Swedbank. Slaptai.lt nuotr.

Pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje išduotų paskolų saulės elektrinėms įsigyti arba įsirengti suma 6 kartus viršijo praėjusių metų rezultatus, rodo „Swedbank“ duomenys. Toks pat augimas stebimas ir Estijoje, o Latvijoje skaičiuojamas dar didesnis augimas – net 16 kartų, nes šioje šalyje paskolų saulės elektrinėms iki praėjusių metų pabaigos buvo išduota itin mažai.
 
„Gyventojų susidomėjimo saulės elektrinėmis augimą dar labiau paspartino nuo praėjusių metų pabaigos smarkiai pakilusios elektros energijos kainos ir valstybių taikomos paskatos saulės elektrinėms įsigyti. Pavyzdžiui, šiuo metu Lietuvos gyventojai gali kreiptis dėl kompensacijos nuosavai arba nutolusiai saulės elektrinei ir susigrąžinti iki 30 proc. jos įrengimo ar įsigijimo sąnaudų“, – sako „Swedbank“ Vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento direktorius Tomas Pulikas.
 
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius „Swedbank“ Lietuvoje išduota paskolų saulės elektrinėms suma viršijo 4 mln. eurų, kai per visus 2021 m. ši suma sudarė apie 1,5 mln. eurų. Estijoje šių metų sausio-birželio mėnesiais saulės elektrinėms suteikta paskolų už 2,3 mln., Latvijoje – už 1,9 mln. eurų.
 
Remiantis banko duomenimis, bendrai Baltijos šalyse per pirmąjį šių metų pusmetį suteikta daugiau kaip 900 paskolų saulės elektrinėms įsigyti.
 
„Vidutinė paskolos suma, suteikta saulės elektrinei įsigyti, Lietuvoje sudaro apie 8 tūkst. eurų, Latvijoje ir Estijoje – atitinkamai apie 9 tūkst. eurų ir 12 tūkst. eurų. Visose Baltijos valstybėse paskola saulės elektrinėms vidutiniškai suteikiama 6-7 metų laikotarpiui“, − sako T. Pulikas.
 
Kaip rodo „Swedbank“ duomenys, dėl paskolos saulės elektrinei dažniausiai kreipiasi vyrai. Skaičiuojama, kad moterims išduodama apie 20 proc. visų paskolų saulės elektrinėms įsigyti.
 
„Nors paprastai sprendimai šeimoje priimami bendru sutarimu, tačiau iniciatyva dažniau yra vyrų pusėje – tai gali būti dėl didesnio pragmatiškumo ar domėjimosi technologijomis“, – teigia T. Pulikas.
 
Pagal regionus, kuriuose daugiausia išduota paskolų saulės elektrinėms, 2022 m. dominuoja didieji miestai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Marijampolė, Panevėžys, teigiama „Swedbank“ pranešime. Pasak T. Puliko, susidomėjimą dėl paskolų saulės elektrinėms šiemet rodė ir mažesnių miestų, pavyzdžiui, Telšių, Tauragės, Utenos gyventojai.
 
„Swedbank“ išplėtė tvaraus finansavimo galimybes, ir šiuo metu šalia paskolų saulės elektrinėms taip pat siūlo paskolas šildymo siurbliams, vėjo turbinoms ir energijos kaupimo akumuliatoriams.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.08.08; 12:00

Energetikos ministerijoje pristatytos naujos finansinio skatinimo priemonės gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Startuoja dvi finansinio skatinimo priemonės, kuriomis pasinaudoję gyventojai galės įsirengti saulės elektrines individualiuose namuose ir nutolusias saulės elektrines. Tam šiais metais numatyta skirti 9 mln. eurų dydžio ES paramą.
 
Kaip ketvirtadienį pranešė Energetikos ministerija, nutolusioms saulės elektrinėms įsirengti šiais metais numatyta skirti 4,5 mln. eurų, dar tiek pat skirta elektrinių įsirengimui individualiuose namuose.
 
„Lietuvoje nėra naujiena, kad elektrą galima pasigaminti patiems ir tai galima padaryti nuotoliniu būdu. Vienoje vietoje galima gamintis, kitoje – vartoti. Dabar atsiranda galimybė už tai gauti finansinę paramą, ar tai būtų individualus namas, ar (namas. – ELTA) sode, ar kotedžas, ar butas. Kalbame apie naujas galimybes visiems elektros vartotojams“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
 
Aplinkos projektų valdymo agentūros vadovas Ignotas Šalavėjus sakė, kad yra keli skirtumai tarp šių dviejų priemonių.
 
„Kalbant apie paramos priemonę, kur energija vartojama vietoje, elektrinės įrengimo vieta yra 1–2 butų gyvenamieji namai, sodo namai.
 
Kalbant geografiškai nutolusias elektrines, ji gali būti įrengta žemės sklype, kur nėra pastatų, elektrinių parkuose, daugiabučiame pastate ar daugiabučiame pastate priklausančiam žemės sklypui“, – sakė I. Šalavėjus.
 
Gyventojai, planuojantys šįmet įsirengti saulės elektrines ar įsigyti iš elektrinių parko ir už tai gauti finansinę paramą, turi teikti paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai. Jas galima teikti nuo sausio 2 iki sausio 31 dienos.
 
Suteikiama parama siekia 323 eurus už vieną kilovatą (kW) saulės elektrinės įrengtos galios. Parama skiriama įsigyti iki 10 kW galios elektrinei. Tiesa, gyventojai gali įsigyti didesnės nei 10 kW galios elektrinę, tačiau finansavimas bus skiriamas už 10 kW.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.01.03; 03:00