Prezidentas Gitanas Nausėda. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Prezidentas šią savaitę kelis kartus užsiminė apie planus prie bendro stalo sukviesti politinių partijų atstovus apsikeisti nuomonėmis dėl COVID-19 krizės valdymo.
 
„Kad išvengtume priešpriešų ir nereikalingo emocinio fono ateityje, kuris pasitaiko partijų santykiuose, aš inicijuoju šitą diskusiją, apsikeitimą nuomonėmis, kad truputį aiškiau žinotume vieni kitų argumentus“, – LRT laidoje „Dienos tema“ teigė G. Nausėda.
 
Tokią iniciatyvą šalies vadovas išsakė po įsiplieskusių ginčų dėl vetuotų valdančiųjų parengtų įstatymo pataisų, numatančių, kad nepasiskiepiję darbuotojai turėtų patys susimokėti už privalomus testus nuo COVID-19.
 
Seimo dauguma ketvirtadienį vieningai šį prezidento veto sugebėjo atmesti, o prezidentas į tai reaguodamas pareikšti, kad dabar atsakomybę dėl galimų rizikų, kurias kelia apgintos įstatymo pataisos, turės prisiimti valdantieji.
 
Bet kuriuo atveju nuomonės dėl COVID-19 testų apmokestinimo liko išsiskyrusios. Ir tai rodo ne tik viešojoje erdvėje pasirodę komentarai atmetus G. Nausėdos veto, tačiau ir skirtingi prezidento iniciatyvos susėsti prie vieno stalo su partijų lyderiais vertinimai.
 
Opozicijos atstovai prezidento iniciatyvą vertina kaip savalaikę. Jų teigimu, susitikimas būtinas norint nuimti valdančiųjų dėka atsiradusią įtampą valdant koronaviruso krizę, taip pat, kad tai būdas imperatyviai pasakyti valdantiesiems, jog krizės valdymo klausimais privalu atsižvelgti ir į kitų nuomonę.
 
Seimo opozicijos atstovas Eugenijus Gentvilas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Tuo tarpu valdančiųjų atstovai tvirtina, kad prezidento užmojis pavėluotas. Tiesa, prezidento iniciatyvos atžvilgiu liberalų ir konservatorių nuomonės šiek tiek išsiskiria. Liberalų sąjūdžio seniūnas Eugenijus Gentvilas teigia, kad prezidento iniciatyva, nors ir pavėluota, bet naudos gali turėti, tuo tarpu konservatorių seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė neslepia abejojanti, ar šalies vadovo kvietimas partijoms yra tikrai nuoširdus.
 
„Susidaro toks įspūdis, kad tai ne iki galo nuoširdu, nes tą buvo galima padaryti ir anksčiau“, – Eltai sakė ji.
 
R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, komentuodama prezidento kvietimą politinėms partijoms, sakė, kad pati idėja yra gera, tačiau, anot jos, klausimų kyla dėl ankstesnės prezidento laikysenos.
 
„Aš nesakau, kad nereikia dalyvauti, kalbėtis visada galima. Bet, kita vertus, ar pats prezidentas turi konkrečių pasiūlymų, nes didžiuma tų pasiūlymų, kurie ateina iš Vyriausybės, nėra jau tokie kritikuotini. Jau klasika tapo, kad lazda perlenkta arba kad dirbtinai buvo mažinami skiepijimo tempai. Dėl to nebeaišku, kokia yra tikroji jo nuomonė“, – teigė konservatorė.
 
Kiek kitokios nuomonė laikosi Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas E. Gentvilas. Politiko manymu, prezidento siekis yra geras, nepaisant to, kad šiek tiek ir pavėluotas.
 
„Reikia pripažinti, kad susitikimas dėl pandemijos valdymo priemonių yra šiek tiek pavėluotas“, – Eltai sakė E. Gentvilas.
 
Visgi, pridūrė liberalas, dėl to didesnės kritikos prezidentui jis neturi.
 
„Saugodamas tarpinstitucinius santykius aš nekritikuosiu prezidento. Tačiau manau, kad turėtų būti pripažintas faktas, jog tuputį yra vėluojama. Visgi tikiuosi, kad susitikimas padės lengviau susikalbėti“, – sakė politikas.  
 
„Galbūt visos pusės jau suprato, kad reikia kalbėtis, o ne kiekvienam savarankiškai spręsti. Nebereikia pirštais rodytis, reikia žmonėms duoti vieningus signalus“, – teigė E. Gentvilas.
 
 R. Karbauskis: prezidentas bando priversti valdančiuosius išgirsti
 
Seimo opozicija prezidento iniciatyvą pasitinka kur kas pozityviau. Maža to, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtina, kad prezidento sumanymas yra tiesiog būtinas, nes, anot jo, labai svarbu valdantiesiems parodyti, kad koronaviruso krizės valdymo klausimais privalu išgirsti ir kitus. Ir prezidentas, įsitikinęs R. Karbauskis, būtent tokios užduoties bandys imtis.
 
LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotr.

„Aš manau, kad tai yra bandymas valdančiuosius priversti girdėti kitus. Kol kas jie nieko negirdi, jie nebando kalbėti argumentų kalba. Jie nebando atsakyti prezidentui, nebando atsakyti mums. Jie nebando niekam atsakyti. Jie tiesiog skaičiuoja, ar jiems užteks balsų priimti įstatymus“, – teigė R. Karbauskis.
 
„Todėl organizuojamą susitikimą aš labai pozityviai vertinu, aš labai džiaugiuosi, kad tai įvyks. Tik aš nelabai suprantu, kaip šiuo atveju elgsis valdantieji. Jeigu jie ir toliau negirdės nieko, tai tas susitikimas nieko ir neduos“, – aiškino „valstietis“.
 
„Prezidentas šioje situacijoje bando valdančiuosius priversti girdėti daugiau nei tik save pačius“, – pridūrė jis.
 
Be to, tęsė mintį R. Karbauskis, planuojamame susitikime, ko gero, prezidentas stovės opozicijos pusėje.
 
„Aš manau, kad prezidento veto dėl testų buvo jo pozicija, o ne neturėjimas ką veikti. Tad išeina, kad yra dvi pusės. Tačiau pagrindinis klausimas, man atrodo, bus, kodėl mes iš viso iki to nuėjome ir ką mes čia darome“, – apibendrino R. Karbauskis.
 
G. Paluckas: kvietimas nėra pavėluotas
 
Tai, kad susitikimas yra reikalingas, tvirtino ir Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas. Be to, politiko supratimu, G. Nausėdos kvietimas nėra pavėluotas. G. Paluckas teigia, kad situacija valstybėje valdančiųjų „dėka“ įsiplieskė labai greitai, tad, pasak politiko, G. Nausėda, kaip nepartinis valstybės lyderis, galėtų kilusias aistras apmalšinti.
 
Socialdemokratų partijos vadovas Gintautas Paluckas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

„Susitikimas nebėra paprastas ir standartinis, nes emocinė takoskyra virto atvira isterija. Kai vienas dėl techninio klausimo šaukia „nusiplaukite kruvinas rankas“, o kiti, pamiršę pagarbą ne tik asmeniui, bet ir institucijai, pradeda koneveikti… Visa tai reiškia, kad esame pasiekę tokį tašką, kuomet yra menkinama valdžios ir atskirų valdžios šakų reputacija tiek šalyje, tiek užsienyje.
 
Šis reikalas turi būti išspręstas. Visi laukia iš prezidento iniciatyvos, nes jis yra nepartinis, yra įsipareigojęs lygiai visiems“, – sakė G. Paluckas ir svarstė, kad prezidentui aptariamos iniciatyvos tenka imtis dėl to, kad valdantieji konservatoriai tokios intencijos nerodo.
 
„Jei tai darytų konservatoriai – būtų natūralu, bet jie to nedaro. Tad turi daryti prezidentas“, – pridūrė G. Paluckas.
 
Socialdemokrato manymu, bandymas dėl COVID-19 krizės susodinti partijų atstovus prie vieno stalo nėra pavėluotas. Pasak jo, atmosfera dėl įstatymo pataisų, numatančių, kad nepersirgę darbuotojai nuo gruodžio patys mokėtų už testus, įkaito labai greitai. Tad, tikina G. Paluckas, natūralu, kad būtent dabar yra bandoma „nuleisti garą“.
 
„Tai eskalavosi greitai. Gal niekas nesitikėjo, kad taip greitai. Bet bendras psichologinis mikroklimatas, nuolatinė įtampa veikia visus ir tos emocijos yra pasekmė. Emocijos sprogo, tai dabar reikia sėstis ir šnekėtis, nuleisti garą, nustoti kalbėti apie praeitį ir žiūrėti į ateitį“, – sakė socialdemokratas.
 
Benas Brunalas (ELTA)
 
2021.11.12; 07:03

Argentinos policija sulaikė 22 žmones, kurie yra įtariamieji byloje dėl neteisėto sekimo prezidento Mauricio Macrio valdymo laikotarpiu. Tai antradienį pranešė laikraštis „La Nación“.
 
Leidinio žiniomis, tarp sulaikytųjų – buvusi prezidento administracijos dokumentacijos valdybos vadovė Susana Martinegro.
 
Teisėjas Federicas Villena taip pat leido suimti kelis buvusius Federalinės žvalgybos agentūros (AFI) agentus.
 
Pagal kaltinimo versiją, buvę AFI agentai sekė politikus, tarp jų – buvusią prezidentę ir dabartinę viceprezidentę Cristiną Fernández de Kirchner. Buvusiems žinybos vadovams Gustavui Arribasui ir Silviai Majdalani kaltinimai šioje byloje nepateikti.
 
Argentinos teismai šiuo metu nagrinėja dar kelias galimo neteisėto politikų, žurnalistų ir verslininkų sekimo bylas. Anksčiau AFI laikinoji vadovė Cristina Caamaño pateikė kaltinimus šnipinėjimu G. Arribasui, S. Majdalani ir M. Macriui.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.07.03; 06:00

Česlovas Iškauskas, teksto autorius. Slaptai.lt nuotrauka

Nepaisant užplūdusio nerimo dėl koronaviruso, jau pradėjome galvoti: kada sėsime, kada sodinsime, kur ir kaip įsigysime sėklų, daigų, kokia darže bus sėjomaina, ar ne laikas ruošti žemę šiltnamyje… Mintys nelengvos, nes mūsų planus kaip reikiant jaukia nelemtas virusas, kone visą tautą nubloškęs į izoliaciją.

Bet šiame pasipriešinimo infekcijai fronte nerimsta ir politinės batalijos. Kaipgi kitaip: juk tokia žmogiškoji prigimtis – pulti prie lovio, versti oponentą iš kėdės, lieti pagiežą ir prisiminti senas nuodėmes (kitų). Tiesa, kaip pastebėjo politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius, praėjusią savaitę įsivyravo lyg ir paliaubos. „Vadovaujantys politikai laikėsi santūriai, vienas kitam nepriekaištavo, nesistengė vieni kitiems suversti atsakomybės. Opozicija neskubėjo kritikuoti valdžios veiksmų,“ – rašė jis BNS komentarų skiltyje.

Prezidentas G. Nausėda švelniai pakritikavo Vyriausybę, surado nežymių trūkumų ministro A. Verygos darbe, su ašaromis akyse pakalbėjo apie tautos išlikimą. S. Skvernelis rado kompromisą: jis nepašalino A. Verygos iš Ekstremalių situacijų centro vadovo pareigų, o tapo dar vienu jo viršininku – įkūrė specialų koronaviruso krizės valdymo komitetą.

Atrodo, viskas aprimo. Bet Seimo, nulindusio į aklinus apkasus, opozicija vėl pagalando ietis. G. Landsbergis apkaltino Vyriausybę klaidomis ir paprašė Prezidentą skubiai sušaukti Valstybės gynimo tarybą. Kurtinančiu aidu nuskambėjo buvusios prezidentės D. Grybauskaitės „liapsusas“: per LRT ji pareiškė, kad „šis ministras, apie kurį ten mėgina kažkas kalbėti, kad arklių nekeičia perėjoje, tai kažin ar jį galima laikyti tuo arkliu, kuris gali apskritai ką nors patraukti. Jis labiau primena kitą gyvūną, kuris tik moka prieštarauti, neigti, neleisti ir neduoti“. K. Girnius šį nusišnekėjimą įvertino taip: „krizės metu nevaldomas liežuvis tampa didžiule problema…“

Gerai, kad tokie palaidi liežuviai neturi atsako: psichiatras A. Veryga ramus ir kultūringas žmogus. Įsidrąsinęs tas kultūringas žmogus penktadienį nušalino nuo pareigų Kauno klinikinės ligoninės direktorių Albiną Naudžiūną, nes jam pakako vienos garsios žurnalistės veidaknygėje pasidalintų nuotraukų, esą ligoninėje gydytojai ir personalas kelis kartus naudoja tas pačias apsaugos priemones. Policiniu įkarščiu sureagavo ir premjeras. Tačiau šeštadienį jau buvo minama ant stabdžių: įsižeidęs ligoninės vadovas „turi palaukti šone“, kol vyks tyrimas. Mat, gydymo įstaiga nebuvo gavusi pakankamai apsaugos priemonių, kad jas galėtų keisti po kiekvienos pamainos.

Ketvirtąja valdžia vadinamos žiniasklaidos klausyti reikia, juo labiau, kad ji dabar, rodos, pakilusi į antrąją poziciją. Bet ar visada?

Draudžiama žaisti. Slaptai.lt nuotr.

Vyriausybė kovai su virusu skiria milžiniškas lėšas, dar milijardus skolinasi. Bet aukoja ir žmonės – verslininkai, sporto, meno pasaulio veikėjai, šiaip pavieniai. Pavydime, kai Ronaldo ar koks Gasolis ar Messis tam skiria milijonus – jie pasaulinio masto turtuoliai. Bet netrūksta jų ir Lietuvoje. Antai pirmasis Lietuvos nacionalinis mecenatas, bendrovės „Teltonika“ vadovas Arvydas Paukštys, kurio milijoninės paramos dėka prieš dvejus metus mano gimtinėje buvo pastatyta 2013 m. sudegusi Balbieriškio bažnyčia, dabar iš įmonės pelno Prienų savivaldybei skyrė apie 50 tūkst. eurų kovai su pavojingu užkratu…

Kadenciją baigusi Prezidentė D. Grybauskaitė iš savo vadovaujamo Paramos fondo kovoje su koronavirusu skyrė 14 mln. eurų mokslininkams, kuriantiems įrankius viruso sukeliamos infekcijos ligos diagnostikai, bei nupirko tūkstančius apsisaugojimo priemonių. Priminsiu, kad fondas įkurtas kovo 16 d. Finansų ministro įsakymu, sąsk. Nr. LT 56 1010 0000 0853 2407.

Politinių intrigų raizgalynė. TSPMI plakatas. Slaptai.lt fotografija

Profesorius V. Landsbergis iš savo paramos fondo kapitalo skyrė 100 tūkst. eurų. Pusė labdaros teko labai reikalingai Laisvės TV akcijai „Laikykitės, medikai“ bei tiek pat Vilniaus miesto savivaldybės „Gyvybės langelis medikams“ fondui. Tokį sprendimą palaikė VLF valdyba.

Tačiau žiniasklaidoje atsirado tokių, kurie puolė menkinti šias puikias iniciatyvas ir kaltinti paramos teikėjus visomis nedorybėmis, pradedant pinigų savinimusi, baigiant senomis biografinėmis „nuodėmėmis“.  Nevardinsiu to deguto pilstytojų – mes juos puikiai žinome. Nuo neatmenamų laikų kai kurie veikėjai, net iš man artimo žurnalistų luomo, nepatekę prie valdžios lovio, taškosi į kairę ir į dešinę, kurpdami visokius paskvilius apie profesoriaus tvartelius, jo visko pertekusią giminę, apie eksprezidentės „juodus“ darbelius ir „nešvarią“ praeitį.

Šiuo neramiu metu, kai galvoje ne pavasario žibutės ir pomidorų daigai, mums reikia susitelkimo, o ne drabstymosi purvais. Ir net ne politinių rietenų valdžios Olimpe.

2020.04.01; 13:00