Niujorkas, spalio 12 d. (AFP-ELTA). Praėjus 10 metų po „Grammy“ laureatės Amy Winehouse mirties, aukcione JAV bus parduodama šimtai jai priklausiusių daiktų.
„Julien`s“ aukcionų namai Niujorke pirmadienį pristatė per 800 daiktų, tarp kurių yra suknelė, kurią britų soulo muzikos dievaitė vilkėjo per paskutinįjį savo koncertą 2011 metų birželį Belgrade.
Vien tik už trumputę žaliai juodą suknelę, kuria jau tuomet pastebimai nesveikuojanti atlikėja puošėsi likus mėnesiui iki mirties, tikimasi gauti 15-20 000 dolerių. Bendra batų, šortų, liemenėlių, knygų ir plokštelių vertė, manoma, sieks iki 2 mln. dolerių (1,7 mln. eurų). Daiktų aukcionas lapkričio 6-7 dienomis vyks Beverli Hilse Kalifornijoje.
27-erių A. Winehouse mirė 2011-ųjų liepos 23 dieną apsinuodijusi alkoholiu. Daiktai iki šiol priklausė jos tėvams. Aukciono pelnas atiteks dainininkės vardu pavadintam fondui, remiančiam priklausomybės problemų turinčius jaunuolius.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir prof. dr. Gediminas Navaitis kviečia į knygos „Laimėtojai“ pristatymą.
Knygoje aptariama azartinių lošimų istorija ir dabartis, supažindinama su tyrimais, susijusiais su lošiančia, dalyvaujančia lažybose ir loterijose Lietuvos visuomenės dalimi, o ji tikrai nemaža – du trečdaliai visų gyventojų. Vien tai skatina atidžiau pažvelgti į šiuos žmones, nes paprastai azartas vertinamas ir tiriamas kaip blogis, o rašantys apie jį visų pirma nagrinėja priklausomybes ir tarsi nepastebi, kad šiandien įvairaus pobūdžio azartiniai žaidimai tapo itin populiariu laisvalaikio leidimo būdu.
Laisvalaikio žaidėjai tai absoliuti dauguma žmonių, neturėjusių problemų dėl lošimų, lažybų ar loterijų. Šie ir kiti knygoje minimi faktai leidžia naujai pažvelgti į lošimus ir loterijas, atskleidžia pozityvius tokių veiklų aspektus, tarp kurių reikšmingas relaksacinis ir kultūrinis azarto vaidmuo. Tyrimai parodė, kad ne tik pats lošimas, bet ir loterijų stebėjimas nemenkai daliai žmonių tapo pramoga, kuriai jie nuolat skiria laiko.
Taigi G. Navaičio knyga atitinka pozityviosios psichologijos, pirmiausia dėmesį skiriančios ne sutrikimams ir problemoms, o normai ir sėkmei, kryptį.
Knyga atlieka ir savitą mokslinę žvalgybą. Tai bandymas aprašyti reiškinio prigimtį, gauti duomenų apie menkai tirtą jo savitumą: laimėjusių didesnes sumas padėties apžvalga, jų psichologinio konsultavimo pristatymas. Autorius sugebėjo panaudoti savo konsultacinio darbo patirtį ir ja reikšmingai papildė knygą. Jo siūloma išvada tarsi paprasta, bet gerai pagrįsta – laimėjimas malonus pats savaime, bet tvirtą gerovę sukuria tik tie, kurie įgytą turtą panaudoja tinkamai suvokę savo asmenybę, savo galimybes ir siekius. Todėl visiems galvojantiems apie gerovės valstybę ar asmeninį praturtėjimą verta įsidėmėti, kad bandymai sekti prestižiniais vartojimo pavyzdžiais gali sukelti ir nemalonių padarinių.
Vis dėlto problemas sukelia ne laimėjimas, o jo panaudojimo būdai. Protingiausia būtų laimėti ne tik pinigus, bet ir laimę: laimėtus pinigus, skirti savo kompetencijoms ugdyti, pabandyti tapti labiau išmaniam ir gebančiam geriau valdyti savo gyvenimą. Geras pasirinkimas skirti jėgų ir lėšų tarpasmeniniams ryšiams stiprinti, priklausomybei nuo kitų mažinti, o drauge savarankiškumui įtvirtinti.
Žmonės vienu metu sugeba ir labai gerai, ir labai prastai įsivaizduoti savo ateitį, todėl yra nesudėtingas, bet veiksmingas sprendimas – ją prognozuojant ir planuojant pasinaudoti kitų patirtimi. Tuo loterijų laimėtojų patirtis naudinga mums visiems. Galime ja pasinaudoti ir savaime vertingas gražias svajones apie laimėjimus papildyti žiniomis, kaip kiti leidžia pinigus. Gal tai padės padaryti knyga „Laimėtojai“?
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ Amatų mokymo centre, kur visapusiška pagalba teikiama gatvėje atsidūrusiems jaunuoliams.
Preliminariais skaičiavimais, kasmet gatvėje be pajamų ir pastogės atsiduria po kelis tūkstančius jaunų žmonių. Dažniausiai tai 16–25 metų vaikinai ir merginos, augę globos namuose, rizikos šeimose, kenčiantys nuo priklausomybių, turintys reikalų su teisėsauga. Dauguma jų sveiki ir galintys dirbti, tačiau visiškai praradę viltį ir gebėjimą savimi pasirūpinti.
„Esame visuomenė, kur kiekvienas iš mūsų – vienodai svarbus ir reikalingas. Užribis negali egzistuoti, kai kalbame apie likimo išbandymus patiriančius žmones. Nė vienas jų negali būti paliktas likimo valiai. Padėti šiems žmonėms – mūsų visų pareiga“, – teigė šalies vadovė.
Su gatvėje atsidūrusiais jaunuoliais dirba įvairios organizacijos, tačiau tam, kad rezultatas būtų efektyvus ir žmogus nebegrįžtų į ankstesnį gyvenimą, būtinas ilgalaikis ir kompleksinis darbas. Tokią paslaugą kol kas vienintelis Lietuvoje teikia „Carito“ Amatų mokymo centras. Čia iš gatvės ištrauktiems jaunuoliams 1–2 metams suteikiamas laikinas apgyvendinimas, socialinė ir psichologinė pagalba, gydoma nuo priklausomybių, mokoma amato. Centras padeda atsistoti ant kojų ir žengti pirmuosius savarankiškus žingsnius apie 20 jaunų žmonių per metus.
Centre apsilankiusi Prezidentė pabrėžė, kad kiekvienas iš kritinės situacijos ištrauktas ir naują gyvenimą visuomenėje pradėjęs žmogus yra mūsų visų laimėjimas. Jauniems žmonėms teikiama pagalba atsiperka. Tai liudija sėkmingi Amatų mokymo centro pavyzdžiai. Ir tai yra geriausias įrodymas, kad tokia centro pagalba efektyvi ir labai reikalinga.
Šalies vadovė bendravo su centro darbuotojais, savanoriais, taip pat apžiūrėjo labdaros valgyklą „Betanija“ ir pati gamino žvakes dirbtuvėje, kur įdarbinami Amatų mokymo centre apgyvendinti jaunuoliai. Padėdami virtuvėje, kur per dieną pamaitinama per 500 skurdžiai gyvenančių vilniečių, ar gamindami žvakes, kurios paklausios per įvairias šventes, jaunuoliai ne tik įgyja amatą, bet ir socializuojasi, patys išmoksta teikti pagalbą kitiems.
Būtent tokiu pavadinimu – „Degu kaip žvakė“ pavadintas ir „Carito“ organizuojamas tradicinis paramos koncertas, vyksiantis lapkričio 6 dieną, Šv. Kotrynos bažnyčioje. Per jį surinktos lėšos bus skirtos pagalbai gatvėje gyvenantiems jaunuoliams.
Jau 27 metus veikianti organizacija „Caritas“ taip pat yra ir Prezidentės inicijuotos nacionalinės socialinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ partnerė.
Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.