Su Saudo Arabijos vyriausybe susiję asmenys buvo sukūrę netikrų feisbuko paskyrų ir puslapių tinklą, jis naudotas skleisti valstybės propagandą ir valstybėms varžovėms regione kenkti, ketvirtadienį pranešė socialinių tinklų milžinas „Facebook“. Apie tai rašė „Reuters“.
 
„Facebook“ įmonės atstovai teigė užblokavę daugiau nei 350 paskirų ir puslapių, kuriuos sekė maždaug 1,4 milijono sekėjų. Įmonė nuolat deda pastangas kovoti su koordinuotu netikrų paskyrų kūrimu, vis dėlto tai pirmasis užfiksuotas su Saudo Arabijos vyriausybe susijęs incidentas.
 
Vidurinių Rytų šalys vis dažniau atsigręžia į tokių įmonių, kaip „Facebook“, „Twitter“, „Google“ ir „Youtube“ platformas, – pasitelkdamos socialinius tinklus vyriausybės skleidžia paslėptą informaciją ir daro sau palankią politinę įtaką.
 
Pernai „Reuters“ agentūra išsamiai ištyrė Irano remiamą paslėptos įtakos kampaniją, dabar Rijadas kaltinamas naudojant panašią taktiką varžovei regione Katarui engti ir skleisti dezinformaciją apie disidento žurnalisto Jamalo Khashoggio nužudymą.
 
Saudo Arabijos vyriausybės žiniasklaidos atstovai incidento dar nekomentavo.
 
Saudo Arabija pakartotinai neigė prisidėjusi prie žurnalisto J. Khashoggio mirties. Kartu su sąjungininkėmis Saudo Arabija boikotuoja diplomatinius ir prekybinius santykius su Kataru, kaltindama šalį teroristine veikla, – šiuos kaltinimus Kataras neigia.
 
„Facebook“ apie organizuotas netikras paskyras praneša bent keletą kartų per mėnesį, bet atvejai, kai su netikrais puslapiais tiesiogiai siejamos šalių vyriausybės, būna ypač reti.
 
„Facebook“ kibernetinio saugumo politikos vadovas Nathanielis Gleicheris teigė, kad Saudo Arabijos kampanija veikė feisbuko platformoje, kurioje taip pat buvo dalijamasi „Instagram“ platformoje publikuotomis nuotraukomis. Kampanija pirmiausia taikėsi į Vidurinių Rytų ir Šiaurės Afrikos valstybes, tarp jų ir Katarą, Jungtinius Arabų Emyratus, Egiptą ir Palestiną.
 
Kampanijos vykdytojai naudojo netikras paskyras, kurios imitavo engiamų valstybių piliečių paskiras. Taip pat buvo kuriami priešininkių valstybių neva oficialūs žinių agentūrų puslapiai. Kampanijai, pasak „Facebook“ įmonės, išleista daugiau nei 100 000 dolerių.
 
Informacijos  šaltinis – ELTA
 
2019.08.02; 02:00

Žurnalistas Jamalis Khashoggis, pagarsėjęs Saudo Arabijos kronprinco Mohammedo bin Salmano kritika. EPA – ELTA nuotr.

Saudo Arabijos generalinis prokuroras padarė išvadą, kad įsakymą nužudyti žurnalistą Jamalą Khashoggį davė Saudo Arabijos žvalgybos pareigūnas, o ne šalies sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas, skelbia BBC.

Pats princas, karaliaus Salmano sūnus ir faktinis Saudo Arabijos valdovas, taip pat neigė bet kokias sąsajas su nusikaltimu, bet kritikai teigia, kad labai mažai tikėtina, jog princas nežinojo apie šią operaciją.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas anksčiau yra pareiškęs, kad įsakymas nužudyti Khashoggį buvo gautas iš aukščiausių Saudo Arabijos valdžios sluoksnių, bet nemano, kad su tuo susijęs karalius Salmanas.

Remiantis pranešimais, spalio 2 d. po Saudo Arabijos konsulate Stambule kilusių grumtynių J. Khashoggiui buvo suleista mirtina injekcija.

Prokuroras dėl žurnalisto nužudymo apkaltino 11 žmonių ir penkiems iš jų siekia mirties bausmės. Tyrimas dėl dar 10 galimai susijusių asmenų tęsiamas.

JAV valstybės sekretorius Maikas Pompeo (k) ir Saudo Arabijos karalius Salmanas. EPA – ELTA nuotr.

Spaudos konferencijoje Rijade prokuroro pavaduotojas ir atstovas spaudai Shalaanas bin Rajihas Shalaanas sakė, kad po J. Khashoggio mirties jo kūnas buvo supjaustytas į gabalus pačiame konsulate.

Kaip teigiama, jo kūno dalys buvo perduotos vietiniam „bendrininkui“.

Ketvirtadienį Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu kai kuriuos Saudo Arabijos prokuroro pavaduotojo komentarus pavadino „nepriimtinais“.

„Jie sako, kas šis asmuo buvo nužudytas, nes priešinosi, bet jo žmogžudystė buvo iš anksto suplanuota. Be to, jie sako, kad jis buvo supjaustytas į gabalus, o tai nėra spontaniškas veiksmas. Tam reikalinga įranga, ir žmonės buvo anksčiau atgabenti jo nužudyti ir supjaustyti“, – sakė ministras.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.11.16; 07:00

Saudo Arabijoje pirmą kartą per 35 metus buvo viešai parodytas kino filmas. Tai trečiadienį pranešė naujienų agentūra „The Associated Press“.

Amerikiečių režisieriaus Ryano Cooglerio juosta „Juodoji pantera“ (Black Panther) buvo demonstruojama į kino teatrą pertvarkytoje koncertų salėje Rijade. Pažiūrėti filmo atėjo tiek vyrai, tiek moterys. Kaip pažymi agentūra, seanso metu žiūrovai plojo ir valgė spragėsius.

Viešai rodyti kino filmus Saudo Arabijoje buvo uždrausta praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje. Šalies religiniai veikėjai laiko viešus pramoginius renginius „ydų šaltiniu“ ir ragina jaunimą juose nesilankyti. Jie taip pat draudžia naudotis socialiniais tinklais.

Anksčiau buvo pranešta, kad iki 2030 metų Saudo Arabijoje bus atidaryta daugiau kaip 300 kino teatrų, kuriuose bus daugiau kaip 2 tūkstančiai ekranų. Tai leis sukurti 30 tūkstančių nuolatinių darbo vietų.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.04.20; 00:30