Valdovų rūmų muziejuje pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Ukrainos Lvivo nacionaline Boriso Voznickio dailės galerija. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir Lvivo nacionalinė Boriso Voznickio dailės galerija (Ukraina) pasirašė susitarimą. Abi išskirtinės paveldo institucijos, kaip pažymima Valdovų rūmų muziejaus pranešime, plėtos abipusį kultūrinį bendradarbiavimą, kartu tyrinės turimus meno, istorijos ir archeologijos rinkinius, studijuos archyvinius duomenis, rengs bendrus mokslinių tyrimų projektus, tęs bendrų parodų rengimą bei įgyvendins specialistų mainų bei kvalifikacijos kėlimo programas.
 
Pasak Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus dr. Vydo Dolinsko, muziejus su Lvivo nacionaline Boriso Voznickio dailės galerija bendrauja nuo įkūrimo, o ryšius su muziejininkais palaiko beveik tris dešimtmečius. 2012 m. buvome surengta didžiulė lituanistinių portretų kolekcijos paroda, Lvive saugomi eksponatai buvo rodomi daugelyje mūsų šalyje rengtų teminių parodų, o 2022 m. vasarį buvo pristatytas Vakarų Ukrainos teritorijoje egzistavusio unikalaus vėlyvojo Baroko skulptūros fenomenas – tarptautinė paroda „Baroko skulptūros mistika: Johanas Georgas Pinzelis ir kiti XVIII a. Lvivo meistrai“. Tąkart, pasak dr. Vydo Dolinsko, kūriniai atvyko į Vilnių likus savaitei iki maskolių invazijos, o patys ukrainiečių muziejininkai jau nebegalėjo dalyvauti parodos atidaryme. 20 įspūdingų medinių, paauksuotų skulptūrų, sukurtų XVIII a., iš Vilniaus iškeliavo į Latviją, Rundalės rūmus. Sutarėme su ukrainiečiais, sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius, kad šiuo metu Europos Sąjungos ir NATO teritorijoje neįkainojamiems šedevrams saugiau nei gimtinėje.
 
Valdovų rūmų muziejus Lvivo muziejininkams dar šiemet rengs specialistų konsultacijas, dalysis gerąja patirtimi, projektų rašymo metodika ir pan. „Kol Ukraina kovoja su agresoriumi, nutarėme, kad netrukdysime kolegų ir į Ukrainą nevažiuosime, tačiau Lvivo nacionalinės Boriso Voznickio dailės galerijos specialistų lauksime Vilniuje dar šiemet“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Parodų ir leidybos skyriaus vedėjas Marijus Uzorka. Pasak jo, „Ukrainos muziejininkai, šiandien gyvenantys kasdienės įtampos ir svarbiausių dailės kūrinių apsaugojimo aktualijomis, turės galimybę ne tik bent trumpam užmiršti karo baisumus, bet ir Lietuvoje galės pradėti planuoti ateities darbus, kai Maskvos agresija baigsis ir Ukraina integruosis į Europą“.
 
Sutartį pasirašyti atvykęs Lvivo nacionalinės Boriso Voznickio dailės galerijos vadovas, Ukrainos kultūrologas, vertėjas, politologas, Ukrainos nacionalinio atgimimo judėjimo „Ruch“ vienas kūrėjų Tarasas Vozniakas sakė, kad karas atskleidė didžiulius Lietuvos ir Ukrainos bendrystės klodus.
 
„Pamatėme, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės istorija mūsų visų pasąmonėje paliko bendro valstybių gyvenimo supratimą ir didelį draugiškumą. Džiaugiuosi, kad nuo šiol su Valdovų rūmų muziejumi bendradarbiavimas taps dar intensyvesnis, – nuo karo pradžios jautėme didelį šio muziejaus bendruomenės palaikymą bei paramą, susidraugavome, beveik susigiminiavome ir tikrai žinau, kad ateityje galime sukurti nuostabių bendrų projektų“, – įsitikinęs T. Vozniakas.
 
Valdovų rūmų muziejus su Lvivo galerija rengs bendrus meno, mokslo, edukacinius projektus, taip pat kvies Ukrainos muziejininkus semtis patirties – restauravimo, edukacijos, parodų ir renginių organizavimo specialistai, archeologijos ir kultūros tyrinėtojai supažindins su Lietuvoje naudojamais metodais, technologijomis. Valdovų rūmų muziejus taip pat dalysis patirtimi, kaip atkurti istorinius sodus bei istorinių rūmų interjerus, rengti ekspozicijas bei įsigyti muziejinių vertybių ir pan. Neabejotinai bus tęsiamos ir įvairios kovojančios Ukrainos paramos akcijos, pažymima Valdovų rūmų muziejaus pranešime.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.08.20; 06:00