Britų žvalgyba

Londonas, kovo 18 d. (dpa-ELTA). Rusijos valdžia rengiasi padidinti šaukimo į kariuomenę amžių, kad papildytų karių rezervą karui Ukrainoje, šeštadienį pranešė Jungtinės Karalystės gynybos ministerija, remdamasi žvalgybos duomenimis.
 
Kovo 13 dieną Rusijos parlamento žemuosiuose rūmuose buvo pateiktas įstatymo projektas, pagal kurį į kariuomenę būtų šaukiami ne 18-27 metų, o 21-30 metų amžiaus vyrai, sakoma tviteryje skelbiamoje žvalgybos apžvalgoje. Tikėtina, kad įstatymas bus priimtas ir įsigalios 2024 metų sausį.
 
Atskirai nuo tūkstančių veteranų mobilizacijos, vykdytos nuo 2022 metų rugsėjo mėnesio karui Ukrainoje, Rusija nuo sovietmečio laikų tebešaukia vyrus į kariuomenę dukart per metus. Prieš 15 metų karinės tarnybos trukmė buvo sutrumpinta nuo dvejų iki vienų metų, nes buvo pereinama prie profesionalios, kontraktais paremtos kariuomenės.
 
„Rusija ir toliau oficialiai draudžia šauktiniams dalyvauti operacijose Ukrainoje, nors bent šimtai jų tikriausiai tarnavo dėl administracinių nesusipratimų arba po to, kai buvo priversti pasirašyti kontraktus“, – sakoma JK gynybos ministerijos pranešime.
 
Daugelis 18-21 metų amžiaus jaunuolių šiuo metu prašosi būti atleisti nuo privalomosios karinės tarnybos, nes mokosi aukštojoje mokykloje. Tačiau dabar valdžios institucijos greičiausiai pakeis šį amžiaus intervalą norėdamos priversti studentus vis dėlto atlikti karinę tarnybą vėliau ir kartu padidinti karių skaičių, sakoma pranešime.
 
„Net jei Rusija ir toliau susilaikys nuo šauktinių siuntimo į karą, papildomi šauktiniai atlaisvins didesnę profesionalių karių dalį kovai“, – teigia ministerija.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2023.03.19; 00:30

Seimas nusprendė sumažinti į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą šaukiamų karo prievolininkų amžių. Nuo 2020 metų į privalomąją karo tarnybą bus kviečiami jaunuoliai nuo 18 iki 23 metų amžiaus.
 
Už šias Karo prievolės įstatymo pataisas balsavo 88 Seimo nariai, susilaikė vienas parlamentaras.
 
Pasiūlymo iniciatoriai tvirtina, kad vyresnio amžiaus karo prievolininkams nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba dažniau sukelia neproporcingai didelę žalą.
 
„Siekiame, jog nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba būtų patogesnė visiems šauktiniams, todėl šaukiamojo amžiaus mažinimas lemtų tai, kad jaunuoliai atliktų šią tarnybą prieš šeimos kūrimą, karjeros pradžią, taip pat galimai mažėtų karo tarnybos vengimo atvejų, ir vis tiek galėtume užtikrinti pakankamą kiekis potencialiai šaukiamų karo prievolininkų“, – teigia krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
 
Krašto apsaugos ministerijos pateiktai analizės duomenys rodo, kad vyresni nei 23 m. jaunuoliai neproporcingai dažniau patenka į šauktinių sąrašus ir būtinybė atlikti karo prievolę jiems dažnai sukelia nepatogumų dėl šeiminių, darbinių aplinkybių. Taip pat išaiškėjo, kad nemažai vyresnių nei 23 metų jaunuolių yra išvykę į užsienį ar atleidžiami nuo tarnybos dėl sveikatos sutrikimų.
 
Nuo 2015 m. pavasario privalomąją karo tarnybą yra atlikę 13 tūkst. karo prievolininkų. Šiais metais suplanuota pašaukti apie 3800 šauktinių. Tokį pat kiekį karo prievolininkų numatoma pakviesti ir 2020 metais.
 
Priimtais pakeitimais taip pat nuspręsta patvirtinti karinio personalo rezervo pertvarką, numatančią, kad aktyviojo kariuomenės personalo rezervo karys bus apibrėžiamas kaip parengtojo kariuomenės personalo rezervo karo prievolininkas, atliekantis tarnybą aktyviajame rezerve.
Šios Karo prievolės įstatymo pataisos įsigalios po to, kai jas pasirašys prezidentas.
 
ELTA primena, kad šiuo metu karo prievolininkai į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą iš neparengtojo kariuomenės personalo rezervo šaukiami nuo 19 iki 26 metų (įskaitytinai). Karo prievolininkai, raštu pareiškę norą, į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą šaukiami nuo 18 iki 38 metų (įskaitytinai).
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.13; 06:00