Brigitte Macron. EPA – ELTA nuotr.

Paryžius, gruodžio 23 d. (AFP-ELTA). Pastarosiomis dienomis Prancūzijoje išplito dezinformacija apie prezidento Emmanuelio Macrono žmoną – melagingai tvirtinama, kad ji gimė vyru. Tai didina būgštavimus dėl melagingų naujienų plitimo internete, likus mažiau nei keturiems mėnesiams iki prezidento rinkimų.
 
68 metų Brigitte Macron ketina paduoti ieškinį dėl dezinformacijos. Tai patvirtino jos advokatas.
 
Melagingos transfobinio pobūdžio žinios, nukreiptos į iškilius politinius veikėjus, iki šiol buvo itin retos Prancūzijoje, bet dabar tai naujas reiškinys visame pasaulyje. Jau buvo nusitaikyta į tokias moteris kaip buvusi JAV pirmoji ponia Michelle Obama, JAV viceprezidentė Kamala Harris ir Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern.
 
Išpuoliai prieš Brigitte Macron surengti jos vyrui antradienį atšventus 44-ąjį gimtadienį bei rengiantis įtemptai kovai dėl perrinkimo balandį. E. Macrono santykiai su 24 metais už jį vyresne žmona kaip visada sulaukia didelio žiniasklaidos susidomėjimo Prancūzijoje ir užsienyje.
 
Pirmą kartą jiedu susitiko, kai ji vedė dramos būrelį, o jis dar buvo paauglys moksleivis. Tai ne pirmas kartas, kai Macronų pora nukenčia nuo gandų, nukreiptų į lytį ar seksualinę orientaciją. Per 2017-ųjų rinkimų kampaniją E. Macronas gavo paneigti teiginius apie savo tariamą homoseksualumą.
 
Jau kelis mėnesius socialiniuose tinkluose daugėjo žinučių, kuriose teigiama, kad Brigitte Macron, gimusi Brigitte Trogneux, yra translytė moteris, kurios vardas gimus buvo Jeanas Michelis. Melagingi teiginiai sako, kad buvo suregztas didžiulis sąmokslas, siekiant nuslėpti pasikeitusį statusą. Sąmokslo teorija nuėjo dar toliau – teigiama, kad buvo nuslėpti kaltinimai pedofilija.
 
Regis, pirmą tokį pareiškimą feisbuke kovo mėnesį pateikė vartotojas, pasivadinęs „Natacha Rey“. Šios „žurnalistės“ puslapyje knibždėte knibžda konspiracinių teorijų ir liejasi kritika prieš vadinamąją „sveikatos diktatūrą“. Tai pasigavo kitas feisbuko vartotojas, sukūręs sąmokslo teoriją, kad Brigitte Macron yra „satanistė, pedofilijos nusikaltėlė, translytė“ – tai terminas, atkartojantis JAV kilusio „Qanon“ sąmokslo judėjimo teiginius, kad pasaulį slapta valdo pedofilų elitas.
Emmanuelis Macronas. EPA – ELTA nuotr.
 
Panašūs teiginiai pradėjo plisti spalio viduryje. Grotažymė #JeanMichelTrogneux pirmą kartą pasirodė tviteryje lapkričio 1 d., vėliau ją išplatino palyginti mažai sekama paskyra „Le Journal de la Macronie“. Beveik mėnesį grotažymė nebuvo itin matoma, tačiau nuo gruodžio pradžios patyrė įspūdingą populiarumo augimą – sugeneravo 68 300 pakartotinių pranešimų ir daugiau nei 174 tūkst. paspaudimų „patinka“.
 
Kaip ir daugelio sąmokslo teorijų atveju, pagrindiniai jos propaguotojai yra iš labai įvairių judėjimų – nuo ​​COVID skeptikų iki prancūzų ultranacionalistų. Tviterio paskyrą, kurioje paskelbta daugiausia pranešimų apie šias suklastotas naujienas, valdo „Frexito“, Prancūzijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos, šalininkas, o daugiausiai šių žinučių išplatinusiam tviterio vartotojui priklauso internetinė žiniasklaida, smerkianti „propagandą“ apie COVID omikron atmainą.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.12.23; 09:45

JAV pirmoji ponia Jill Biden. EPA – ELTA fotografija

JAV pirmoji ponia Jill Biden papuošė amerikiečių mados ir gyvenimo būdo žurnalo „Vogue“ viršelį. Šiam žurnalui jau fotografavosi ir ankstesnės prezidentų žmonos, tarp jų – Michellė Obama. Tačiau J. Biden tiesioginei pirmtakei Melanijai Trump, buvusiam modeliui, per jos vyro kadenciją nepavyko patekti ant „Vogue“ viršelio.
 
„Mūsų visų pirmoji ponia: kelionė su dr. Jill Biden“, – taip vadinasi rugpjūčio mėnesio numeryje išspausdintas straipsnis. Žurnalo viršeliui 70-metė pozavo vilkėdama dizainerio Oscaro de la Rentos kurtą tamsiai mėlyną, gėlėmis puoštą suknelę. Ji įamžinta Baltųjų rūmų balkone su Vašingtono monumentu antrajame plane.
 
J. Biden vyras Joe Bidenas JAV prezidento pareigas eina nuo sausio 20 dienos. Vasario numerio „Vogue“ viršelis buvo skirtas viceprezidentei Kamalai Harris.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.06.30; 07:04

Buvusi JAV pirmoji ponia Michellė Obama bus priimta į Moterų šlovės muziejų. EPA-ELTA nuotr.

Buvusi JAV pirmoji ponia Michellė Obama bus priimta į Nacionalinį moterų šlovės muziejų (National Women’s Hall of Fame).
 
„Propaguotoja, autorė, advokatė ir 44-oji Jungtinių Valstijų pirmoji ponia – pirmoji juodaodė šiose pareigose. Michellė Obama tapo viena įtakingiausių ir įspūdingiausių XXI amžiaus moterų“, – taip savo sprendimą argumentavo organizacija.
 
M. Obama tapo kovotoja už sveiką šeimą, už tarptautinį mergaičių švietimą. Ji yra pavyzdys moterims ir jaunoms mergaitėms visame pasaulyje.
 
Be M. Obamos ir kitų į Nacionalinį moterų šlovės muziejų, pavyzdžiui, dar bus priimta 2020 metais mirusi NASA matematikė Katherine Johnson.
 
Organizacija, jos pačios teigimu, įamžina „didžių amerikiečių moterų pasiekimus“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.09; 14:20

M. Obama pavadino D. Trumpą rasistu. EPA-ELTA nuotr.

Donaldas Trumpas yra „rasistas“ prezidentas, kurio baimės kėlimo, susiskaldymo ir sąmokslo teorijų propagavimo strategija gali „sunaikinti“ Ameriką, jei jis bus perrinktas, antradienį sakė buvusi JAV pirmoji ponia Michelle Obama.
 
24 minučių trukmės vaizdo įraše kandidatą Joe Bideną palaikanti M. Obama, likus kelioms savaitėms iki lapkričio 3 dienos prezidento rinkimų, D. Trumpą ir jo respublikonų šalininkus apibūdino kaip nesąžiningai „kurstančius baimę“ dėl afroamerikiečių.
 
D. Trumpas yra „moraliai neteisus“ dėl to, nes ėmėsi veiksmų, kurie baugina rinkėjus, ir „melavo“ apie tai, kaip mažumos gali sunaikinti JAV priemiesčius, sakė ji.
 
„Tai, ką prezidentas daro, dar kartą yra akivaizdžiai melaginga, tai moraliai neteisinga, ir taip, tai rasistiška“, – sakė 56-erių buvusio pirmojo juodaodžio JAV prezidento Baracko Obamos žmona.
 
Tačiau ji perspėjo, kad tokios taktikos gali suveikti, ypač dėl to, kad amerikiečiai neturi laiko ir energijos dėl melo patikrinti visus internete ar JAV žiniasklaidoje pateikiamus faktus.
 
„Kadangi tai sunkus metas, painus metas, ir (toks metas), kai žmonės vėl ir vėl išgirsta šias melagystes ir beprotiškas sąmokslo teorijas, jie nebežino, ką galvoti“, – sakė M. Obama.
Donald Trump. EPA – ELTA nuotr.
 
„O vienas dalykas, kurį prezidentas daro labai labai gerai, tai kursto baimę ir sumišimą ir skleidžia melagystes tam, kad galėtų laimėti“, – pridūrė ji.
 
D. Trumpas yra pasiskelbęs „viešąją tvarką“ propaguojančiu prezidentu ir kelis kartus yra pakartojęs kritiką dėl rasinės neteisybės protestuojantiems žmonėms, esą šie yra smurtiniai ekstremistai.
 
M. Obamos vaizdo įrašu kreipiamasi į įvairius rinkėjus. Ji kalbėjo ne tik su „tamsiaodžiais žmonėmis“, o ir ragino baltuosius amerikiečius įsivaizduoti „milijonus tokių žmonių, kurie atrodo kaip aš, kurie kovojo ir mirė bei triūsė kaip vergai, kareiviai ir darbininkai, kad pastatytų šią šalį.“
 
M. Obamos pareiškimai pasisuko ir asmeniška kryptimi.
 
Kaip juodaodė moteris, kaip dauguma jų šioje šalyje, ji darė „viską, ką gali, kad gyventų oriai, tarnaujant ir sąžiningai, o tokio dalyko amerikiečiai bijo labiau nei chaoso, kuriame šiuo metu gyvename, ir tai yra skaudu“, sakė ji.
 
„Šis sunkumas yra apėmęs mūsų širdis“, – sakė M. Obama.
 
Ji taip pat sukritikavo D. Trumpo „negebėjimą“ susidoroti su koronavirusu, jo smerkiamus komentarus JAV karių adresu, prezidentui juos pavadinus „nevykėliais“, ir jo atsidavimą savo paties ir jo turtingų draugų „turtėjimui“.
 
J. Bidenas, sakė ji, propaguoja vertybes, kuriomis siekiama padėti darbininkų šeimoms, panaikinti pasidalijimą ir apsaugoti gamtą.
„Paieškokite savo širdyse ir sąžinėse ir tuomet balsuokite už Joe Bideną taip, lyg jūsų gyvenimai nuo to priklausytų“, – pridūrė M. Obama.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.07; 00:30

Buvusi JAV pirmoji pora Barackas ir Michellė Obamos dalyvavo oficialių savo portretų pristatyme, kuris vyko Smithsonian institutui priklausančioje Nacionalinėje portretų galerijoje Vašingtone, praneša BBC.

Pamatęs savo portretą, kurį nutapė dailininkas Kehindė Wiley’is, geriausiai žinomas savo senųjų meistrų stiliaus portretais, vaizduojančiais afroamerikiečius, buvęs JAV prezidentas B. Obama pakomentavo, kad jis – „gana stilingas“.

„Oho!“, – pamačiusi savo portretą, kurį nutapė juodaodė menininkė Amy Sherald, savo darbuose nagrinėjanti socialinio teisingumo temą, šūktelėjo M. Obama.

B. Obama gyrė A. Sherald darbą, juokaudamas, kad jai pavyko užfiksuoti jo žmonos „karštumą“.

Jis pridūrė, kad K. Wiley’io „užduotis buvo ne tokia palanki, nes jo objektas buvo ne toks patrauklus. Ne toks stilingas“.

M. Obama taip pat negailėjo pagyrų A. Sherald darbui.

„Galvoju apie juodaodes mergaites, kurios ateis ir pamatys kažką, kas atrodo kaip jos ir kabo ant šios didžios Amerikos institucijos sienos“, – sakė buvusi JAV pirmoji ponia.

„Ir žinau, kokią įtaką tai turės jų gyvenimams, – pridūrė ji, – nes pati buvau viena iš tų mergaičių.“

K. Wiley’is ryškių spalvų paveiksle B. Obamą pavaizdavo sėdintį sode, o A. Sherald buvusią pirmąją šalies ponią įamžino prigesintais tonais vienspalviame fone.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.02.13; 08:14