutvarkė žaizdas ir įvertino sutrenkimus. Sužeistaisiais rūpinosi Raudonojo kryžiaus komanda, patruliavusi renginyje.
Pastarasis bėgimas su buliais truko 2 minutes ir 12 sekundžių. RTVA komentatoriai teigė, kad šio bėgimo būta neįprastai trumpo. Šeštadienio bėgimas greitai pasibaigė dėl to, kad bandą šį kartą, pasak RTVA, vedė trys nekastruoti buliai, kurie pakeitė šiaip jau įprastai bandos pradžioje bėgančius treniruotus jaučius.
Nors bėgantys priekaištauja dėl padidintų saugumo reikalavimų – dėl jų lenktynėse esą trūksta adrenalino, per praėjusį sekmadienį prasidėjusį festivalį jau užfiksuota daug sužeidimų, keturi žmonės subadyti.
Praėjusią savaitę prieš festivalį protestavo tuzinai gyvūnų gerovės organizacijų „Peta“ ir „Animal Naturalis“ atstovų. Jie dėvėjo tik juodus apatinius ir ant galvų buvo prisitaisę ragus. Aktyvistai gulėjo ant žemės siekdami protestuoti dėl to, kad po bėgimo bulių koridoje gyvūnai yra nužudomi.
Festivalis Pamplonoje rengiamas nuo 1591 m. Jis dedikuojamas miestą globojančiam šventajam San Ferminui. Tai šešių kovinių bulių bėgimo siauriausiomis miesto gatvėmis iš aptvarų į bulių kovos areną spektaklis, trunkantis 8 dienas iš eilės. Festivalis pasibaigs sekmadienį.