Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys akcentuoja, kad Konkurencijos tarybai paskelbus duomenis apie Lietuvos vaistų pardavėjų susitarimą dėl kompensuojamųjų vaistų antkainio būtina, jog visi šio proceso dalyviai papasakotų tiesą, kas iš tikrųjų vyksta.
 
„Man atrodo, pagrindinė čia žinutė yra – mielieji, turiu mintyje ir viešasis sektorius, ir privatus sektorius, visi dalyviai, kurie dalyvauja vaistų visame šiame procese, mums, žmonėms, trūksta skaidrumo. Pradėkite sakyti tikrą tiesą ir pasakoti, ką jūs iš tikrųjų čia darote ir kas čia vyksta“, – „Žinių radijui“ teigė A. Dulkys.
 
Ministras akcentuoja, kad skaidrumo trūksta net ir pačioje diskusijoje apie kompensuojamų vaistų tvarką Lietuvoje.
 
„Man keista, kad vaistinių tinklai, tiekėjai, didmenininkai, jie labai susikoncentravo į vieną labai aiškią temą, tai yra, kadangi valstybėje yra labai griežtas kompensuojamų vaistų reguliavimas, štai todėl mes turime tas visas problemas. Ir jeigu nebūtų to reguliavimo, tai viskas būtų gerai“, – sakė jis.
 
Visgi, pasak A. Dulkio, faktai rodo, kad problema slypi kiek kitur.
 
„Pirmas dalykas, faktai rodo, kad tiekimo grandinės dėl karo, dėl pandemijos yra sutrūkinėjusios ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Antras faktas, visą laiką kalbame apie kompensuojamų vaistų, apie kuriuos buvo medijoje rašyta ir kurių trūko, pusė jų iš viso yra nekompensuojami vaistai. Tai kodėl mes kalbėdami apie trūkumą nekompensuojamų vaistų, pradedame kalbėti apie tai, kad Lietuvoje yra sudėtinga kompensuojamų vaistų reguliavimo schema“, – akcentavo ministras.
 
A. Dulkys atkreipia dėmesį, kad buvo nutylėta, jog kompensuojami vaistai buvo didmenos sandėliuose, tačiau vaistinių jie nepasiekė.
 
„Kodėl jie nepasiekia vaistinių? Kažkas atsitiko su logistika? Pasakykite, koks yra jūsų planas. Nereikia vynioti į vatą ir kalbėti tik apie griežtą vaistų reguliavimą. Tiesiog pasakykite, ką darysite, kad pagerėtų tas tiekimas“, – teigė A. Dulkys.
 
„Tai vaistų temoje reikia daugiau skaidrumo, daugiau sąžiningumo argumentuojant, nes žmonės juk nežino šių detalių, juos labai lengva supainioti. (…) Lietuvoje 1 mln. žmonių naudojasi kompensuojamų vaistų sistema“, – pridūrė jis.
 
ELTA primena, kad gruodžio 13 d. Konkurencijos taryba nustatė, jog Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir 8-ios vaistais prekiaujančios bendrovės susitarė dėl kompensuojamųjų vaistų antkainių.
 
Vaistinė Vilniaus centre. Slaptai.lt nuotr.

Taryba aiškina, kad 2017 m. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), nusprendusi įvertinti, ar reikia keisti vaistinių preparatų mažmeninės ir didmeninės prekybos antkainius, paprašė LVA pateikti ekonominiais skaičiavimais pagrįstus antkainių pasiūlymus. Tarpininkaujant asociacijai, vaistais prekiaujančios bendrovės tarpusavyje suderino ministerijai pateiktus kompensuojamųjų vaistų antkainius, tariamai pagrįstus įmonių veiklos kaštais.
 
Už Konkurencijos įstatymo ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pažeidimą iš viso skirta baudų už daugiau kaip 72 mln. Eur.
 
Tuo metu „Gintarinė vaistinė“ ir „Limedika“ atstovai antradienį išplatino pranešimą, kad toks sprendimas neturi teisinio pagrindo, esą įmonės niekada nėra sulaukusios SAM kvietimo ar prašymo pateikti pasiūlymus dėl antkainių. Bendrovės tikina, kad formuodamos savo pasiūlymus neperžengė konfidencialumo ribų, nesikeitė jautria komercine informacija su savo konkurentais, nesitarė dėl antikonkurencinių veiksmų.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2022.12.15; 00:22

Skiepams – taip. Slaptai.lt nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį sukritikavo Vyriausybę teigdamas, kad pirmojoje vasaros pusėje dirbtinai sulėtinti skiepijimo tempai. Prezidentūra šalies vadovo mintį paaiškino išsamiau.
 
„Prezidentas dar sausio mėnesį iškėlė tikslą, kad vasaros viduryje būtų pasiskiepiję 70 proc. suaugusių Lietuvos gyventojų. Šalies vadovas nuolat ragino imtis visų veiksmų efektyviam vakcinavimo procesui užtikrinti. Kartu su Sveikatos ekspertų taryba sistemingai buvo teikiamos rekomendacijos parengti aiškią ir skaidrią gyventojų vakcinavimo strategiją, efektyviai veikiančius vakcinavimo procesus, visuomenės informavimo ir konsultavimo kampaniją. Tačiau gegužės mėnesį masinė vakcinacija buvo pradėta iš esmės neturint šių rezultatyviai vakcinacijai būtinų sąlygų, kai tuo tarpu ES vakcinų tiekimas buvo sklandus – planingas ir prognozuojamas“, – Eltai persiųstame komentare teigia Prezidentūros spaudos tarnyba.
 
„Deja, tuo tarpu atsakingieji už pandemijos valdymą ir vakcinaciją kėlė sau neapibrėžtus „paskiepyti kiek įmanoma“ tikslus, buvo skiriama daug dėmesio aiškinant, kodėl 70 procentų tikslas nėra svarbus ar per ambicingas. Centrinės valdžios veikimas buvo chaotiškas, dažniausiai reaktyvus, o ne proaktyvus kaip tikėtasi“, – taip pat pabrėžiama atsakyme.
 
Todėl, Prezidentūros teigimu, dar gegužę Lietuvos vakcinavimo tempai ėmė atsilikti nuo ES skiepijimo tempo vidurkio, o birželį ir liepą šis atsilikimas tik augo ir siekė net beveik 12 proc. Pažymima, kad birželio pabaigoje sandėliuose jau buvo apie 0,5 mln. nepanaudotų vakcinų, o vėliau nepanaudotų vakcinų skaičius tik augo. 
 
„Šalies vadovas, matydamas ženklų Lietuvos skiepijimo tempų atsilikimą nuo kitų ES šalių, didelius sandėliuojamų vakcinų skaičius bei centrinės valdžios neveikimą, liepos viduryje, apžvelgdamas metus, išsakė savo situacijos vertinimą ir griežtą reikalavimą veikti. Po šios kritikos buvo bandoma imtis aktyvesnių veiksmų, tačiau pasirinkta centrinės valdžios strategija nukrypo ne į gyventojų motyvavimą skiepytis bei pozityvių paskatų kūrimą, o į grasinimo priemones, gąsdinant žmones netekti galimybės gauti būtinąsias viešąsias paslaugas, tokias kaip sveikatos priežiūra ar viešasis transportas. Tai suskaldė visuomenę ir padidino nepasitikėjimą valdžia. Šios neigiamos pasekmės tebedaro esminę įtaką šiandienos kovai su pandemija, kur kasdien prarandame dešimtis žmonių gyvybių“, – rašoma komentare.
 
Akcentuojama, kad, prezidento vertinimu, būtent nepakankamas centrinės valdžios veikimas turėjo įtakos masinės vakcinacijos tempų sulėtėjimui. Prezidentūra taip pat pažymi, kad kritiškai svarbiais mėnesiais buvo visos galimybės užtikrinti efektyvius vakcinavimo procesus, visuomenės informavimo ir konsultavimo kampaniją, kurti pozityvias paskatas gyventojams. 
 
„Šalies vadovas yra ne kartą sakęs, kad SAM, nepaisant to, kas buvo nepadaryta praeityje, turi imtis neatidėliotinų veiksmų paspartinti vakcinaciją, ypač tarp labiausiai pažeidžiamų grupių, visų pirma senjorų. Priešingu atveju ministras turėtų prisiimti politinę atsakomybę. Prezidentas ragina, įsivertinus pandemijos valdymo patirtį, siekti išmintingo, į žmonių gerovę nukreipto pandemijos valdymo aktyviai skatinant gyventojus skiepytis“, – teigia Prezidentūra.
 
ELTA primena, kad prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį dar kartą sukritikavo Vyriausybę dėl lėtų skiepijimo tempų. Prezidentas teigė, kad prastesni nei tikėtasi skiepijimo nuo COVID-19 rezultatai yra susiję su tuo, kad „pirmoji vasaros pusė buvo pramiegota“.
 
Be to, prezidentas svarstė, ar sulėtėję skiepijimo tempai negalėjo būti tikslingai inicijuoti – kad nebūtų pasiektas jo keltas tikslas paskiepyti 70 proc. šalies gyventojų iki vasaros vidurio.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.10.23; 00:45 

Autobusas Pilaitės rajone Vilniuje. Slaptai.lt nuotr.

Per savaitę matomas žymus nusižengimų sumažėjimas – drastiškiausiai krito pažeidimų, nustatytų viešajame transporte, skaičius, pastebi kassavaitinę ekstremalios situacijos metu taikomų apribojimų laikymosi kontrolę vykdančios institucijos.
 
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tyrimus atitinkamose srityse atlikti yra pavesta savivaldybių administracijų direktoriams, Policijos departamentui, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT), Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) ir Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (VVTAT).
 
Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrui apie ekstremaliosios situacijos metu taikomų apribojimų laikymosi kontrolę praėjusią savaitę pateikė 59 savivaldybės. Praėjusio penktadienio duomenimis, patikrinus 34 laisvalaikio ir pramogų sektorius, 12 kino teatrų ir meno įstaigų, 143 būriavimosi vietas bei 38 renginius, jokių pažeidimų nerasta.
 
Trečiąją rugsėjo savaitę smarkiai sumažėjo viešojo transporto pažeidimų. Atlikus 1904 viešojo transporto patikrinimus, nustatyti 72 pažeidimai (antrąją rugsėjo savaitę buvo nustatyti 139 pažeidimai). Taip pat sumažėjo viešųjų paslaugų sektoriaus pažeidimai. Iš 178 patikrintų subjektų tik viename nustatytas pažeidimas. Patikrinus 434 turgavietes ir lauko prekybos vietas, 2 nesilaikė šiuo metu taikomų ribojimų.
 
58 savivaldybės tikrino, kaip asmenys laikosi izoliacijos. Iš viso patikrinti 1131 iš užsienio atvykęs asmuo, 351 iš jų lankėsi šalyse, paveiktose mutavusio COVID-19 viruso. Nustatyti 6 nusižengimai dėl izoliacijos taisyklių nesilaikymo.
 
Taikomų apribojimų kontrolę vykdė ir Policijos departamentas. Per savaitę buvo nustatyta 12 kaukių dėvėjimo pažeidimų. Policijos pareigūnai tikrino izoliacijoje esančius asmenis – iš viso atlikti 1110 patikrinimų ir nustatyta 17 pažeidimų. Visiems pažeidėjams surašyti administracinių pažeidimų protokolai.
 
VMVT specialistai, vykdydami atitinkamų įstaigų kontrolę, 136-iose viešojo maitinimo įstaigose nustatė 3 pažeidimus. Patikrinus 83 prekybos maisto produktais vietas, 11 prekybos veterinarinėmis priemonėmis vietų ir 4 veterinarijos praktikos veiklos vietas, jokių nusižengimų nerasta.
 
Per praėjusią savaitę NVSC patikrino 206 ūkio subjektus. Iš jų tik 1 veiklą vykdė nesilaikant ekstremaliosios situacijos metu taikomų apribojimų. Pažeidimas rastas, patikrinus 82 švietimo įstaigas, teikiančias formalaus ir neformalaus ugdymo paslaugas. Patikrinus 113 grožio paslaugas teikiančių įmonių, 2 apgyvendinimo paslaugas teikiančias įstaigas, 3 sporto klubus, 5 sveikatos priežiūros įstaigas bei 1 stacionarias socialines paslaugas teikiančią įstaigą, jokių pažeidimų nenustatyta.
 
Daiva Krunglevičienė (ELTA)
 
2021.09.25; 06:47

Dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos Vilniaus mieste nuspręsta perskirstyti savaitgalio bei pirmadienio vakcinų siuntas ir skirti sostinės vakcinacijos centrams 44 proc. visų gautų vakcinų, t. y. 46 512 dozių, informuoja Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
 
Dalis iš jų – 19 800 dozių – anksčiau buvo numatytos skirti kitoms savivaldybėms, tačiau sparčiai augant hospitalizuojamų asmenų skaičiui ir gresiant COVID-19 lovų trūkumui Vilniaus mieste, kaip nurodoma SAM pranešime, priimtas sprendimas skubiai perskirstyti pirmadienį pristatytos vakcinos dozes iš tų apskričių, kuriose sergamumas yra mažesnis, ir tokiu būdu solidariai pagelbėti „juodojoje zonoje“ atsidūrusiai sostinei. Šiuo metu Vilniaus regione užimtų COVID-19 ligai gydyti skirtų lovų užimtumas perkopė 85 procentus.
 
Alytaus miesto, Alytaus rajono, Druskininkų, Elektrėnų, Kaišiadorių rajono, Kauno miesto, Lazdijų rajono, Marijampolės, Panevėžio miesto, Šalčininkų rajono, Širvintų rajono, Švenčionių rajono, Trakų rajono, Ukmergės rajono, Varėnos rajono, Vilniaus rajono, Visagino savivaldybėms bus pristatyti anksčiau numatyti nepakitę vakcinų dozių kiekiai.
 
Dėl įvykusio vakcinų perskirstymo dalis vakcinacijai užsiregistravusių asmenų kitose šalies savivaldybėse turės šiek tiek palaukti. Ministerija prašo visuomenės supratingumo šiuo sudėtingu laikotarpiu. Vilniečių prašoma elgtis itin atsakingai: susilaikyti nuo nebūtinų kontaktų, laikytis atstumų, dėvėti kaukes, dezinfekuoti rankas, vėdinti patalpas. Vilnius grėsmingai artėja prie gruodžio mėnesio scenarijaus, perspėja SAM.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.27; 00:01

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad mūsų šalyje nustatyta 11 naujų britiškosios koronaviruso (COVID-19) atmainos atvejų.
 
Tai patvirtinančius sekoskaitos tyrimų rezultatus trečiadienį gavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų laboratorija, kurioje per pastarąją savaitę buvo ištirti 96 ėminiai, o trečiadienį 11-oje ėminių nustatyta šio viruso mutacija.
 
Paaiškėjo, kad 6 ėminiai su britiškąja koronaviruso atmaina „atkeliavo“ iš Vilkaviškio, 4 – iš Kauno, o vienas – iš Marijampolės.
 
Iš viso šiuo metu šalyje jau yra žinomų 12 atvejų, kai žmonės užsikrėtė britiškąja viruso atmaina. Pirmasis pacientas jau yra pasveikęs.
SAM pateikiamais duomenimis, šią savaitę iš viso tirti 284 ėminiai. Kauno klinikos jau ištyrė minėtuosius 96, dar 188 ėminius tiria referentinė „European Centre for Disease Prevention and Control“ laboratorija. Tikimasi iš šios užsienio laboratorijos rezultatų sulaukti artimiausiu metu.
 
Siekiant stebėti Lietuvoje aptinkamų COVID-19 atmainų įvairovę, paplitimą ir jų genomų kitimą, nacionaliniu lygiu pradėtas vykdyti koronaviruso genomo sekoskaitos procesas, primenama SAM pranešime. Šie tyrimai pradedami atlikti, pasitelkiant nacionalines laboratorijas, turinčias reikalingą įrangą tyrimams.
 
Organizuoti ir koordinuoti plataus masto koronaviruso genomo sekoskaitos procesą pavesta Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL).
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.25; 02:00

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovas Robertas Petraitis pirmadienį turėtų pranešti savo sprendimą, ar sutinka su sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio siūlymu trauktis iš einamų pareigų.
 
A. Dulkys penktadienį pasiūlė R. Petraičiui trauktis iš NVSC vadovo pareigų. Ministras teigė NVSC direktoriui davęs laiko apsispręsti iki pirmadienio ryto.
 
„Asmeniškai matau didelių problemų. Ir šiandien gerbiamam R. Petraičiui pasiūliau, kad, mano nuomone, geriausias variantas būtų jam pačiam pasitraukti iš einamų pareigų“, – žurnalistus penktadienį informavo A. Dulkys.
 
Pats R. Petraitis situaciją atsisakė komentuoti. Anksčiau R. Petraitis yra teigęs neketinąs trauktis iš pareigų tol, kol nebus nustatyti NVSC veiklos trūkumai.
 
ELTA primena, kad sausio pabaigoje SAM pranešė, jog vykdant NVCS veiklos skaitmenizavimą, rastos 804 neapskaitytos mirtys. Duomenys gauti, palyginus NVSC ir Registrų centro spalio–gruodžio mėnesių statistiką. Nustatyta, kad neapskaičiuotos 324 mirtys dėl koronaviruso (COVID-19) ir 480 asmenų mirčių dėl kitų priežasčių, tačiau sirgusių koronavirusu.
 
Sausio 2-osios vakarą ministras gavo R. Petraičio atsakymą į pateiktus klausimus dėl NVSC veiklos. Šį NVSC direktoriaus atsakymą A. Dulkys pavedė įvertinti SAM atsakingiems asmenims.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.01.11; 00:02

Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos šaulių sąjunga pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Ja siekiama kurti glaudesnę partnerystę, valdant visuomenės sveikatai ir šalies saugumui pavojingas situacijas.
 
Tokią sutartį pirmadienį pasirašė sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovas Aurelijus Veryga ir Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. Albertas Dapkus, informuoja Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
 
A. Verygos teigimu, jau ne kartą šauliai yra įrodę, kad esant kritinei situacijai per koronaviruso (COVID-19) pandemiją Lietuvos šaulių sąjunga gali greitai mobilizuoti pilietiškus ir iniciatyvius žmones.
 
„Budėjimai oro uostuose, mobiliuose patikros punktuose, patruliavimas su policijos pareigūnais ir tai tik keletas reikšmingų bendradarbiavimo pavyzdžių. Tikime, kad praktinė patirtis kritinėse situacijose užtikrins sklandžią partnerystę ir ateityje“, – pasirašydamas sutartį sakė A. Veryga.
 
Tuo tarpu A. Dapkus džiaugėsi, galėdamas prisidėti prie šalies nacionalinio saugumo stiprinimo, policijos ir pasienio pareigūnų, sveikatos apsaugą prižiūrinčių institucijų darbo.
 
„Anksčiau buvome sutelkę visas pajėgas kovai prieš karines ar hibridines grėsmes, o šiandieniniai iššūkiai diktuoja, kad Lietuvos šaulių sąjunga privalo žvelgti kur kas plačiau. Privalome užtikrinti pasirengimą ir esant kitokioms grėsmėms, pavyzdžiui, pandemijoms“, – teigia Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. A. Dapkus.
 
Lietuvos šaulių sąjunga bus įtraukta į įvairių įstaigų ekstremaliųjų situacijų valdymo planus, nurodoma SAM pranešime.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.25; 18:00

Į Armėniją išskrido vienuolikos medikų komanda padėti šaliai kovoti su koronaviruso pandemija. SAM nuotr.

Iš Zoknių į Armėnijos sostinės Jerevano oro uostą penktadienį išskrenda Karinių oro pajėgų transporto lėktuvas „Spartan“. Jame – vienuolikos specialistų savanorių komanda, padėsianti su itin rimtais iššūkiais dėl pandemijos susiduriančiai šiai Pietų Kaukazo valstybei.
 
Į Armėniją išvyko gydytojas anesteziologas-reanimatologas Ainius Žarskus, anesteziologijos-reanimatologijos specialybės gydytojai rezidentai Lukas Neimana ir Roman Botov, slaugytojos – Diana Rinkevičiūtė, Virginija Savickienė, Laura Gurskienė, Jolita Škudaitė, taip pat slaugytojas anestezistas Donatas Mečislauskas.
 
Medikus delegavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninė Kauno klinikos, Vilniaus universiteto ligoninė (VUL) Santaros klinikos ir Respublikinė Panevėžio ligoninė (RPL).
 
Specialistų komandą papildė ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) patarėjas Marius Čiurlionis, kuris ir vadovaus šiam operacijų štabui, taip pat SAM Ekstremaliųjų situacijų operacijų valdymo centre dirbantis karo medikas mjr. Valdas Meškauskas bei mjr. Aurimas Gusčius, kaip ir Lietuvoje, Armėnijoje kuruosiantis logistikos klausimus.
 
Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, Armėnija yra ta valstybė, kuriai šiuo metu tikrai reikia medikų, kompetentingų specialistų pagalbos, suvaldant šalyje įsisiautėjusį virusą.
 
„Dėkoju medikams, specialistams, nepabūgusiems rimtų iššūkių ir savanoriškai vykstantiems į Armėniją, kur jie dalinsis mūsų šalies gerąja patirtimi ir pritaikys praktiškai pas mus išmoktas pamokas“, – sakė ministras A. Veryga.
 
Anot jo, kiekvienos darbo rankos, kiekvieno vadybinė patirtis, valdant šią situaciją, Armėnijoje yra itin reikalinga. Į ją ekspertinę pagalbą siunčia ir kitos Europos valstybės.
 
„Armėnija šiuo metu išgyvena sunkų laikotarpį, nulemtą COVID-19 pandemijos. Lietuva visada pasirengusi padėti ir savo partneriams. Didžiuojuosi ir dėkoju Lietuvos medikams ir ekspertams, vykstantiems pagelbėti Armėnijos žmonėms“, – savo ruožtu dėkojo ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
 
Į Armėniją išvykstanti komanda, kaip pažymima SAM pranešime, kartu pasiėmė ir darbui reikalingą medicininę įrangą bei asmens apsaugos priemones. Humanitarinę pagalbą Armėnijai komanda teiks dvi savaites.
 
Armėnijoje, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, nustatyti 18 033 koronavirusinės infekcijos atvejai, 302 žmonės mirė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.19; 08:00

Viskas gerai

Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius informuoja apie rekordinį dėl koronaviruso ištirtų asmenų Lietuvoje skaičių.
 
Pasak jo, antradienį šalyje buvo ištirta 6000 asmenų ir 20 iš jų nustatyta liga. Žvelgiant į procentinę susirgusiųjų nuo visų ištirtų asmenų dalį, teigė jis, taip pat pasiektas rekordinis rezultatas.
 
„Vakar buvo ištirta 6000 žmonių – rekordinis skaičius dėl COVID ligos visoje Lietuvoje. Tokio skaičiaus dar nebuvo, ir tik 20 (užsikrėtimo – ELTA) atvejų – tokio skaičiaus taip pat nebuvo. Tai tik 0,3 procento rasti teigiami (atvejai – ELTA). Tai labai geras rezultatas“, – LRT radijui teigė A. Ščeponavičius.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.22; 00:05

Skulptoriaus Stanislovo Kuzmos kompozicija „Lozoriau, kelkis” – Santariškių ligoninės teritorijoje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Dar prieš Velykas Lietuvos medikams, kovojantiems su koronaviruso infekcija, išvežiota dar viena dalis iš Kinijos atskraidintos apsauginės aprangos, kurioje apsauginiai akiniai, vienkartinės medicininės kaukės, apsauginiai chalatai ir kombinezonai, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
 
Penkioms pagrindinėms šalies ligoninėms – Santaros klinikų, Kauno klinikinės ligoninės, Klaipėdos universitetinės ligoninės, Respublikinės Panevėžio ligoninės ir Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams – nuvežta daugiau nei 12 tūkst. apsauginių akinių, 20 tūkst. vienkartinių medicininių kaukių, 1850 apsauginių chalatų ir 9400 apsauginių kombinezonų.
 
Taip pat penkioms didžiųjų miestų greitosios medicinos pagalbos stotims pristatyta 6600 apsauginių akinių, 10 tūkst. vienkartinių medicininių kaukių, 1500 apsauginių chalatų ir 9800 apsauginių kombinezonų.
 
Siunta šią savaitę Lietuvą pasiekė padedant Susisiekimo ministerijai, o į ligonines juos išvežioja valstybės valdoma akcinė bendrovė „Lietuvos paštas“.
 
SAM kiekvieną savaitę gauna patikslintus gydymo įstaigų poreikius asmens apsaugos priemonėms ir, skirstydama gautas siuntas, atsižvelgia į pačių įstaigų įvardintą asmens apsaugos priemonių trūkumą, taip pat į pagrindinius sveikatos priežiūros specialistų aprūpinimo prioritetus.
 
Siekiant užtikrinti racionalų asmeninių apsaugos priemonių naudojimą, SAM, bendradarbiaudama su ekspertais, nustatė penkis saugumo lygius, apibrėžiant, kokiais atvejais ir kokias konkrečiai asmens apsaugos priemones turėtų naudoti mūsų šalies gydymo įstaigose dirbantys medikai. Saugumo lygiai nustatyti atsižvelgus į medikų darbo specifiką, t. y. pacientų, su kuriais jie dirba, grupes, taip pat teikiamų paslaugų, patiriamo kontakto pobūdį ir kitus aspektus. Vadovaujantis šiais lygiais taip pat bus lengviau įvardyti asmens apsaugų poreikį.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.13; 00:30

COVID-19

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad pirmadienio vakarą patvirtinti dar 19 infekuotųjų koronaviruso infekcija (COVID-19) atvejų. Iš viso šiandien užfiksuoti 36 atvejai, bendras patvirtintų atvejų skaičius – 179.
 
Kaip skelbia SAM, 15 atvejų nustatyta Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Du asmenys izoliuoti ir gydomi Panevėžio ligoninėje, jau nustatyta, kad vieno iš jų atvejis vietinis, dėl kito užsikrėtimo aplinkybių detalizuojama.
 
12 atvejų nustatyti iš Vilniaus mobiliuosiuose punktuose paimtų ėminių, informacija tikslinama. Dar 1 patvirtintas koronaviruso atvejis iš Vilniaus taip pat aiškinamas. 
 
2 atvejai nustatyti Kauno klinikų laboratorijoje, vienas iš mėginių gautas iš Kauno mobiliojo punkto. Dėl jo informacija tikslinama.
 
2 atvejai nustatyti Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijoje. 1 atvejis įvežtinis: asmens kelionės užsienyje maršrutas ėjo per Turkiją, Meksiką, Panamą ir Latviją. Antrasis atvejis vietinis – asmuo dirba Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, tačiau, kaip teigiama SAM pranešime, jis nėra medikas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.24; 06:00

Medikas Vytautas Kasiulevičius. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Spartan. Slaptai.lt nuotr.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius teigia, kad sekmadienio vakarą į Lietuvą atgabentų 5 tūkstančių reagentų užteks 10 dienų.
 
Anot jo, norint suvaldyti koronavirusą (COVID-19) Lietuvai jų reikės gerokai daugiau.
 
„Pagaliau Lukas Savickas reikalą sutvarkė kylančios bangos pradžiai – 10 dienų turėsime atokvėpį. Galėsime tirti. Bet mums prireiks daugiau. Daug daugiau norint suvaldyti COVID-19. Ir mums teks vietoj saviizoliacijos žaidimų imtis rimtos izoliacijos ir karantino visiems atvykstantiems į Lietuvą, lengviems ligos atvejams, kurie nebus gydomi ligoninėje. 14 parų. Ir nutraukti parūkymus prie automobilio su kaimynais. Čia rimtas karas. Patikėkit. Ir laukiame apsaugos priemonių. Gal Vyriausybė pagaliau ir tai imsis spręsti? Nes be medikų apsaugos nieko neįveiksime. Bus tik neįgalios kariuomenės likučiai“, – savo feisbuko paskyroje teigia profesorius.
 
Sekmadienio vakarą Vilniaus oro uoste nusileido Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orlaivis C-27J „Spartan“, pargabenęs iš Belgijos į Lietuvą koronaviruso tyrimams reikalingus reagentus. Šiuo reisu jų pargabenta 5 tūkstančiai. Tai – dalis užsakymo, kiti daugiau nei 25 tūkst. reagentų taip pat, planuojama, netrukus pasieks Lietuvą.
 
ELTA primena, kad šiuo metu SAM yra užsakiusi beveik 200 tūkst. reagentų. Taip pat užsakyti greitieji testai medikams ir pareigūnams. Tikimasi, kad jie taip pat bus pristatyti be trikdžių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.23; 00:05

Skirmantas Malinauskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Buvęs premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas buvęs Visuomenės informavimo grupės (VIG) vadovas Skirmantas Malinauskas teigia, kad šiuo metu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga yra įsivėlęs į didelį konfliktą su medikais. Anot jo, jei ministras nekeis savo retorikos ir nepripažins savo klaidų, nieko gero kovoje su koronavirusu tikėtis nereikėtų.
 
S. Malinauskas pripažįsta, kad šiuo metu valstybei gauti svarbiausias priemones medikams yra iššūkis. Bet, pasak jo, padaryta didelė komunikacinė klaida, kai SAM nepripažino, kad medikams apskritai trūksta reagentų, reikalingų koronavirusui testuoti. S. Malinauskas pažymi, kad SAM, neigdama savo klaidas ir jų nepripažindama tik dar labiau padidino nepasitikėjimą tarp medikų, visuomenės bei valdžios atstovų.
 
Skulptoriaus Stanislovo Kuzmos kompozicija „Lozoriau, kelkis” – Santariškių ligoninės teritorijoje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

„Penktadienį ministras sako, mums nereikia sureikšminti testų dėl koronaviruso. Šeštadienį nacionaliniam transliuotojui jis jau sako, kad jam baisiausia, jog medikai eina su indikacijomis į darbą. Nesuprasdamas, kad medikai, turėdami indikacijų, net nesugeba, negali pasitikrinti, nes neatitinka SAM sukurto rizikos profilio. Čia esminis dalykas. Medikai sulaukia ministro kritikos, nors iš tikrųjų ministras Veryga turi prisiimti visą atsakomybę. Medikai, be abejo, pradeda pykti“, – Eltai sakė S. Malinauskas.
 
Anot S. Malinausko, ministrui reikia išmokti prisiimti atsakomybę, padarius klaidą ją pripažinti, o ne užsiiminėti neigimu.
 
„Jeigu kažkur valdžia klysta, reikia pasakyti „atsiprašome, mes suklydome“. Jeigu padaryti sprendimai, dėl kurių reikia prisiimti atsakomybę, tai ir reikia prisiimti atsakomybę. Bet nereikia pasakoti apie tai, kad visiems medikams respiratoriai nebūtini, o reikalingi tik tiems, kurie dirba tiesiogiai su koronavirusu. Arba kad didelio testavimo nereikia sureikšminti. Tai pykdo medikus ir rodo nekompetenciją“, – sakė S. Malinauskas.
 
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

S. Malinauskas taip pat kelia klausimą, kodėl neleidžiama komunikuoti Visuomenės informavimo grupės (VIG) vadovui Giedriui Surpliui. Buvęs premjero patarėjas stebisi, kad  A. Veryga, eidamas tokias svarbias pareigas, apskritai turi kada komentuoti.
 
„Mano galva, koordinavimo centro vadovas iš tikrųjų yra labiausiai užimtas žmogus ir jis turėtų išeiti komentuoti tik ypatingais įvykiais. O VIG turėtų teikti komentarus ir valdyti komunikacinį lauką. Paradoksalu ir tai, kad A. Veryga buvo visose spaudos konferencijose, bet jis dingsta, kai atsirado pirma bloga naujiena apie tai, kad Ukmergės ligoninėje miršta moteris, o prieš tai moteris nediagnozuota ir paleista namo ir t.t Riekia atsakyti daug klausimų ir pranešti blogą žinią, o ministro nebėra. Jeigu į šį procesą žiūrėsime kaip į viešuosius ryšius, turėsime labai rimtą problemą. Tie augantys reitingai labai greitai virs krintančiais reitingais ir tas pasitikėjimas, kuris atsirado, nes atsirado ekstremali situacija – jis labai greitai ištirps. Problema yra tai, kad reikia žiūrėti ne kaip į viešuosius ryšius, o kaip į krizę bei visuomenės informavimą. Greitai, laiku pateikti objektyvią informaciją“, – teigė jis.
 
S. Malinauskas taip pat teigia, kad ministerija dar nesusitvarkė su biurokratiniu aparatu. Todėl, pasak jo, ministerija ir negali priimti sprendimų greitai.
 
„Pasiklysta visiškai prioritetuose. Tai, kas iš tikrųjų kalbama išorėje, visiškai nebeatitinka to, kas yra viduje. Tai jeigu kažkas ieško dabar kaltų asmenų ar pažeidimų, manau, geriausia būtų surasti tuos biurokratus, kurie labiausiai šiuo metu stabdo procesą ir juos eliminuoti. Tiesiog neleisti dalyvauti žmonėms, kurie bijo prisiimti atsakomybę, kai sprendimų reikia labai greitai. O tų sprendimų greitai negali priimti, nes visuomet girdi: „uždrausim, neleisim, sukursime įstatymą“. Deja, tai neduoda gerų rezultatų“, – sakė S. Malinauskas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.23; 00:10

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad Lietuvoje patvirtinti dar 6 nauji koronaviruso atvejai. Taigi šiuo metu Lietuvoje iš viso yra nustatyti 105 užsikrėtimo šia infekcija atvejai.
 
Išplatintame pranešime informuojama, kad Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) pranešė, kad koronavirusas patvirtintas asmeniui, grįžusiam iš Norvegijos bei kitiems 5 asmenims, kurie tyrimus atliko Vilniaus mobiliuosiuose punktuose. Apie šiuos atvejus informacija šiuo metu tikslinama.
 
SAM skelbia, kad netrukus su asmenimis, kurių ėminiai paimti mobiliuosiuose punktuose, bus susisiekta, jie gaus instrukciją, kaip elgtis bei kokiu būdu jie bus pristatomi į gydymo įstaigą.
 
Visais atvejais vyksta arba bus pradėti epidemiologiniai tyrimai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.22; 08:50

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad kovo 17 d. vėlų vakarą patvirtintas dar vienas koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejis. Taigi iš viso šiuo metu patvirtintų atvejų Lietuvoje – 26.
 
Patikslinama, kad asmuo izoliuotas ir gydomas Kauno klinikinėje ligoninėje. Jis neseniai grįžęs iš užsienio – Austrijos. Dėl naujo atvejo pradėtas epidemiologinis tyrimas.
 
SAM primena, kad nuo vakar žmonės, grįžę iš bet kurios užsienio valstybės, o ne tik iš konkrečių, kaip iki tol, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas.
 
Taigi keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14-lika dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.
 
Daugėjant atvejų, gyventojai raginami ypatingą dėmesį skirti priemonėms, padėsiančioms sumažinti infekcijos plitimą.
 
Būtina maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.18; 00:30

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad kovo 15 d. Lietuvoje patvirtinti dar trys nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Visi trys asmenys – neseniai grįžę iš užsienio. Taigi visi iki šiol infekcijos atvejai – įvežtiniai.
 
Patikslinama, kad vienas žmogus izoliuotas ir gydomas Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, du – Vilniuje, Santaros klinikose. Visiems jiems teikiama reikalinga pagalba.
 
Dėl šių naujų atvejų pradėti epidemiologiniai tyrimai.
 
Šiuo metu Lietuvoje patvirtinta iš viso dvylika COVID-19 atvejų. Pirmoji pacientė jau pasveikusi ir šeštadienį išleista namo.
 
Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso plitimo, Vyriausybė neeiliniame posėdyje šeštadienį nutarė paskelbti karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.16; 00:50

„Kurčiojo ir aklojo dialogas”. Taip Seimo narys Algirdas Sysas įvardijo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir medikų bendruomenės, kuriai atstovauja Lietuvos medikų sąjūdis, bendravimą. Kaip atkreipė dėmesį A. Sysas, nepaisant sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos Seime pristatytų medicinos darbuotojų atlyginimų didinimo priemonių, Lietuvos medikų sąjūdis visus, neabejingus sveikatos sistemos pokyčiams, ragina dalyvauti mitinge „Ką pasiūlysite medikams rytoj?“, kuris balandžio 26 dieną vyks Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje.

2018.04.25; 05:00