Vytautas Kasiulevičius. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Praėjusią parą, lapkričio 21-ąją, ištyrus 7650 ėminių, Lietuvoje nustatyti 2307 užsikrėtimo COVID-19 atvejai, mirė 12 žmonių.
 
Iki šios dienos Lietuvoje iš viso patvirtinti 47047 infekcijos atvejai, sekmadienį skelbė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
 
NVSC sekmadienio ryto duomenimis, koronaviruso infekcijos sukelta liga Lietuvoje šiuo metu serga 35562 žmonės. Mirtis jau pasiglemžė 386 žmones.
 
„Naujų atvejų per parą daug ir jų dar gali daugėti. Karantino poveikis arba nepakankamas, arba vis dar per mažai laiko įvertinti jo efektą, – feisbuko paskyroje teigia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius. – Jeigu priimsime tai, kad atvejų augimas tęsis ir toliau, vakcinos dar porą mėnesių nebus, o ribojimai nesuveiks taip, kaip planavome, teks išgyventi ir šią situaciją”.
 
Anot profesoriaus, didžiausias spaudimas šiuo metu sveikatos priežiūros srityje. COVID-19 pandemija retina medikų gretas, mažina planines paslaugas, trūksta lovų COVID-19 pacientams.
 
„Kiekvienas mūsų šiomis dienomis turime pasikliauti savo sveika nuovoka ir padėti išgyventi pandemiją kuo daugiau žmonių, kurie šalia mūsų”, – ragina V. Kasiulevičius ir dar kartą pateikia savo pastebėjimus.
 
1. Kuo mažesnis kiekis viruso patenka į jūsų organizmą, tuo lengviau pandemiją išgyvensite. Todėl laikymasis 2 metrų atstumo ir kaukės patalpų viduje bei ten, kur daug žmonių, yra naudingos. Medicininės kaukės ir FFP2 respiratoriai yra geresnis pasirinkimas negu namudinės kaukės ir šalikai.
 
2. PSO strategija ,,testuoti, nustatyti, atsekti, izoliuoti” pasiteisina. Tai įrodė daug Azijos šalių, Australija, Naujoji Zelandija ir netgi Europos šalys. Naujausi metaanalizės duomenys rodo – besimptomių COVID-19 pacientų vidutiniškai yra 17 procentų, o susirgęs žmogus intensyviausiai kitus užkrečia pirmas 5 paras. Po 9 ligos parų sergantis COVID-19 nieko nebeužkrečia. Vadinasi, kuo daugiau užsikrėtusių išaiškinsime, kuo daugiau jų izoliuosime dešimčiai dienų, tuo mažiau užsikrės naujų asmenų, tuo geriau suvaldysime pandemiją.
 
3. Kartu su sergančiu asmeniu gyvenantys žmonės nebūtinai užsikrės, jeigu izoliuos sergantį atskirame kambaryje, nuolat vėdins patalpas, dezinfekuos tualeto ir vonios patalpas bei valgys iš skirtingų indų, o su sergančiu gyvai bendraus kuo trumpiau ir naudodami medicinines kaukes arba FFP2 respiratorius. Sergantis asmuo irgi turi naudoti medicininę kaukę, kai bendrauja su šeimos nariais.
 
4. Lietuvoje nėra populiarūs pulsoksimetrai, bet tai yra labai paprastas būdas stebėti savo būklę. Užtenka uždėti šį nedidelį aparatėlį ant piršto ir jau matote, kiek jūsų kraujas prisotintas deguonies. Tai puikus jūsų plaučių būklės įgarsintojas. Jeigu įsotinimas deguonimi nukrito žemiau 92 proc., jums reikia papildomo deguonies. Tokį deguonį galite gauti ligoninėje. Jokie vaikštantys į namus ir klausantys jūsų plaučių gydytojai nepadės geriau negu jūsų būklės įvertinimas pulsoksimetru.
 
Stabdykime COVID-19 visomis priemonėmis. Slaptai.lt nuotr.

5. Susirgus tęskite lėtinių ligų gydymą vaistais, kuriuos jums skyrė jūsų šeimos gydytojas. Jeigu vyksite į ligoninę pasiimkite šiuos vaistus ir vartokite iki jūsų priežiūrą perims kvalifikuoti specialistai. Ypač svarbūs kraujospūdį mažinantys, gliukozės kiekį kontroliuojantys ir kraują skystinantys vaistai. Juos būtina tęsti, nes COVID-19 atakuoja tas žmogaus vietas, kurios silpniausios.
 
6. Jeigu atsidursite ligoninėje, klausykite medicinos personalo nurodymų ir vartokite jums paskirtą gydymą. Jokio eksperimentinio gydymo niekas jums nežinant nepaskirs. Jeigu jūsų būklė negerės jums iš tiesų gali pasiūlyti dar visuotiniai nepatvirtintą, bet jau nemažai mokslo ištyrinėtą gydymą. Bet tokiu atveju jūs gausite pasiūlymą raštu ir galite su tuo sutikti arba ne, atidžiai įvertindami galimas alternatyvas.
 
Atsisakydami dar tiriamo gydymo, jūs nieko nesupykdysite ir niekas jums jokių sankcijų netaikys. Niekada nepasiduokite melo srautui prieš medikus, nes medikai yra tokie patys žmonės kaip ir jūs tenorintys išgyventi šią pandemiją ir padėti tai padaryti jums. Daugelis medikų, kurie jus gydo yra jauni, pavargę, bet vis dar pilni atjautos gelbėdami pasaulį ir jus.
 
7. Jeigu susirgote, nedelsiant izoliuokitės nuo vyresnio amžiaus šeimos narių ir tų, kurie serga aukšto kraujospūdžio liga, cukriniu diabetu ar kitomis sunkiomis lėtinėmis ligomis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.22; 15:00

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad vadinamieji „express“ testai ankstyvajai koronaviruso diagnostikai nėra tinkami. Taip pat pranešta apie dar vieną mirties nuo COVID–19 atvejį.
 
„Tyrimai parodė, kad šie „express“ testai ankstyvajai diagnostikai nėra tinkami, tačiau jie gali būti naudojami kitiems tikslams. Paaiškinimas yra labai paprastas – ankstyvajai diagnostikai jų jautrumas yra per menkas, tačiau fiksuoti jau buvusį užsikrėtimą jie būtų tinkami“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.
 
„Šiuo metu diskutuojama ir galvojama, kur ir kaip juos geriau būtų galima panaudoti. Kokybė pačių testų tinkama, tik reikia suprasti, kad jų pats panaudojimo tikslas turi būti labai protingai parinktas. Žmonės turi suprasti, ką tas testo rezultatas rodo, tą turi suprasti ir patys specialistai, kurie gauna vienokį ar kitokį testo įvertinimą, kad nekiltų klaidingų interpretacijų dėl testo rezultatų“, – pridūrė ministras.
 
Jis taip pat pranešė, kad penktadienį Lietuvą turėtų pasiekti siunta iš Rumunijos su 20 tūkst. FFP2 respiratorių.
 
Užfiksuotas 62 mirties nuo COVID–19 atvejis
 
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė patvirtino apie dar vieną mirties nuo koronaviruso atvejį.
 
Šis pacientas buvo hospitalizuotas Santaros klinikose.
 
„Šiandien gauta informacija apie vieno paciento mirtį nuo COVID–19 ligos. Šis pacientas buvo hospitalizuotas Krūtinės chirurgijos skyriuje, priklausė 71–80 metų amžiau grupei bei turėjo gretutinių onkologinių ligų“, – sakė G. Megelinskienė.
 
Ji nurodė, kad į statistiką šis atvejis pateks šeštadienį.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.22; 13:00