Ginkluotosiose pajėgose tarnaujantys kariškiai turi būti pasiruošę didžiausiems netikėtumams. Mirtis – nuolatinė jų palydovė. Ir vis dėlto esama įtarimų, kad kai kuriems GRU generolams nematoma jėga dirbtinai padeda iškeliauti Anapilin.
Borisas Raitšusteris leidinyje „Focus“ išvardina keletą tokių atvejų.
Vienas iš paskutiniųjų GRU vadovų mirė sulaukęs vos 62 metų. Tai generolas – pulkininkas Igorius Korobovas. Oficiali mirties priežastis – ilgai trukusi sunki liga (omenyje turėta onkologinė liga – vėžys).
Gal ši mirtis ir nekeltų daug įtarimų, tačiau I.Korobovas buvo palaidotas ne kariškiams skirtose kapinėse Maskvos priemiestyje, o tose, kuriose laidojami civiliai asmenys. Be to, generolo laidotuvėse nedalyvavo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, nors į kitų GRU generolų laidotuves jis atskubėdavo kartu su premjeru Dmitrijumi Medvedevu.
Kodėl V.Putinas nesiteikė atvykti į laidotuves? Atsitiktinumas? Netikėtumas? Prisiminkime nemokšišką GRU perbėgėlio Sergėjaus Skripalio nunuodijimo Didžiojoje Britanijoje operaciją. Juk I.Korobovas vadovavo GRU struktūroms būtent tuo metu, kai medžiojantys perbėgėlį GRU agentai apsišvietė Solsberyje. Tad gal I.Korobovas buvo patekęs V.Putino nemalonėn, jei šis demonstratyviai neatvyko atiduoti paskutinės pagarbos? O jei V.Putinas buvo supykęs dėl sužlugdytos operacijos (ir perbėgėlis nenunuodytas – liko gyvas, ir agentai apsišvietė), ar galėjo ryžtis parodomąjam kerštui – mes žudome ne tik išdavikus, kurie perbėga pas priešą, bet ir nevykėlius, kurie sužlugdo operaciją, specialiąsias tarnybas paversdami visuotiniu pajuokos objektu?
Netikėta mirtis ištiko ir I.Korobovo pirmtaką GRU vadovą generolą – pulkininką Igorį Serguną. Oficiali mirties data ir vieta – 2016-ųjų sausio 3-ioji karininkų poilsio namuose Podolske. Diagnozė – infarktas. Šiam karininkui tebuvo 59 metai. O štai amerikiečių žvalgybinė – analitinė kompanija Stratfford mano, kad I.Sergunas mirė 2016 metų sausio 1 dieną Libijoje. Kuriais įsakysite tikėti?
Galų gale prisiminkime 2014 – uosius metus, kai liepos 21 dieną savo kabinete nusišovė GRU generolas – majoras Sergėjus Mišaninas. I.Serguną ir S.Mišaniną vienija bendras likimas – tiek vienas, tiek kitas dalyvavo karinėse operacijose okupuojant Rytų Ukrainą. Tad ar galima atmesti versiją, kad jie abudu nužudyti vardan tylėjimo – tegul nepaaiškėja Kremliui garbės nedarančios detalės dėl karinių įsiveržimų į Ukrainos teritoriją rytuose?
O štai GRU generolas leitenantas Valerijus Asapovas mirė sulaukęs vos 51 metų – Sirijoje. Oficiali mirties priežastis – žuvo netikėto apšadymo metu. Bet juk ten, kur vyksta karas, labai lengva surengti į atsitiktinį panašų „netikėtą apšaudymą“…
2015-ųjų gruodžio 27 dieną nuo širdies priepuolio mirė GRU generolas – majoras Aleksandras Šušukinas. Oficialia mirties priežastimi mažai kas tiki, nes šis generolas vadovavo Krymo okupacijai. Kodėl negalima manyti, jog jį specialiai susargdino, nes bijojo, kad anksčiau ar vėliau į dienos šviesą pateks Kremliui garbės nedarančios Krymo okupacijos detalės?
Kai kalbama apie širdies negalavimus, labai pravartu prisiminti Kremliaus kritiko Leonido Nevzlino, buvusio koncerno JUKOS viceprezidento, komentarą: nejaugi Rusijos medicina tokia išsikvėpusi, kad nepajėgi dar ankstyvojoje stadijoje nustatyti žvalgybos generolų ligų? Išties – sunku patikėti, kad GRU generolams buvo neprienama pačio aukščiausio rango medicina.
Verta prisiminti ir pranešimą, jog šių metų gruodžio 6 dieną Kremliuje buvo surengtas slaptas Rusijos gynybos ministerijos pasitarimas būtent dėl GRU reikalų. GRU reikalus komentuojantys blogeriai, pavyzdžiui, „Stebėtojas“ (Наблюдатель) rašo, jog GRU (ГРУ) greičiausiai laukia dideli valymai.
Tuo tarpu Kremliui ištikimi leidiniai skelbia priešingas nuomones. Pavyzdžiui, „Savaitės argumentai“ („Аргументы недели”) rašo, remdamiesi vieno GRU veterano žodžiais, kad šioje tarnyboje nėra ir negali būti masinių valymų. Tas GRU veteranas tvirtina, kad tyrėjai įsitikinę visu 100 procetų, jog bent jau GRU generolo pulkininko Jurijaus Gusevo (ėjo pirmojo GRU direktoriaus pavaduotojo pareigas) mirtis automobilių avarijoje – tikrai nelaimingas atsitikimas, o GRU generolo – majoro Jurijaus Ivanovo, nuskendusio Viduržemio jūroje 2010-aisiais metais, mirtis – taip pat akivaizdus nelaimingas atsitikimas. Dėl jo mirties kalta gamta – povandeninės srovės.
Informacijos šaltinis – Focus
2018.12.25; 07:36