Tikroji Baltarusijos vėliava. Slaptai.lt foto

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Vytis Jurkonis kelia klausimą, kaip šnipinėjimu Baltarusijos režimui įtariamas Mantas Danielius pateko į Lietuvoje gyvenančių baltarusių bendruomenę. Ekspertas mano, kad Lietuvoje veikiančių baltarusių organizacijų „Dapamogos“ ir „Mūsų namai“ vadovybė turėtų ne glaistyti savo atsakomybę šioje situacijoje, o pripažinti, kad padarė klaidą, nes neįvertino šio asmens keliamos rizikos.
 
„Kai pradėjo lįsti yla iš maišo, tai suprantama, kad buvo bandoma reaguoti. Dėl to, kad ta yla pradėjo lįsti iš maišo jau šių metų vasarą. Bet klausimas, o kas tą žmogų į baltarusių bendruomenę atvedė ir kada tos konkrečios organizacijos ir nukentėję asmenys su tuo žmogumi susipažino, kada pradėjo įtarti, kad jis elgiasi kažkaip negerai“, – Eltai teigė V. Jurkonis.
 
Politologas atkreipia dėmesį, kad jei Baltarusijos režimo propagandiste vadinama šios šalies valstybinės televizijos žurnalistė informaciją apie Lietuvoje gyvenančią baltarusių bendruomenę gaudavo iš M. Danieliaus, klausimas kas buvo šio asmens informacijos šaltinis.
 
„Klausimas, o iš kur gaudavo tą informaciją M. Danielius. Tada jau yra atsakomybės klausimas tų pačių baltarusių bendruomenės, kas su juo bendravo, kas įspėjo apie šį asmenį ir kada įspėjo. Nes šiaip ar taip jis dalyvavo ir vasario mėnesį „Dapamogos“ organizuotame seminare. Jis palaikė kontaktus ir su „Mūsų namais“ ir fotografijos su tų organizacijų vadovais yra“, – sakė jis.
 
V. Jurkonis akcentuoja, kad reikėtų platesnio paaiškinimo, kaip M. Danielius įgavo baltarusių bendruomenės pasitikėjimą ir kodėl dalis žmonių buvo suklaidinti. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad apie šnipinėjimu Baltarusijos režimui įtariamą asmenį tam tikrų rizikos signalų turėjo kilti panaršius M. Danieliaus profilį viešoje erdvėje.
 
Baltarusiškų plakatų paroda. Aliaksandras Lukašenka. Slaptai.lt nuotr.

„M. Danielius socialiniuose tinkluose net itin slepia savo pozicijos, politinių pažiūrų ir gana ekscentriško elgesio. Ir bet kas, kas su juo bendravo, galėjo tuo pasidomėti. Tai čia yra ir saugumo standartų klausimas“, – atkreipė dėmesį politologas.
 
Politologas atkreipia dėmesį, kad šių organizacijų atstovai ne kartą buvo pastebėti klausimų keliančių asmenų kompanijoje.
 
„Tai tų istorijų yra, ši nėra pirma ir tai tik kelia klausimą dėl to, ar pakankamai atsargiai elgiasi. Kartu tai yra įspėjimas absoliučiai visoms pilietinėms ir politinėms organizacijoms esančioms čia, kad tai gali atsitikti su bet kuo. Tai reikia pasakyti, taip gali atsitikti ir su mūsų politikais, kurie gali būti suklaidinti. Galų gale ta pati Olga Karač vaikščiojo su tokiu buvusiu jėgos struktūrų atstovu Igoriu Makarovu ir bandė jį supažindinti su tam tikrais Lietuvos politikais“, – akcentavo jis.
 
„Tai įvairaus plauko, keisti žmonės toje bendruomenėje bando įsitraukti į bendruomenės veiklas ar suartėti su tam tikrais bendruomenėje esančiais žmonėmis. Ir jau kadangi tai ne pirmas kartas, galima būtų išmokti tam tikras pamokas ir įspėti baltarusių bendruomenę, kad dėl bet kokio keisto elgesio turėtų suveikti saugikliai, kad reikėtų pasitikrinti, kas tas žmogus, kodėl jis toks aktyvus, ko jis siekia, su kuo bendrauja. Nes atsarga gėdos nedaro“, – pridūrė politologas.
 
V. Jurkonis mano, kad šioje situacijoje „Dapamogos“ ir „Mūsų namai“ baltarusių organizacijų vadovai turėtų pripažinti savo neatsakingą klaidą.
 
„Nereikia čia glaistyti tokių situacijų, kur galbūt yra padarytos klaidos, pasielgta ne taip atsargiai: komunikacija, spaudos konferencijomis ar kažkokiomis dar papildomomis akcijomis tarsi viso to nebūtų. Ne, apie šituos dalykus irgi reikia kalbėti, nes turbūt dažniausiai naudojamas režimo ginklas, tai yra skaldyk ir valdyk, bandymas infiltruoti kažkokius žmones ar bandymas paveikti tam tikrus žmones, kad jie atskleistų tam tikrą informaciją. Ir, deja, mes matome to gana nemažai baltarusių bendruomenėje“, – pabrėžė jis.
 
ELTA primena, kad generalinė prokuratūra šią savaitę patvirtino, kad Vilniuje sulaikytas šnipinėjimu įtariamas Lietuvos Respublikos pilietis M. Danielius. Asmuo suimtas dviem mėnesiams.
Žiūronai. Slaptai.lt nuotr.
 
Generalinė prokuratūra pažymi, kad ikiteisminį tyrimą, pradėtą bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu, atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.
 
Penktadienį viešosios įstaigos „Dapamoga“ direktorė Nataliya Kolegova pranešė, kad dėl šnipinėjimo buvo sulaikytas ne tik teisininkas Mantas Danielius, tačiau ir Laurynas Ragelskis. Lietuvoje gyvenančios Baltarusijos opozicionierės tikina, kad šie asmenys šnipinėjo Lietuvoje veikiančias baltarusių organizacijas ir informaciją perduodavo Baltarusijos KGB.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2022.10.08; 06:37

Antrankiai

Viešosios įstaigos „Dapamoga“ direktorė Nataliya Kolegova teigia, kad dėl šnipinėjimo Baltarusijos buvo sulaikytas ne tik teisininkas Mantas Danielius, tačiau ir Laurynas Ragelskis. Lietuvoje gyvenančios Baltarusijos opozicionierės tikina, kad šie asmenys šnipinėjo Lietuvoje veikiančias baltarusių organizacijas ir informaciją perduodavo Baltarusijos KGB.
 
„Mes čia susirinkome pakalbėti apie žmones, kurie sukasi apie baltarusių ir ukrainiečių organizacijas, diasporas, kurie, kaip paaiškėjo yra šnipai. Yra du žmonės, kurie pastaruoju metu yra sulaikyti, tai yra Mantas Danielius ir Laurynas Ragelskis“, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė N. Kolegova.
 
Savo ruožtu Viešosios įstaigos „Mūsų namai“ direktorė Olga Karač surengtoje spaudos konferencijoje akcentavo, kad Lietuvoje veikia Lietuvos piliečių tinklas, kuris bendradarbiauja su Baltarusijos valstybe, kuriai perduoda informaciją apie baltarusių pabėgėlių veiklą Lietuvoje.
 
„Eina kalba apie šnipinėjimą ir bendradrbiavimą su KGB. Kai dėl M. Danieliaus mes pradėjome įtarinėti, kad kažkas su juo ne taip, tai mes pradėjome savo tyrimą ir ne tik organizacija „Mūsų namai“, bet ir dar keletas pilietinių iniciatyvų dalyvavo tame tyrime ir susidarė neformali koalcija šio klausimo sprendimui“, – akcentavo O. Karač.
 
„Mūsų namai“ ir „Dapamoga“ yra KGB taikiniai kaip didžiausios organizacijos, kurios padeda pabėgėliams Lietuvoje“, – pridūrė ji.
 
Organizacijos „Mūsų namai“ direktorė akcentuoja, kad yra įrodymų, jog M. Danielius buvo infiltravęsis ir į keletą Baltarusijos teritorijoje veikiančių organizacijų, kurios padeda nuo režimo nukentėjusioms šeimoms.
 
„Noriu pabrėžti, kad (Baltarusijos žurnalistė – ELTA) Ksenija Lebedeva, su kuria M. Danielius bendradarbiavo, nėra paprasta žurnalistė, kaip teigia Baltarusijos režimas. Yra įrodymų, kad K. Lebedeva dalyvavo KGB apklausose, kurios vyko dėl protestų Baltarusijoje, kur buvo kankinami advokatai, teisių gynėjai ir darė siužetus, žeminančius jų orumą. Yra įrodymai, kad KGB dirbo su informacija, kuri buvo pateikta K. Lebedevai, bet nebuvo viešinta jos laidoje“, – taip pat akcentavo ji.
 
„Taip pat yra įrodymų, kad K. Lebedeva su M. Danieliaus pagalba verbavo Lietuvos Respublikos teritorijoje Baltarusios piliečius, šnipinėjimo tikslais“, – taip pat pridūrė ji.
 
O. Karač akcentavo esanti dėkinga Policijos departamentui, tyrėjams ir prokuratūrai, kad skubiai reagavo į pateiktą informaciją ir neleido M. Danieliui pabėgti į Baltarusiją, kaip jis planavo.
 
„Mes norime pabrėžti, kad M. Danieliaus taikinys buvo ne tik Baltarusijos pilietinės organizacijos, bet ir kitos tarptautinės struktūros (….), iki ministerijų lygmenio. Jis buvo infiltruotas ganėtinai giliai į skirtingas Lietuvos struktūras“, – sakė ji.
 
Pasak jos, M. Danieliaus tikslas buvo ir Ukrainos karo pabėgėliams padedančios organizacijos.
 
Generalinė prokuratūra šią savaitę patvirtino, kad Vilniuje sulaikytas šnipinėjimu įtariamas Lietuvos Respublikos pilietis M. Danielius. Asmuo suimtas dviem mėnesiams.
 
Generalinė prokuratūra pažymimi, kad ikiteisminį tyrimą, pradėtą bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu, atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2022.10.08; 08:00