Ugnikalnio išsiveržimas La Palmoje. EPA – ELTA nuotr.

Madridas, spalio 19 d. (dpa-ELTA). Kanarų La Palmos salos valdžios institucijos nurodė 7 tūkst. El Paso miesto gyventojų, jei įmanoma, likti namuose, nes saloje besiveržiantis ugnikalnis pablogino oro kokybę.
 
Dėl dabartinių oro sąlygų nepakankamai gerai išsisklaido ugnikalnio išmetamos dujos, antradienį skelbė laikraštis „La Vanguardia“.
 
Ugnikalnis veržiasi jau kelias savaites ir spjaudosi pelenais, dūmais ir lava. Kol kas nematyti galimų išsiveržimo pabaigos ženklų.
 
Jūrą, manoma, netrukus pasieks antrasis lavos srautas, kuris šiuo metu yra vos už 30 metrų nuo pakrantės uolų, skelbė valstybinė televizija RTVE.
 
Pagrindinis lavos srautas prieš beveik prieš tris savaites pasiekė Atlanto vandenyną ir suformavo prie salos naują plotą, kuris sekmadienį buvo 36 hektarų dydžio. Tai reiškia, kad teks iš naujo nubraižyti salos žemėlapius.
 
Pareigūnai dar kartą įspėjo, kad iki 1 000 laipsnių Celsijaus įkaitusiai lavai susilietus su sūriu jūros vandeniu gali pasklisti nuodingi dūmai.
 
Ugnikalnis La Palmoje, kuris neturi oficialaus pavadinimo, pirmą kartą po 50 metų pertraukos išsiveržė rugsėjo 19 dieną. Nuo lada lava sunaikino beveik 2 tūkst. pastatų ir privertė 7 tūkst. žmonių palikti savo namus.
 
Lina Linkevičiūtė (DPA)
 
2021.10.20; 07:30

Ugnikalnis La Palmoje tebesiautėja. EPA-ELTA nuotr.

Palma, spalio 12 d. (dpa-ELTA). Vėl paaštrėjo padėtis Kanarų La Palmos saloje, kurioje išsiveržė ugnikalnis. Dėl artėjančios lavos 700-800 žmonių buvo paraginti su naminiais gyvūnais ir daiktais palikti namus, pranešė valstybinė TV stotis RTVE. Jiems duota laiko iki vakaro susirinkti nurodytoje vietoje.
 
Jei leis padėtis, gyventojai, lydimi saugumo personalo, ateinančiomis dienomis galės grįžti į namus pasiimti daugiau daiktų.
 
Nuo ugnikalnio išsiveržimo prieš daugiau kaip tris savaites į saugias vietas jau buvo priversti evakuotis 6 000 žmonių. Jie apsistojo pas artimuosius kitose salos dalyse ar viešbučiuose. Daugelis jų niekuomet negalės grįžti. Jų namai palaidoti po 1 200 laipsnių karščio lava.
 
Ugnikalnis La Palmoje, kuris neturi oficialaus pavadinimo, pirmą kartą po 50 metų pertraukos išsiveržė rugsėjo 19 dieną. Praėjusiomis dienomis išsiveržimo intensyvumas dar labiau padidėjo. Lava yra karštesnė, o kartu ir skystesnė bei greičiau juda jūros kryptimi. Vis fiksuota stiprių sprogimų, magma buvo išsviesta į orą. Dūmai kilo į kelių kilometrų aukštį.
 
Iki šiol sugriauta apie 1 000 pastatų, padaryta didelės žalos žemės ūkiui, pirmiausiai bananų plantacijoms, ir infrastruktūrai.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.10.13; 05:00

La Palmą vėl supurtė keli žemės drebėjimai. EPA-ELTA nuotr.

Palma, spalio 11 d. (dpa-ELTA). Teritoriją aplink prieš daugiau kaip tris savaites išsiveržusį La Palmos ugnikalnį vėl supurtė keli santykinai stiprūs žemės drebėjimai. Stipriausias požeminis smūgis buvo 4,3 balo, jis fiksuotas sekmadienį prieš pat vidurnaktį, pirmadienį pranešė valstybinė televizijos stotis, remdamasi salos tarnybomis. Tai iki šiol stipriausias požeminis smūgis nuo ugnikalnio išsiveržimo.
 
Požeminius smūgius juto ir daugelis iš 85 000 La Palmos gyventojų. Kadangi drebėjimas įvyko 39 km gylyje, pagrindo smarkiau nerimauti nėra, sakoma pranešime.  Iki pirmadienio popietės suskaičiuota mažiausiai 40 pakartotinių požeminių smūgių.
 
Požeminiai smūgiai gali reikšti, kad po vulkanu kaupiais naujas magma, laikraščiui „El Pais“ sakė geologė Nieves Sánchez. Esą gali būti, kad vulkano aktyvumas didėja.
 
Anot mokslininkės, nėra abejonių, kad ugnikalnis dar kurį laiką liks aktyvus. „Tai nesibaigs nei ryt, nei poryt, nei po savaitės“, – sakė ji.
 
Ugnikalnis La Palmoje pirmą kartą po 50 metų pertraukos išsiveržė rugsėjo 19 dieną. Daugiau kaip 1 000 laipsnių karščio lava jau sunaikino beveik 1 300 pastatų.
 
525 hektarų plotas pirmadienį buvo padengtas storu lavos sluoksniu. Šis plotas atitinka daugiau kaip 700 futbolo aikščių. Apie 6 000 evakuotų gyventojų ir toliau dienas leidžia viešbučiuose arba pas artimuosius.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.10.12; 08:00

La Palmos ugnikalnis siautėja. EPA-ELTA nuotr.

La Palma (dpa-ELTA). Prieš dvylika dienų išsiveržusiame ugnikalnyje Kanarų La Palmos saloje atsivėrė naujas plyšys, iš kurio liejasi lava. Nors naujas lavos srautas yra palyginti nedidelis, tačiau jis jau pasiekė teritorijas, kurios iki šiol buvo nepaveiktos, žurnalistams sakė Luca D’Auria iš Vulkanologijos instituto.
 
Ispanijos tyrimų instituto CSIC atstovas kalbėjo apie „blogą žinią“, tačiau kartu pabrėžė, kad „pagrindo nerimauti nėra“.
 
Lava saloje jau sunaikino per 1 000 pastatų. Į saugias vietas buvo evakuota apie 6 000 gyventojų.
 
La Palma antradienį buvo paskelbta katastrofos teritorija. Žala, regiono vyriausybės duomenimis, jau siekia šimtus milijonų eurų.
 
Rugsėjo 19-ąją pirmą kartą nuo 1971 metų išsiveržę bevardis ugnikalnis beveik be perstojo išmeta į orą didelius kiekius uolienų, lavos, dūmų ir pelenų. Kiek laiko jis dar liks aktyvus, ekspertai negali pasakyti. Tai gali trukti savaites ar net mėnesius.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.10.02; 00:30

Po ugnikalnio išsiveržimo La Palmoje Ispanijos premjeras žada greitą pagalbą. EPA-ELTA nuotr.

Po ugnikalnio išsiveržimo Kanarų saloje La Palmoje Ispanijos premjeras Pedro Sánchezas pažadėjo greitą pagalbą nukentėjusiesiems.
 
Salos gyventojai gali būti ramūs, nes valstybė turi pakankamai lėšų ir personalo, sakė P. Sánchezas naktį į pirmadienį. Jis atšaukė planuotą kelionę į JAV ir išskrido į salą.
 
Vulkanas sekmadienį pirmą kartą per 50 metų vėl tapo aktyvus. Lavos srautai dar ir naktį maždaug 700 metrų per valandą greičiu liejosi kalnu žemyn užstatytų vietovių link. Jau yra sugriautų ar apgadintų pastatų, pirmadienį pranešė valstybinė TV stotis RTVE. Iš pavojaus zonos Iki šiol evakuota apie 5 000 asmenų. Saloje gyvena apie 83 000 žmonių. Apie sužeistuosius kol kas žinių nėra.
 
Pastarąjį kartą ugnikalnis saloje išsiveržė prieš 50 metų, kai Teneguía lava spjaudėsi 1971-aisiais. Masinio turizmo, kaip žinomose Gran Kanarijos, Fuerteventuros, Lancarortės ir Tenerifės salose, La Pamoje nėra.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.09.20; 10:30