Silvio Berlusconis. EPA – ELTA nuotr.

Roma, gegužės 22 d. (dpa-ELTA). Buvęs Italijos ministras pirmininkas Silvio Berlusconis pareiškė, kad, nepaisant ligos ir garbaus amžiaus, nori toliau vadovauti konservatyviajai „Forza Italia“ – vienai iš dešiniosios koalicinės vyriausybės partijų.
 
86-erių metų S. Berlusconis pirmadienį laikraščiui „Corriere della Sera“ sakė, kad partijos vadovybė nebuvo „palikta viena“ jam 45 dienas gulint ligoninėje.
 
„Ir jie nebus vieni, nes aš, žinoma, ir toliau visiškai vykdysiu savo, kaip „Forza Italia“ įkūrėjo ir pirmininko, pareigas, kaip visada dariau“, – sakė jis.
 
Jis kiek miglotai pasisakė apie partijos atsinaujinimą. Pagrindinis „Forza Italia“ pažadas, pasak jo, yra atnaujinti Italijos politiką iš pagrindų. „Tačiau tam, kad atsinaujinimas būtų patikimas, pirmiausia turime atsinaujinti patys“, – kalbėjo S. Berlusconis.
 
Vis dar neaišku, kas perimtų vadovavimą partijai, jei S. Berluskonis, pavyzdžiui, numirtų. Jis iki šiol vengė ruošti potencialius savo įpėdinius.
 
Silvio Berlusconis. EPA – ELTA nuotr.

Praėjusį penktadienį S. Berlusconis buvo išleistas iš ligoninės. Balandžio pradžioje jis buvo paguldytas į ligoninę dėl plaučių uždegimo, taip pat buvo gydomas nuo lėtinės leukemijos. Apie dvi savaites jis praleido intensyviosios terapijos skyriuje. Tačiau dabar jis tvirtina, kad jaučiasi geriau: „Buvo sunku, bet aš visada buvau užtikrintas savimi“.
 
Italiją nuo spalio mėnesio valdo premjerės Giorgia‘os Meloni ultradešiniųjų „Italijos brolių“, Matteo Salvini vadovaujamos kraštutinių dešiniųjų populistinės partijos „Lyga“ ir konservatyviosios „Forza Italia“ („Pirmyn, Italija!“) aljansas.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2023.05.23; 07:00

Italijos parlamentas. EPA – ELTA nuotr.

Roma, rugsėjo 22 d. (AFP-ELTA). Diplomatinių ryšių ar įžūlaus trolinimo ženklas? Likus trims dienoms iki rinkimų Italijoje Rusijos ambasada ketvirtadienį tviteryje paskelbė nuotraukas, kuriose beveik visų svarbiausių partijų lyderiai matomi su prezidentu Vladimiru Putinu.
 
„Iš naujausios Rusijos ir Italijos santykių istorijos. Turime ką prisiminti”, – parašė ambasada, baigiantis rinkimų kampanijai, per kurią karas Ukrainoje ir Italijos ryšiai su Maskva buvo svarbi tema.
 
Vienintelė partijos lyderė, kurios nėra nuotraukose, – kraštutinių dešiniųjų „Italijos brolių“ vadovė Giorgia Meloni. Manoma, kad jos partija sekmadienį laimės visuotinius rinkimus.
 
Vienoje nuotraukoje matyti vienas į kitą palinkę V. Putinas ir buvęs Italijos premjeras Silvio Berlusconi, kitoje – V. Putinas, spaudžiantis ranką besišypsančiam centro kairės Demokratų partijos lyderiui Enrico Lettai. Dar vienoje V. Putinas stovi prie ilgamečio savo gerbėjo, prieš imigraciją nusistačiusios „Lygos“ lyderio Matteo Salvini, buvusio premjero Giuseppe’s Conte, dabar vadovaujančio populistiniam Penkių žvaigždžių judėjimui, ir dabartinio Italijos užsienio reikalų ministro Luigi Di Maio, buvusio Penkių žvaigždžių judėjimo lyderio. Paskutinėje nuotraukoje matyti besišypsantis V. Putinas, spaudžiantis ranką buvusiam ministrui pirmininkui Matteo Renzi, dabar vadovaujančiam centristų partijai, nors atrodo, kad M. Renzi šiek tiek nejauku.
 
Dabartinė ministro pirmininko Mario Draghi vadovaujama Italijos vyriausybė tvirtai palaiko Vakarų sankcijas Maskvai, kurias ši užsitraukė dėl karo Ukrainoje. G. Meloni tam pritaria, taip pat ir ginklų tiekimui Ukrainai, tačiau varžosi rinkimuose dešiniųjų koalicojoje kartu su M. Salvini ir S. Berlusconi. M. Salvini labai kritiškai vertina sankcijas ir nuolat kartoja, kad jos labiau kenkia Europai ir Italijai nei Maskvai.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.09.23; 08:00

Giorgia Meloni, kraštutinių dešiniųjų „Italijos brolių“ lyderė. Epa – ELTA foto

Roma, rugpjūčio 10 d. (AFP-ELTA). Giorgia Meloni, kraštutinių dešiniųjų „Italijos brolių“ lyderė, siekė „detoksikuoti“ šalies postfašistinį judėjimą ir jai pavyko kaip niekada priartinti šią partiją prie valdžios. „Italijos broliai” pirmauja nuomonių apklausose, o pačios G. Meloni reitingas aukščiausias tarp visų partijų vadovų, ji kelia save į ministres pirmininkes, jei „Italijos broliai“ bus pirmi per rinkimus rugsėjo 25 dieną.
 
Smulkaus sudėjimo 45 metų šviesiaplaukė įtaigiu balsu vilioja italus šūkiu: „Dievas, šalis ir šeima“. Per rinkimus 2018 m. jos partija laimėjo vos kiek daugiau nei keturis procentus balsų, bet dabar jos populiarumas siekia 23 proc. ir ji vadovauja dešiniųjų aljansui, kurį sudaro Matteo Salvini „Lyga“ ir Silvio Berlusconi „Forza Italia“. G. Meloni patraukė daugybę rinkėjų, nepatenkintų status quo, Europos Sąjungos „diktatu“, didelėmis gyvenimo išlaidomis ir ribotomis Italijos jaunimo galimybėmis.
 
G. Meloni žada sumažinti mokesčius ir biurokratiją, didinti išlaidas gynybai, uždaryti Italijos sienas, kad apsaugotų šalį nuo „islamizacijos“, iš naujo derėtis dėl Europos sutarčių, kad sugrąžintų daugiau galių Romai, ir kovoti su „LGBT lobistais“. Ji taip pat nori sustabdyti Italijos gyventojų skaičiaus mažėjimą skatindama gimstamumą, bet ne leisdama imigrantams natūralizuotis, 2016 m. ji įspėjo dėl „etninio pakeitimo“, kuris vyksta Italijoje. „Apskritai G. Meloni siejama su protestu, nepasitenkinimu“, – sakė Bolonijos universiteto politikos mokslų profesorė Sofia Ventura.
 
Be to, su kitomis prieš isteblišmentą nusistačiusiomis pagrindinėmis Italijos partijomis – Penkių žvaigždžių judėjimu ir „Lyga“, abi pernai įėjo į ministro pirmininko Mario Draghi vyriausybę –  ji vienintelė varžosi rinkimuose nesusitepusi reputacijos.
 
Fašizmas liko istorijoje
 
G. Meloni partija, kurios pavadinimas kilęs iš pirmosios valstybinio himno eilutės, yra politinė Italijos socialinio judėjimo (MSI), kurį po Antrojo pasaulinio karo subūrė fašistų diktatoriaus Benito Mussolini šalininkai, įpėdinė, naudojanti tą patį nacionalinių žalios, baltos ir raudonos spalvų liepsnos simbolį – tokį patį naudojo ir buvęs Nacionalinis frontas Prancūzijoje. Tačiau G. Meloni stengiasi nuraminti nuosaikius balsus savo judėjime, nes žino, jog norint laimėti valdžią jai reikia išplėsti savo elektoratą.
 
„Italijos dešinieji jau prieš dešimtmečius paliko fašizmą istorijai“, – sakė ji šią savaitę vaizdo žinutėje, skirtoje tarptautiniams kritikams. B. Mussolini padarė „keletą klaidų, ypač dėl rasinių įstatymų ir įsitraukimo į Antrąjį pasaulinį karą“, sakė ji 2016 m. ir pridūrė, kad jis pasiekė ir istorinių laimėjimų, „bet tai jo negelbsti“. Pernai ji patikslino, kad „Italijos broliai“ nepuoselėja „nostalgiško požiūrio į fašizmą, į rasizmo ir antisemitizmo hipotezes“.
 
Krikščionė, italė, motina
 
1977 m. sausio 15 d. Romoje gimusi G. Meloni užaugo Garbatelos darbininkų klasės rajone ir anksti įsitraukė į politiką. Būdama paauglė, ji įstojo į MSI jaunimo padalinį, vėliau tapo MSI pakeitusio kraštutinių dešiniųjų Nacionalinio aljanso studentų organizacijos vadove. 2006 m. buvo išrinkta į parlamento žemuosius rūmus ir tapo Deputatų rūmų viceprezidente. Po dvejų metų G. Meloni buvo paskirta jaunimo reikalų ministre S. Berlusconi vyriausybėje, ji tuomet buvo 31-erių – jauniausia ministrė pokario Italijoje.
 
Italijos vėliava

2012 m. ji įkūrė „Italijos brolius“, o tai, kad buvo jauna ir pasitikinti, be to, moteris, padėjo jai iškilti. Būdama vyresnė ir 2006 m. susilaukusi dukters su savo partneriu televizijos žurnalistu, G. Meloni pasinaudojo savo asmeniniu gyvenimu, siekdama žinomumo visoje šalyje. „Aš – Georgia, esu moteris, motina, italė, krikščionė“, – pareiškė ji 2019 m. per mitingą Romoje. Šie jos žodžiai, suderinti su šokių muzika, išplito internete.
 
Jos partija buvo vienintelė pagrindinė partija, 2021 m. vasario mėnesį atsisakiusi prisijungti prie M. Draghi nacionalinės vienybės vyriausybės, ši opozicinė laikysena padėjo jai pakelti populiarumo reitingą apklausose. G. Meloni nepritarė griežtoms M. Draghi koronaviruso priemonėms, ypač vadinamajam Žaliąjam pasui, reikalavusiam, kad darbuotojai pasiskiepytų.
 
Kitaip nei nuo seno su Maskva ryšius palaikantys M. Salvini ir S. Berlusconi, po Rusijos invazijos G. Meloni palaikė tvirtą M. Draghi paramą Ukrainai. Tačiau ji aštriai kritikuoja Europos Sąjungą ir yra Europos konservatorių ir reformistų partijos (ECR), kuriai priklauso ir Ispanijos „Vox“ bei Lenkijos „Teisės ir teisingumo“ partijos, pirmininkė.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.08.11; 06:50

Lygos partijos vadovas Matteo Salvinis. EPA – ELTA foto

Roma, liepos 28 d. (AFP-ELTA). Italijos prieš imigrantus nusistačiusio lyderio Matteo Salvini ryšiai su Rusija ketvirtadienį vėl sulaukė dėmesio po klausimų apie ministro pirmininko Mario Draghi vyriausybės žlugimą.
 
Laikraštis „La Stampa“ pranešė, kad Rusijos ambasados ​​diplomatas gegužės pabaigoje Romoje susitiko su vienu iš M. Salvini padėjėjų ir paklausė, ar kuris nors iš M. Salvini „Lygos“ partijos ministrų neketina atsistatydinti iš M. Draghi koalicijos. Praėjusią savaitę „Lyga“ pasitraukė iš vyriausybės kartu su Silvio Berlusconi vadovaujama „Forza Italia“ ir populistiniu Penkių žvaigždžių judėjimu, tai privertė M. Draghi atsistatydinti ir paskatino rinkimus rugsėjį.
 
Teigiama, kad susitikimas įvyko tuo pačiu metu, kai M. Salvini sulaukė kritikos dėl vykdomos paralelinės diplomatijos su Rusija dėl karo Ukrainoje. Jis planavo kelionę į Maskvą neva taikos derybų – skrydžius nupirko Rusijos ambasada. Jo komanda tikina, kad dėl to susitarta tik siekiant išvengti sunkumų, susijusių su Europos Sąjungos (ES) sankcijomis. Jie sakė grąžinę ambasadai pinigus, o kelionė galiausiai neįvyko.
 
Užsienio reikalų ministras Luigi di Maio ketvirtadienį pasmerkė „šį Rusijos bandymą priversti „Lygos“ ministrą pasitraukti iš M. Draghi vyriausybės“. M. Salvini „privalo paaiškinti savo santykius su Rusija“, sakė L. Di Maio, kaip ir M. Draghi, tvirtai pasisakantis už ES sankcijas Maskvai ir remiantis Italijos pagalbą ginklais ir pinigais padėti Kyjivui priešintis. Centro kairiosios Demokratų partijos lyderis Enrico Letta taip pat sakė, kad M. Salvini ir Rusijos ryšiai „kelia nerimą“.
 
M. Salvini atsikirto pačioje rugsėjo 25 d. numatytų rinkimų kampanijos pradžioje pasmerkęs „suklastotas naujienas“ ir su purvu sumaišęs kaltinimus. „Susiskaldžiusi ir beviltiška kairė (…) eikvoja savo laiką ieškodama fašistų, rusų ir rasistų, kurių nėra“, – sakė jis ir tvirtino, kad jo partija yra „Vakarų pusėje“.
 
Rusijos ambasada nekomentavo, bet anksčiau neigė, kad kišasi į Italijos reikalus.
 
M. Salvini nuo seno žavisi prezidentu Vladimiru Putinu, net vilki marškinėlius su Rusijos lyderio atvaizdu, tačiau po Maskvos įsiveržimo į Ukrainą tokia pozicija tampa politiškai sudėtinga. Vienas iš jo rinkimų sąjungininkų S. Berlusconi taip pat yra asmeninis V. Putino draugas, nors jų koalicijos partnerė Giorgia Meloni, vadovaujanti kraštutinių dešiniųjų „Italijos broliams“ ir šiuo metu pirmaujanti apklausose, griežtai kritikuoja Rusijos agresiją.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.07.29; 07:03