J. Bidenas ir V. Putinas. EPA-ELTA nuotr.

Šiandieninio pasaulio nebeįmanoma suprasti. Kur pažvelgsi – dviprasmybės, melas, apgaulė, dezinformacija, gudravimai, dvigubi, trigubi, net keturgubi standartai.

Pati didžiausia nesąmonė, kurią teko išgirsti šiomis dienomis, – reikalavimas, jog Ukraina privalanti rengti rinkimus. Bet juk Ukraina šiandien kariauja. Ją užpuolusi keliolika sykių galingesnė valstybė. Todėl kautynių baigtis niekam nežinoma, todėl kautynės – kruvinos, žiaurios. Rusijos kariuomenė okupavusi ne tik Krymą. Agresoriaus žinioje – ne tik Krymu vadinamas pusiasalis, bet dar ir keletas didelių Ukrainos regionų. Deja, Vakaruose tarsi grybai po šilto lietaus dygsta politikai, kuriems apsiverčia liežuvis įrodinėti, esą rinkimai Ukrainai šiandien – būtini, neišvengiami. Leiskite paklausti rinkimų šalininkų: kaip, kur ir kas balsuos, jei mažiausiai keletas milijonų ukrainiečių pasitraukę į Vakarus, jei rinkimuose tikrai nedalyvaus Rusijos okupuotose teritorijose atsidūrę Ukrainos piliečiai, jei prie balsadėžių ateiti bus keblu visiems už Ukrainos laisvę besikaunantiems Ukrainos kariams?

Beje, o kur nuo Rusijos bombardavimų slėpsite rinkimų stebėtojus, rinkiminių biuletenių skaičiuotojus? Kaip, kur nuo Rusijos raketų atakų saugosite balsadėžes su rinkimų biuleteniais? Man regis, šiandien nėra nė menkiausios galimybės Ukrainoje surengti demokratiškus, objektyvius, pilnateisius rinkimus. Ukrainoje neįmanomi jokie rinkimai. Mano įsitikinimu, išminčiai, kurie reikalauja rinkimų Ukrainoje, turi bjaurių tikslų. Jie atitraukia dėmesį nuo svarbiausio klausimo – kodėl JAV taip vangiai, taip nenoriai Ukrainai duoda ginklų?

Štai rugsėjo 3-ąją UKRINFORM pranešė, kad Ukraina galėsianti pradėt naudoti naikintuvus F-16 dar 2024 metų pavasarį. Be kita ko, Ukrinform net priminė, jog Ukrainos „naikintuvų koalicijos“ gretose šiuo metu yra 14 šalių.

Modernus amerikiečių naikintuvas F-16. Epa – ELTA foto

Turime tarsi džiugią žinią: JAV Baltieji rūmai teikiasi nebeblokuoti moderniųjų naikintuvų temos. Dar tiksliau tariant, JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) leidžia F-16 kovos lėktuvus perduoti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Bet jei žvelgsime atidžiau, priekabiau, tai moderniais F-16 orlaiviais ukrainiečių kariuomenė galės naudotis prabėgus … dvejiems metams nuo akimirkos, kai Kremlius pradėjo tikrą karą. Jei Baltųjų rūmų šeimininkas J. Bidenas šimtą naikintuvų F-16 būtų nusiuntęs Ukrainai pirmaisiais karo mėnesiais, tokią pagalbą galėtume vadinti tikra pagalba. Bet naikintuvų F-16 ukrainiečių kariai laukia mažų mažiausiai pusantrų metų. Dar neaišku, kiek gi tų naikintuvų F-16 ukrainiečiai sulauks? Tad šiandieninė  J. Bideno pagalba Ukrainai greičiau primena išdavystę, nei nuoširdžią paramą.

J. Bidenas nebe pirmą sykį stabdo Ukrainai gyvybiškai reikalingos karinės paramos siuntas. Neskubėjo duoti ukrainiečiams „Patriot“, „ATACMS“, „Himars“, „Abrams“. O jei duodavo – juokingai mažai. Dar 2022-ųjų gegužės mėnesį pasirašė įsakymą dėl „Lendlizo“ (Lend- Lease), bet šiuo kanalu Ukrainos per pusantrų metų nepasiekė nė vienas šovinys. Dabar neskuba tiekti modernių naikintuvų. Tarsi specialiai vilkina Ukrainos pergalę. Tarsi specialiai leidžia rusų karinei armadai įsitvirtinti užimtose žemėse. Tarsi tyčia Rusijos karinėms oro pajėgoms suteikia išskirtines sąlygas siautėti virš Ukrainos ją bombarduojant. Taigi J. Bidenas vis panašesnis į slaptą Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininką.

Todėl analitikams, apžvalgininkams, komentatoriams, žurnalistams, regis, derėtų atidžiai nagrinėti, kodėl būtent taip keistai elgiasi JAV Baltųjų rūmų šeimininkas, priklausantis Demokratų (vadinamųjų socialistų) partijai. Vos tik atėjęs prezidentauti J. Bidenas atnaujino Rusijai naudingo dujotiekio „Nord Stream 2“ veiklą. Žadėjo, jog Rusijai taikomos Vakarų sankcijos bus mirtinai pavojingos, bet paaiškėjo, jog Rusijos ekonomika sustiprėjo, užuot sušlubavusi. Grasino, jog jam, tapus JAV prezidentu, Rusijos šeimininkas V. Putinas ilgai neišsilaikys valdžioje. Tačiau J. Bideno kadencija baigiasi, o V. Putinas vis dar – tvirtai įsikibęs prezidentinio krėslo.

Žodžiu, J. Bideno laikysena – įtartina. Turėtume aiškintis, kodėl jis taip menkai tepadeda Ukrainai. O kaip mes elgiamės? Mes visą dėmesį sukoncentravę ne į šiandien JAV vadovaujančio J. Bideno keistenybes, bet į buvusio Amerikos prezidento Donaldo Trumpo (Donaldas Trampas) kalbas, kaip jis elgsis po pusantrų metų, jei antrą sykį taps Baltųjų rūmų Vašingtone šeimininku.

Vladimir Putin ir Donald Trump. EPA – ELTA foto

Beje, kritikuodami D. Trumpą dėl neva šiandieninių antiukrainietiškų kalbų pamirštame prisiminti, o kaip jis konkrečiai elgėsi, kai buvo JAV prezidentas. Ogi, nepaisant savo kalbų, – labai gražiai ir principingai. Paskelbė sankcijas prorusiškam „Nord Stream 2“ dujotiekiui, priėmė specialųjį įstatymą, jog Amerika niekad nepripažins Krymo okupacijos, atšaukė ankstesniojo JAV prezidento Barako Obamos ir jo dešiniosios rankos J. Bideno potvarkius neduoti Ukrainai rimtos kovinės ginkluotės, sunaikino Rusijos samdinių grupuotės „Wagner“ būrį Sirijoje…

Deja, tiek lietuviškoje, tiek užsienio viešojoje erdvėje gausu „proto bokštų“, kurie nesvarsto, kas ir kodėl dedasi čia, šiandien, dabar. Jiems nė motais, kuo gali baigtis šiandieniniai senuko J. Bideno tūpčiojimai. Jie tarsi šamanai užsispyrę spėlioja, kaip po pusantrų metų elgsis D. Trumpas arba koks nors kitas Respublikonų partijos politikas, iškovojęs JAV prezidento postą.

Man regis, tai – labai patogi taktika pabėgti nuo paties svarbiausio, paties aktualiausio klausimo – kodėl J. Bidenas šiandien elgiasi kaip klusnus, ištikimas V. Putino sąjungininkas?    

2023.09.04; 08:00

Modernus amerikiečių naikintuvas F-16. Epa – ELTA foto

Kyjivas, rugsėjo 3 d. (Ukrinform-ELTA). Ukraina gali pradėti naudoti naikintuvus F-16 2024 m. pavasarį. Tai interviu naujienų agentūrai „Ukrinform“ pareiškė Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas. O. Reznikovas nurodė esąs tikras, kad jo šalis gaus šių naikintuvų, o jų eksploatacija prasidės jau kitą pavasarį.
 
„Šiandien turime leidimą vykdyti mokymus, turime šalių, sutikusių organizuoti mokymus, ir netgi tokių (šalių), kurios sutiko atsiųsti mums F-16 (naikintuvų), kai bus užbaigti mokymai ir infrastruktūros parengimo darbai“, – tvirtino O. Reznikovas.
 
„Ukrinform“ primena, kad Ukrainos „naikintuvų koalicijos“ gretose šiuo metu yra 14 šalių. 2023 m. rugpjūtį buvo pradėti Ukrainos pilotų mokymai valdyti naikintuvus F-16.
 
Lina Linkevičiūtė (UKRINFORM)
 
2023.09.04; 05:15

Modernus amerikiečių naikintuvas F-16. Epa – ELTA foto

Kyjivas, liepos 4 d. (AFP-ELTA). Ukrainiečių lakūnų mokymai valdyti naikintuvus F-16 dar neprasidėjo, per nacionalinį telemaratoną sakė Ukrainos oro pajėgų vadovybės atstovas spaudai Jurijus Ihnatas, pranešė „Ukrinform“.
 
J. Ihnato teigimu, procesas vyksta, bet mokymai dar neprasidėjo. „Tokia yra realybė, bet tikimės teigiamų sprendimų“, – sakė jis.
 
Karinių oro pajėgų vadovybė ir kitų agentūrų atstovai „kiekvieną dieną sprendžia šią problemą“, ypač būdami užsienyje, jie studijuoja bazes ir tariasi su partnerėmis, kur, kokiais pagrindais ir kas mokys ukrainiečių lakūnus, sakė J. Ihnatas. Jis pabrėžė, kad daugelis šalių turi mokymo bazes ir centrus bei dabar sprendžia, kur ir kiek Ukrainos pilotų galima priimti į mokymus.
 
J. Ihnatas pareiškė, kad Ukraina turės naikintuvus F-16, šis sprendimas jau priimtas. Tačiau, jo teigimu, reikia suprasti, kad tai dar neįmanoma, tam reikia laiko. „Mūsų karinės ir politinės vadovybės prašymas partnerėms, kad tai nebūtų atidėliojama, kai galima paspartinti“, – sakė J. Ihnatas. Uždelstas lakūnų rengimo ir naikintuvų perkėlimo į Ukrainą procesas lemia tiek gynėjų, tiek civilių aukas, pabrėžė jis.
 
Viljama Sudikienė (UKRINFORM)
 
2023.07.05; 06:00

Kyjivas, liepos 1 d. (ELTA). Ukrainos pilotų treniruočių skraidyti amerikietiškais naikintuvais F-16 grafiko kol kas nėra, kai kurie partneriai delsia. Tai šeštadienį per susitikimą su Ispanijos ministru pirmininku Pedru Sánchezu pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, praneša portalas „rbc.ua“.
 
Valstybės vadovas papriekaištavo kai kuriems partneriams, kad jie vilkina Ukrainos pilotų mokymą skraidyti naikintuvais F-16. „Susitarėme, pasiekėme, kad turime šalių, kurios yra pasirengusios pradėti Ukrainos pilotų mokymus, koaliciją. Bet treniruočių grafiko nėra. Manau, kad kai kurie partneriai delsia. Kodėl jie taip elgiasi, aš nežinau“, – sakė V. Zelenskis.
 
Anksčiau Ukrainos sąjungininkai pranešė sudarę aviacijos koaliciją, kurios tikslas – perduoti Ukrainai modernių naikintuvų, pavyzdžiui, F-16. Koalicijai vadovauja Nyderlandai ir Danija. Šios šalys paskelbė ketinančios rengti ukrainiečių pilotus. Jos turi specialių aviacijos simuliatorių.
 
Prezidentas V. Zelenskis išreiškė viltį, kad ukrainiečių pratybos su F-16 prasidės rugpjūtį, o pačių lėktuvų Ukraina galės gauti po šešių septynių mėnesių.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas. EPA – ELTA foto

Vašingtonas, kovo 29 d. (Ukrinform-ELTA). Vakarų partneriai dabar turėtų sutelkti dėmesį į Ukrainos aprūpinimą oro gynybos sistemomis, raketomis ir šarvuotąją technika, o ne naikintuvais F-16, tačiau ateityje Ukrainos ginkluotosios pajėgos tikrai turėtų gauti šių ketvirtosios kartos lėktuvų.
 
Tai per klausymus JAV Senato Ginkluotųjų pajėgų komitete pareiškė Pentagono vadovas Lloydas Austinas, praneša „Ukrinform“ korespondentas.
 
„Dėl F-16: jei toks sprendimas bus priimtas, tai jų perdavimas užtruks apie 18 mėnesių. Tačiau tai nepadės Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms dabartiniame karo veiksmų etape. Ar ukrainiečiai kada nors ateityje galės įgyti tokių galimybių? Mes visi manome, kad taip“, – sakė JAV gynybos sekretorius.
 
Jis pažymėjo, kad tai gali būti naikintuvai F-16 ar kiti ketvirtosios kartos lėktuvai.
 
„Tačiau mes ir toliau dirbsime su savo sąjungininkais ir partneriais, kad būtume tikri, jog Ukraina turi tai, ko jai reikia“, – pabrėžė Ll. Austinas.
 
Anot jo, Pentagonas su partneriais Ukrainoje kartais susisiekia kelis kartus per savaitę, kad suderintų paramos Ukrainos kariuomenei veiksmus.
 
„Dabar jiems labiausiai reikia oro gynybos sistemų. Tai kritiškai svarbus poreikis mūšio lauke. Jiems taip pat reikia didelio nuotolio ugnies priemonių ir šarvuotosios technikos“, – sakė Pentagono vadovas.
 
Ll. Austinas pareiškė esąs įsitikinęs, kad tokių galimybių suteikimas Ukrainai, taip pat pratybų rengimas Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms gali pakeisti situaciją mūšio lauke jau artimiausioje ateityje.
 
Jis taip pat pabrėžė, kad JAV ne tik teikia Ukrainai reikiamą paramą, bet ir atlieka pagrindinį vaidmenį telkiant tarptautinę bendruomenę, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir toliau gautų karinę pagalbą.
 
Kaip pranešė „Ukrinform“, praėjusią savaitę JAV skyrė Ukrainai naują 350 mln. dolerių karinės pagalbos paketą, kurį sudaro raketos HIMARS sistemoms, 155 mm sviediniai, minosvaidžiai, kateriai ir kitos priemonės.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.03.29; 09:00

Markas Ruttė, Nyderlandų premjeras. EPA – ELTA nuotr.

Amsterdamas, vasario 19 d. (ELTA). Naikintuvų F-16 perdavimas Ukrainai bus kitas žingsnis, bet kol kas nemaža grupė šalių dvejoja dėl JAV pozicijos. Apie tai informuoja „RBC-Ukraina“ remdamasis Nyderlandų ministro pirmininko Marko Rutte‘ės pareiškimu telemaratono metu.
 
Anot pareigūno, norint pristatyti JAV naikintuvus Ukrainai, turi būti sudaryta atitinkama koalicija, kaip ir „Leopard 2“ tankų atveju, kuri susitartų šiuo klausimu. Toks procesas užtrunka kelias savaites.
 
„F-16 – tai iš tikrųjų bus kitas žingsnis. Didelis kitas žingsnis. Tačiau mes orientuojamės į ateitį arba užtikriname, kad gausite viską, ko reikia, kol bus poreikis. Šiuo klausimu nėra jokio tabu. Tačiau F-16 yra gaminami Jungtinėse Valstijose, o jos nepritaria F-16 perdavimui Ukrainai. Todėl daugelis šalių dvejoja“, – pabrėžė M. Rutte‘ė.
 
Jis pažymėjo, kad norint užbaigti šią diskusiją, ji turi būti nevieša, nes, kitu atveju, debatai truks ilgai.
 
Primenama, kad JAV prezidentas Joe Bidenas anksčiau atmetė idėją perduoti Ukrainai naikintuvus F-16.
 
Rita Vidugirienė (ELTA)
 
2023.02.20; 05:20