JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) teigia nesąs tikras, ar valstybės sekretorių Reksą Tilersoną (Rex Tillerson) paliks poste visą kadenciją, praneša agentūra „Reuters“.
Jis nesąs patenkintas tuo, kad kai kas Valstybės departamente neremia jo politikos, sakė D. Trampas interviu stočiai „Fox News“. „Tas, nuo ko tai priklauso, esu aš, – pabrėžė prezidentas. – Aš esu vienintelis, nuo ko tai priklauso, nes galiausiai aš priimu sprendimus dėl politikos“.
Atsakydamas į klausimą, ar paliks R. Tilersoną pareigose iki kadencijos pabaigos, prezidentas teigė: „Matysime. Aš nežinau“.
Įtampa tarp D. Trampo ir R. Tilersono vėl tapo akivaizdi spalį. Tada pasirodė pranešimų, kad R. Tilersonas prezidentą išvadino idiotu ir vasarą svarstė apie atsistatydinimą. Abiejų politikų pozicijos daugybe užsienio politikos temų visiškai skiriasi, be kita ko, dėl branduolinio konflikto su Šiaurės Korėja.
Imdamosi atsakomųjų veiksmų prieš Rusiją, JAV nurodė rusams uždaryti savo konsulatą San Franciske ir po vieną sparną atstovybėse Vašingtone ir Niujorke, praneša naujienų agentūra AP.
Valstybės departamentas teigia, kad šis žingsnis – JAV atsakas į Kremliaus nurodymą sumažinti šalies diplomatų skaičių Rusijoje. Departamento atstovė Heter Nauert (Heather Nauert) sakė, kad taip JAV ir Rusija taps lygiavertės, nes viena kitos teritorijose nuo šiol turės po tris konsulatus.
Anksčiau šiemet Maskva, reaguodama į JAV įvestas sankcijas, Vašingtonui nurodė sumažinti savo diplomatinių atstovybių darbuotojų Rusijoje skaičių. Vašingtonas savo diplomatų skaičių buvo priverstas sumažinti 755 darbuotojais.
Valstybės sekretorius Reksas Tilersonas (Rex Tillerson) tuomet pareiškė, kad į Rusijos veiksmus JAV atsakys iki rugsėjo mėnesio.
Rusijos biurai turi būti uždaryti iki šeštadienio. Įsakymas galioja ir Rusijos „kanceliarijos sparnui“ Vašingtone bei „konsuliniam sparnui“ Niujorke.
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas iškėlė į valstybės sekretoriaus postą naftos korporacijos ExxonMobil vadovą Reksą Tilersoną. Leidinys Gordon.com išsiaiškino, kuo garsus Tilersonas ir kokie santykiai jį sieja su Rusijos vadovybe.
Gruodžio 13-ąją Donaldas Trumpas paskelbė, kad kandidatu į valstybės sekretorius jis pasirinko veikiantį didžiausios pasaulyje privačios naftos kompanijos ExxonMobil vadovą Reksą Tilersoną.
Po to, kai Trumpas pradės eiti pareigas, Tilersono kandidatūrą turės patvirtinti Senatas.
Trumpo pasirinkimas pažymėtinas net ne tuo, kad JAV diplomatijai vadovaus pagal išsilavinimą inžinierius ir stambiojo verslo atstovas, o tuo, kad būsimasis valstybės sekretorius turi atvirų ryšių su Rusija.
Tiksliau – su dviem rusais: prezidentu Vladimiru Putinu ir Rosneft vadovu Igoriu Sečinu.
Naujiena apie Tilersono paskyrimą pasirodė praėjus trims dienoms po to, kai Washington Post leidinys išspausdino CŽV išvadas apie Rusijos kišimąsi į pastarųjų prezidento rinkimų JAV eigą.
Tilersonas pirmą kartą pateko į Rusiją 1998 metais, kai pradėjo vadovauti bendrovei Exxon Neftegaz Limited, kuri vertėsi naftos telkinių eksploatacija Kaspijos jūroje ir Sachaline.
Po trejų metų Tilersonas buvo paaukštintas ir tapo ExxonMobil vyresniuoju viceprezidentu, o 2006 metais – korporacijos vadovu. 2011 metais ExxonMobil pasirašė kontraktą su Rosneft dėl bendro naftos telkinių Arktikos šelfe įsisavinimo. Trečdalis bendros įmonės priklausė ExxonMobil, beje, 100 proc. išlaidų naftos atsargų Arktikoje geologinei žvalgybai dengė Amerikos kompanija. Pasirašant sutartį dalyvavęs Vladimiras Putinas (tuo metu ministras pirmininkas) įvertino projektą 500 mldr. dolerių, apie tai rašė Gazeta.ru.
2014 metais, kai atsakydama į agresiją Ukrainoje Barako Obamos administracija įvedė sankcijas Rusijai, Tilersonas savo kompanijos vardu pasisakė prieš apribojimus. „Mes nepritariame sankcijoms, daugiausia dėl to, kad nemanome jas esant veiksmingomis, jeigu jos neįdiegtos labai gerai ir visapusiškai, o tai labai sudėtinga padaryti“, – cituoja Tilersoną leidinys Dallas Business Journal.
Ne visiškai suprantama, ką Tilersonas turėjo omenyje sakydamas „neveiksmingos“, bet Oilprice.com projekto apskaičiavimais, ExxonMobil nuostoliai dėl sankcijų Rusijai 2016 metų spalį siekė 1 mlrd. dolerių. Kompanijai teko uždaryti 9 iš 10 bendrų projektų su Rosneft.
Tilersono verslo interesus Rusijoje palaiko jo glaudūs kontaktai su Igoriu Sečinu ir Vladimiru Putinu. „Bendraudamas su Vladimiru Putinu jis praleido daugiau laiko, negu bet kuris kitas amerikietis, išskyrus Henrį Kisindžerį (amerikiečių diplomatą ir politologą, JAV valstybės sekretorių 1973–1977 metais, – Gordon), pareiškė buvęs JAV gynybos ministro pavaduotojas Džonas Hamrė komentaruose leidiniui The Wall Street Journal.
Buvęs JAV ambasadorius Rusijoje Maiklas Makfolas Tilersoną apibūdino kaip labai artimą Igoriui Sečinui.