Kurilų salas Tokijas laiko Japonijos teritorija

Rusijos premjeras Michailas Mišustinas pirmadienį lankėsi ginčijamose Kurilų salose, kur pareiškė, kad Rusija nori jose steigti laisvąją ekonominę zoną. Toks pareiškimas sukėlė Japonijos nepasitenkinimą, nes ji Kurilų salas laiko savo teritorija.
 
Atvykęs į didžiausią Kurilų salyno salą Iturupą, M. Mišustinas pasiūlė atšaukti muitus salose ir sumažinti mokesčius verslui.
 
„Toks priemonių paketas yra beprecedentis. Mes taip pat svarstome atleisti nuo mokesčių tuos, kurie čia dirba ir investuoja“, – teigė M. Mišustinas.
 
„Šis specialus reglamentavimas padėtų sustiprinti ekonominį aktyvumą šioje teritorijoje. Pateiksiu šiuos siūlymus Rusijos prezidentui ir bus priimtas atitinkamas sprendimas“, – teigė Rusijos premjeras.
 
Japonijos Užsienio reikalų ministerija (URM) savo ruožtu dėl M. Mišustino vizito į Šiaurines teritorijas, kaip Kurilai yra žinomi Japonijoje, nusiuntė Rusijai protesto notą ir iškvietė šalies ambasadorių Michailą Galuziną. Šis Japonijos protestą pavadino „nepriimtinu“.
 
Kremliaus atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo teigimu, Rusijos Vyriausybės vadovas „lankosi Rusijos regionuose taip, kaip jam atrodo tinkama“.
 
„Rusijos pusėje yra politinės valios plėtoti gerus santykius su Japonija, mes labai vertiname mūsų ekonominį bendradarbiavimą“, – pridūrė D. Peskovas.
 
Rusijos URM tvirtino iškvietusi Japonijos ambasadorių ir išreiškusi savo apgailestavimą dėl „nedraugiškų Tokijo žingsnių“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.26; 17:45

Šią savaitę vyksiančiame Japonijos ministro pirmininko Shinzo Abės ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikime, tikėtina, dominuos dešimtmečių senumo Tokijo ir Maskvos teritorinis ginčas.

Japonijos premjeras Sh. Abe su žmona Akie Tokijo Hanedos oro uoste. EPA – ELTA nuotr.

Šį pirmadienį Japonijos premjeras išvyko iš Tokijo, o susitikimas numatytas antradienį.

Japonija ir Rusija nesutaria dėl keturių strategiškai svarbių salų, kurias paskutinėmis Antrojo pasaulinio karo dienomis užėmė Sovietų Sąjungos armija. Po karo šios šalys taip ir nepasirašė taikos sutarties ir pernai Sh. Abė ir V. Putinas sutarė dėti daugiau pastangų, siekiant galiausiai užbaigti nuo Antrojo pasaulinio karo užsitęsusį ginčą.

Japonija reiškia pretenzijas į Rusijos kontroliuojamas Kurilų salas ir vadina jas Šiaurinėmis teritorijomis. Tuo tarpu Maskva teigia, kad Kurilų salos atiteko Sovietų Sąjungai pagal Antrojo pasaulinio karo išdavas, ir Rusijos suverenitetas jose nekelia abejonių.

Praėjusią savaitę Maskvoje buvo susitikę Japonijos ir Rusijos užsienio reikalų ministrai – Taras Konas ir Sergejus Lavrovas. Politikai susitiko padėti pamatus Sh. Abės ir V. Putino susitikimui, tačiau po susitikimo S. Lavrovas sakė, kad bus sudėtinga padaryti pažangą derybose dėl taikos sutarties, jei nebus pripažinti Antrojo pasaulinio karo rezultatai, įskaitant suverenias Maskvos teises į Kurilų salas.

Kremlius pirmadienį įspėjo, kad taikos derybose nei Rusija, nei Japonija neatsisakys savo nacionalinių interesų, todėl visi turi būti realistiški ir nesitikėti, kad taikos susitarimas bus pasiektas greitai. 

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad derybos, skirtos išspręsti ginčą, yra ankstyvuose etapuose ir dar laukia daug darbo.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.22; 07:08

Kurilų salose artimiausiu metu prasidės Rusijos karinio jūrų laivyno bazės statybos darbai. „Sprendimas priimtas“, – pareiškė Federacijos Tarybos Gynybos ir saugumo komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Francas Klincevičius, praneša BBC.

Naujoji bazė galės priimti bet kokius laivus, taip pat ir lėktuvnešius bei atominius povandeninius laivus, sakė Rusijos politikas. Jis nepatikslino, kurioje konkrečiai saloje bus įrengta bazė.

Statant karinio jūrų laivyno bazę Kuriluose planuojama atkurti ir aerodromų tinklą, pridūrė F. Klincevičius.

Kurilų salos turi svarbią karinę-strateginę ir ekonominę reikšmę. Japonija jau ne vieną dešimtmetį reikalauja grąžinti pietines Kurilų salas – Iturupą, Kunaširą, Šikotaną ir Habomajų, kurių plotas – 5175 kvadratiniai kilometrai. Japonija jas vadina savo Šiaurinėmis teritorijomis.

Maskva ne kartą pareiškė, kad dabartinis pietinių Kurilų salų statusas nebus keičiamas.

Šių metų vasario mėnesį Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pranešė, kad planuojama dislokuoti Kuriluose visą diviziją.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.10.27; 00:01