Teheranas, liepos 16 d. (AFP-ELTA). Irano policija sekmadienį atnaujina patruliavimą ir imsis priemonių prieš vis labiau griežto aprangos kodo nepaisančias moteris, kurios viešumoje nepridengia plaukų, praneša valstybinė žiniasklaida.
Pranešimas pasirodė praėjus lygiai dešimčiai mėnesių po 22-ejų Mahsos Amini mirties areštinėje rugsėjo 16 d. Mirus jaunai moteriai visoje šalyje kilo protestai, o moralės policija iš esmės išnyko iš gatvių, nors vis daugiau moterų ėmė nepaisyti įstatymų.
Per protestus, kuriuos Teheranas vadina užsienio šalių sukurstytomis riaušėmis, buvo suimta tūkstančiai iraniečių, dar šimtai jų žuvo, įskaitant dešimtis saugumo darbuotojų.
Irano kurdų kilmės M. Amini buvo suimta dėl tariamai pažeisto aprangos kodo, pagal kurį moterys viešumoje turi dengti galvą ir kaklą.
Moralės policijai atsitraukus dėl protestų, valdžios institucijos ėmėsi kitų priemonių įstatymui įgyvendinti, pvz., ėmė uždarinėti įmones, kurių darbuotojos nesilaiko taisyklių, įrengė kameras viešose vietose, kad būtų galima susekti pažeidėjas.
Visgi, pasak Irano valstybinės žiniasklaidos, nuo sekmadienio vėl bandoma taikyti tradicinį metodą.
„Policija pradės patruliuoti automobiliais ir pėsčiomis, kad įspėtų, imtųsi teisinių priemonių ir perduotų teismui tas, kurios nevykdo policijos nurodymų ir nepaiso galimų pasekmių dėl normų neatitinkančios aprangos“, – IRNA citavo policijos atstovą Saeed Montazer Almehdi.
Internete pasirodė nuotraukų, kuriose užfiksuotos juodais čadorais dėvinčios policininkės bara ir areštuoja moteris be galvos apdangalų. AFP negalėjo nepriklausomai patikrinti šių nuotraukų autentiškumo.
Aprangos kodas moterims Irane galioja nuo 1979 m. islamo revoliucijos. Pažeidėjoms gresia baudos arba laisvės atėmimas iki dviejų mėnesių.
Oslas, rugsėjo 23 d. (AFP-ELTA). Mažiausiai 50 žmonių žuvo per Irano saugumo pajėgų susidorojimą su protestais, kilusiais po Mahsos Amini mirties, kai ji buvo sulaikyta moralės policijos, penktadienį pranešė nevyriausybinė organizacija.
Osle įsikūrusi Irano žmogaus teisių nevyriausybinė organizacija pranešė, kad aukų skaičius išaugo, kai ketvirtadienio vakarą Rezvanšaro mieste šiaurinėje Gilano provincijoje nuo saugumo pajėgų paleistos ugnies žuvo šeši žmonės. Kitos mirtys užfiksuotos Babolyje ir Amolyje, taip pat šiaurės Irane.
Demonstracijos prasidėjo prieš savaitę, nuo tada protestai vyko maždaug 80 miestų ir gyvenamųjų centrų. Teisių grupės taip pat atkreipė dėmesį į mirtis šiauriniame Kurdistano regione, iš kurio buvo kilusi M. Amini.
„Iki šiol žuvo mažiausiai 50 žmonių, žmonės ir toliau protestuoja dėl savo pagrindinių teisių ir orumo“, – naujienų agentūrai AFP sakė Tarptautinės žmogaus teisių gynimo tarnybos direktorius Mahmoodas Amiry-Moghaddamas. „Tarptautinė bendruomenė turi paremti Irano žmones, protestuojančius prieš vieną represyviausių mūsų laikų režimų“, – pridūrė jis.
Irano valdžios paskelbtas oficialus susirėmimų aukų skaičius išlieka mažiausiai 17 žmonių, įskaitant penkis saugumo darbuotojus.
Teheranas, rugsėjo 20 d. (AFP-ELTA). Irane pirmadienį kilo nauji protestai dėl jaunos moters mirties, kurią buvo suėmusi griežtą aprangos kodą užtikrinanti „moralės policija“, pranešė vietos žiniasklaida.
Visuomenės pyktis išaugo po to, kai penktadienį valdžios institucijos paskelbė, kad 22 metų Mahsa Amini mirė ligoninėje, tris dienas prabuvusi komoje po to, kai rugsėjo 13 dieną Teherano moralės policija suėmė ją, kai ji lankėsi sostinėje.
Pasak naujienų agentūrų „Fars“ ir „Tasnim“, Teherane, įskaitant kelis universitetus, ir antrajame Mašhado mieste vyko demonstracijos.
„Keli šimtai žmonių skandavo šūkius prieš valdžios institucijas, kai kas nusiėmė hidžabus“, – sakė „Fars“ ir pridūrė, kad „policija suėmė kelis žmones ir išsklaidė minią, panaudodama lazdas ir ašarines dujas“.
Trumpame „Fars“ paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip keliasdešimties žmonių minia, tarp kurių buvo ir moterų, nusiėmusių skaras, šaukia „Mirtis Islamo respublikai!“.
„Panašus susirinkimas“ vyko šiaurės rytų Mašhado mieste, pranešė „Tasnim“.
Sekmadienį policija suiminėjo žmones ir naudojo ašarines dujas žuvusios moters gimtojoje Kurdistano provincijoje. Pranešama, kad ten protestavo apie 500 žmonių, kai kurie iš jų daužė automobilių langus ir padeginėjo šiukšliadėžes.
Visuomenės pyktis
Islamo respublikoje moralės policijos padaliniai užtikrina aprangos kodekso, pagal kurį moterys viešose vietose privalo dėvėti galvos apdangalus, vykdymą.
Taip pat draudžiama mūvėti aptemptas kelnes, plėšytus džinsus, kelius atidengiančius ir ryškių spalvų drabužius.
Policija tvirtino, kad tarp pareigūnų ir aukos „nebuvo jokio fizinio kontakto“.
Teherano policijos vadas generolas Hosseinas Rahimis pirmadienį sakė, kad moteris pažeidė aprangos kodą ir kad jo kolegos paprašė jos giminaičių atnešti jai „padorių drabužių“.
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio atstovas spaudai sakė, kad „nepriimtina“ M. Amini mirtis buvo „nužudymas“ dėl sužeidimų, kuriuos ji patyrė policijos areštinėje. Kaltininkai turi būti patraukti atsakomybėn, o Irano valdžios institucijos turi gerbti savo piliečių teises, pridūrė atstovas spaudai.
Prancūzija teigė, kad jos mirtis „labai sukrėtė“, ir paragino atlikti „skaidrų tyrimą… siekiant išaiškinti šios tragedijos aplinkybes“.
M. Amini mirtis vėl paskatino raginimus apriboti moralės policijos veiksmus prieš moteris, įtariamas pažeidus aprangos kodą, galiojantį nuo 1979 metų islamo revoliucijos laikų.
Filmų kūrėjai, menininkai, sportininkai, politiniai ir religiniai veikėjai socialiniuose tinkluose išreiškė savo pyktį.
Prezidentas Ebrahimas Raisis, ultrakonservatyvus buvęs teismų sistemos vadovas, atėjęs į valdžią praėjusiais metais, nurodė ištirti M. Amini mirtį.
Sirgo ar nesirgo?
Valstybinė televizija penktadienį parodė trumpą stebėjimo kamerų vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip po ginčo su policininke policijos nuovadoje nukrenta moteris, įvardyta kaip M. Amini.
Mirusios merginos tėvas Amdžadas Aminis sakė „Fars“, kad „nesutinka su tuo, ką (policija) jam parodė“, teigdamas, kad „filmas buvo iškarpytas“.
Jis taip pat kritikavo „lėtą“ pagalbos tarnybų reakciją pridurdamas, kad „Mahsa į ligoninę buvo atvežta pavėluotai“.
Vidaus reikalų ministras Ahmadas Vahidis šeštadienį sakė gavęs pranešimų, kad pagalbos tarnybos į įvykio vietą atvyko „nedelsiant“.
„Gali būti, kad Mahsa ir anksčiau turėjo sveikatos problemų, ir turime pranešimų, kad jai, būnant penkerių metų, buvo atlikta smegenų operacija“, – sakė A. Vahidis.
Tačiau jos tėvas „tvirtina, kad jo dukra anksčiau niekuo nesirgo ir buvo visiškai sveika“, pranešė „Fars“.