Šiaurės Airijoje vėl vyko riaušės. EPA-ELTA nuotr.

Nepaisant raginimų stabdyti smurtą, naktį į penktadienį Šiaurės Airijos sostinėje Belfaste vėl siautėjo riaušininkai. Jaunuoliai vakarinėje miesto dalyke į policininkus svaidė akmenis, petardas ir Molotovo kokteilius, pranešė naujienų agentūra PA. Pareigūnai, BBC duomenimis, pirmą kartą per šešerius metus panaudojo vandens patrankas. Jie taip pat grasino panaudoti plastikines kulkas.
 
Naktį susirinko šimtai riaušininkų, rašė laikraštis „Belfast Telegraph“. Šiaurės Airijos teisingumo ministrė Naomi Long tviteryje dėl neramumų kaltino „nacionalistus jaunuolius“. Smurtas turi liautis, reikalavo ji. Apie sužeistuosius pastarąją naktį kol kas duomenų nėra.
 
Britų Šiaurės Airijos provincijoje jau kelias dienas tęsiasi riaušės, per kurias nukentėjo dešimtys policininkų. Saugumo tarnybų duomenimis, su riaušėmis iš dalies susijusios protestantų lojalistų grupuotės, kurios užsiima ir narkotikų prekyba.
 
Ketvirtadienį abiejų konfesinių stovyklų politikai griežtai pasmerkė riaušes. Šiaurės Airijai vadovauja vienybės vyriausybė, kurią sudaro didžiausios protestantų junionistų ir katalikų respublikonų partijos. Smurtą pasmerkė ir britų premjeras Borisas Johnsonas bei JAV.
 
Tariama riaušių priežastis yra policijos sprendimas dėl koronaviruso taisyklių pažeidimo nebausti aukštų katalikų respublikonų „Sinn Fein“ partijos politikų po jų dalyvavimo didelėse buvusio IRA teroristo laidotuvėse.
 
Dalyje protestantų stovyklos pasipriešinimo sulaukia ir „Brexito“ sutartyje apibrėžtas Šiaurės Airijos specialusis statusas. Šis JK regionas de facto liko ES prekybos erdvės dalis, kad būtų išvengta prekių kontrolės pasienyje su ES nare Airija. Vietoj to dabar kontrolės vyksta uostuose, jei prekės iš kitų JK dalių patenka į Šiaurės Airiją.
 
Per Šiaurės Airijos konfliktą, kuris buvo užbaigtas tik 1998 metais, kelis dešimtmečius tarpusavyje kovojo protestantai sąjungos su Didžiąja Britanija šalininkai ir katalikai abiejų Airijos dalių susijungimo rėmėjai. Į konfliktą buvo įtraukta ir policija bei britų kariai. Per jį žuvo daugiau kaip 3 600 žmonių, beveik 50 000 buvo sužeisti. Visuomenė iki šiol yra labai susiskaldžiusi.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.09; 09:08

Šeštadienį Airijoje vyko visuotiniai rinkimai. Manoma, kad kairiųjų pažiūrų respublikonų partija „Sinn Fein“ pirmą kartą gali laimėti prieš kitas dvi pagrindines partijas, informuoja naujienų agentūra dpa.
 
Airijos premjeras Leo Varadkaras, centro dešiniosios partijos „Fine Gael“ lyderis, penktadienį tviteryje rašė: „Pasirinkimas akivaizdus – balsuokite už „Fine Gael“ arba atiduokite valstybės valdymą tiems, kurie ją sužlugdė.“
 
Partijos „Fine Gael“ amžina konkurentė yra „Fianna Fail“. Pastaroji buvo pagrindinė valdančioji partija, kai Airija daugiau nei prieš dešimtmetį susidūrė su ekonomikos krize.
 
Paskutinės „Fine Gael“ spaudos konferencijos metu ketvirtadienį premjeras perspėjo žmones, kad, balsuodami už kitą partiją, „Sinn Fein“, žmonės rizikuotų viskuo – ne tik ekonomika, bet ir demokratinėmis valstybės institucijomis.
 
Tačiau visuomenės apklausos rodo, kad „Fine Gael“ žinia apie ekonomikos atsigavimą neįtikino rinkėjų. Tuo metu „Sinn Fein“, kadaise laikyta Airijos respublikonų armijos (IRA) politiniu sparnu, gali aplenkti tiek „Fine Gael“, tiek „Fianna Fail“.
 
Tačiau „Sinn Fein“ koją pakišti gali 2007 m. įvykdytas žiaurus jaunuolio nužudymas, dėl kurio buvo įtarta IRA.
 
Jaunuolio mama ragino rinkėjus nebalsuoti už „Sinn Fein“ po to, kai vienas šios partijos lyderių Conoras Murphy pareiškė, kad jos sūnus galėjo būti įsivėlęs į nusikalstamumą. Dėl šio pareiškimo imta abejoti „Sinn Fein“ pirmininkės Mary Lou McDonald vadovavimo sugebėjimais.
 
Nepaisant to, kad nedarbingumas Airijoje nukrito iki 4,5 proc., o prognozuojamas 3,3 proc. ekonomikos augimas, rinkimų kampanijos metu daugiausiai diskutuota apie benamių ir sveikatos apsaugos problemas.
 
Pergalės atveju „Sinn Fein“ pažadėjo įšaldyti nuomos mokesčius ir pasirūpinti 100 000 naujų socialinių būstų. „Fianna Fail“ žadėjo pastatyti 200 000 naujų namų iki 2025 ir išspręsti benamių problemą.
 
Pastaruosius ketverius metus mažumos vyriausybei vadovavo „Fine Gael“ su opozicijoje buvusios „Fianna Fail“ parama. Apklausų rezultatai palankesni pastarajai partijai, todėl ji atmeta panašaus susitarimo galimybę po rinkimų. Abi šios partijos pažadėjo nesudaryti koalicijos su „Sinn Fein“.
 
Airija tikisi paskatinti rinkėjų aktyvumą, pirmą kartą rinkimus surengdama šeštadienį.
 
Balso teisę turi 3,1 mln. piliečių, kurie turės išrinkti 160 žemutinių parlamento rūmų narių.
 
Rinkimai vyksta 39 apygardose nuo 7 val. ryto iki 10 val. vakaro vietos laiku.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.02.09; 00:30

Airijos respublikonų partija „Sinn Fein“ apkaltino naująjį Didžiosios Britanijos premjerą Borisą Johnsoną, esą jis paniekino Airijos ministrą pirmininką Leo Varadkarą. B. Johnsonas nuo to laiko, kai trečiadienį perėmė premjero pareigas, dar nesusisiekė su L. Varadkaru.
 
Partijos „Sinn Fein“ Šiaurės Airijoje vadovė Michellė O’Neill teigė iškėlusi šį klausimą, kalbėdama su naujuoju Didžiosios Britanijos sekretoriumi Šiaurės Airijos reikalams Julianu Smithu.
 
„Tai yra labai įžeidu, ypač kai omenyje turime „Brexit“ pasekmes, su kuriomis Airija bus priversta susidurti“, – teigė M. O’Neill. Ji J. Smithui pranešė, kad Airijos piliečiai balsavo prieš išstojimą iš ES ir jų norai turėtų būti gerbiami, o ne apeinami.
 
B. Johnsonas telefonu jau kalbėjo su daugeliu kitų vadovų, tarp jų ir JAV prezidentu Donaldu Trumpu, Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, Vokietijos kanclere Angela Merkel ir Europos Komisijos vadovu Jeanu-Claude’u Junckeriu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.30; 00:30