Lietuvos pašto telefonas. Slaptai.lt nuotr.

Šeštadienį minima Pasaulinė pašto diena, primenanti apie pašto vaidmenį ir svarbą kiekvieno iš mūsų kasdienybėje. Spalio 9-ąją 1874 m. buvo įkurta Pasaulinė pašto sąjunga (PPS) – Tautų Sąjungos specializuota institucija, skirta tarptautiniams pašto ryšiams organizuoti ir tobulinti.
 
Pašto veikla per palyginti trumpą laiką išgyveno progresyvią transformaciją – nuo pašto karietomis vežiojamų laiškų iki elektroninio pašto, nuo rankomis skirstomų siuntų iki dirbtinio intelekto, kuris pats perskaito gavėjų adresus ir skirsto siuntas automatizuotai.
 
„Kasmet šią dieną prisimename pašto veiklos vaidmenį visame pasaulyje: tiek anksčiau, tiek dabar pašto veikla buvo kritiškai svarbi, siekiant palaikyti ryšius su žmonėmis ir valstybėmis. Keičiantis gyvenimo sąlygoms ir žmonių poreikiams, pašto veikla taip pat keitėsi. Visame pasaulyje šiandien skubiai susisiekti galime ir kitomis priemonėmis, pavyzdžiui, SMS žinutėmis, socialiniais tinklais ir elektroniniu paštu, išsiunčiančiu laišką per akimirką, tad siunčiamų popierinių laiškų kiekiai smarkiai mažėja. Tuo pačiu metu siunčiamų daiktų kiekiai vis auga, tad šiandien pašto veikla padeda ne tik bendrauti, bet ir užtikrinti plačius e. komercijos užmojus“, – teigia Lietuvos pašto generalinė direktorė Asta Sungailienė.
 
Manoma, kad pirmosios pašto užuomazgos buvo jau Senovės Egipte. Daugelis senųjų civilizacijų turėjo kurjerius, kurie karietomis pristatydavo laiškus ir siuntas nukeliaudami tūkstančius kilometrų – sunku įsivaizduoti, kiek laiko tuomet užtrukdavo laiško kelionė.
 
Pirmasis paštas, artimesnis šiandieniniams laikams, atsirado 1512 m., valdant Anglijos karaliui Henrikui VIII, sakoma Lietuvos pašto pranešime. Karalius jį pasivadino Karališkuoju paštu, o jo paskirtis buvo tvarkyti valstybinius reikalus. 1635 m. Jungtinėje Karalystėje buvo atidaryta pirmoji viešoji pašto tarnyba, kuria galėjo naudotis visi žmonės.
 
Lietuvos paštas oficialiai įkurtas 1918 m. lapkričio 16 d., 1919 m. pabaigoje Lietuva jau turėjo tokį paštų tinklą, kuris galėjo tarnauti visuomenei. Pašto valdybai buvo priskirtos šios sritys: paštas, telegrafas, telefonas, o vėliau, atsiradus radijo tarnybai – radijo stočių techninė priežiūra ir abonentinio mokesčio surinkimo pareiga. Prie PPS Lietuvos paštas prisijungė 1922 m.
 
Bėgant metams sparčiai keitėsi siuntų tipai (laiškus, telegramas keitė dideli siuntiniai), atsirado greitesnių pristatymų būdų (karietas pakeitė dviračiais, vėliau automobiliais pristatantys siuntas laiškininkai, kurjeriai). Tačiau panašiu metu pasaulyje atsirado ir kitos priemonės, skirtos susisiekti akimirksniu: 1971 m. Rėjus Tomlinsonas išrado elektroninį paštą – programą, leidžiančią iš vieno kompiuterio siųsti žinutę į kitą kompiuterį, 1992 m. išsiųsta pirmoji SMS žinutė.
 
Mažėjant laiškų ir sparčiai augant siuntinių kiekiui, pasaulio paštų tinkluose atsirado ir kitokių paslaugų teikimo vietų, pavyzdžiui, paštomatų, savitarnos sistemų. Taip pat atsirado poreikis siuntas apdoroti greičiau ir efektyviau, tad pasaulio paštai pradėjo ieškoti būdų, kaip procesus automatizuoti. Dar šių metų pradžioje Lietuva buvo likusi vienintelė šalis Europoje, kurioje siuntos buvo skirstomos rankiniu būdu. Tačiau šią Pasaulinę pašto dieną Lietuvos paštas pasitinka jau įgyvendinęs istorinį pokytį.
 
Lietuvos pašto duomenimis, šiuo metu Pasaulinę pašto sąjungą jungia ir sklandų siuntų kelią užtikrina nariai iš 192 šalių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.10.09; 00:30

Popiežius Pranciškus: šiuo metu svarbiausia brolybė. EPA-ELTA nuotr.

Italijos pašto darbuotojai perėmė popiežiui adresuotą laišką, kuriame buvo trys kulkos. Tai pirmadienį pranešė naujienų agentūra „The Associated Press“.
 
Įtartinas vokas buvo aptiktas naktį į pirmadienį pašto siuntų rūšiavimo skyriuje Milano priemiestyje. Jis buvo išsiųstas Prancūzijoje. Italijos teisėsaugos institucijos pradėjo tyrimą.
 
Ant voko ranka buvo užrašyta: „Popiežiui, Vatikanas, Šv. Petro aikštė, Roma“. Jame buvo trys kulkos, kaip manoma, pistoleto, ir raštelis apie finansines operacijas Vatikane.
 
Vatikano atstovai kol kas niekaip nekomentuoja šio incidento.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.09; 20:06

Pakistanas vienašališkai nutraukė pašto susisiekimą su Indija. Tai pirmadienį pranešė televizijos kanalas NDTV, remdamasis Indijos teisingumo ministru Ravi Shankaru Prasadu.
 
„Pakistano sprendimas tiesiogiai prieštarauja Pasaulinės pašto sąjungos normoms“, – pareiškė ministras. Ravi Shankaras Prasadas taip pat pabrėžė, jog Pakistanas nutraukė laiškų siuntimą į Indiją be jokio išankstinio pranešimo.
 
Kaip pažymi regiono ekspertai, net didelės įtampos Indijos ir Pakistano santykiuose laikotarpiais laiškai ir banderolės iš vienos šalies į kitą buvo gabenami be pertrūkių. Islamabado sprendimas nutraukti pašto ryšį gali būti signalas, kad Indijos ir Pakistano konfliktas dar labiau paaštrės.
 
Dviejų šalių santykiai smarkiai pablogėjo, kai rugpjūčio 5 d. Naujasis Delis paskelbė nusprendęs panaikinti Džamu ir Kašmyro valstiją ir įkurti šiame regione dvi sąjungines teritorijas (administracinius darinius, turinčius mažiau teisių negu valstija).
 
Šiuo tikslu Indijos parlamentas panaikino šalies konstitucijos 370-ąjį straipsnį, pagal kurį valstija turėjo ypatingą statusą.
 
Pakistanas griežtai pasmerkė tokį sprendimą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.22; 00:30