Slovakijos prezidentė Zuzana Čaputova. EPA-ELTA nuotr.

Kyjivas/Bratislava, gegužės 31 d. (dpa-ELTA). Tai, kad karo vaizdai iš Ukrainos nebedominuoja pagrindinėse naujienose ir antraštėse, neturėtų paskatinti Europos pamiršti karo, perspėjo Slovakijos prezidentė Zuzana Caputová per iš anksto nepraneštą vizitą į Ukrainą.
 
„Borodiankoje ir Irpine savo akimis mačiau naikinimo pėdsakus, kuriuos Rusijos kareiviai atnešė į Ukrainą“, – sakė prezidentė, paraginusi toliau remti Ukrainą.
 
Ji pridūrė, kad tūkstančiai civilių Rytų Ukrainoje ir toliau patiria panašų destruktyvų smurtą.
 
Z. Caputová taip pat susitiko su kolega Volodymyru Zelenskiu ir pasakė kalbą Ukrainos parlamente.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.06.01; 07:29

Proeuropietiškų pažiūrų teisininkė Zuzana Čaputova šeštadienį buvo inauguruota šalies prezidente. 45-erių politikė tapo pačia jauniausia Slovakijos prezidente ir pirmąja moterimi, kuriai pavyko užimti šį postą.
 
„Neatėjau valdyti, atėjau tarnauti piliečiams“, – inauguracijos ceremonijoje Slovakijos parlamente kalbėjo Z. Čaputova.
 
Z. Čaputova prezidento rinkimus laimėjo kovą. Jos kampanija pasižymėjo itin aršia kova su korupcija ir piktnaudžiavimu tarnyba. Prieš inauguraciją naujoji Slovakijos vadovė nutraukė narystę partijoje „Progresyvi Slovakija“.
 
Rinkimus ji laimėjo po ilgus mėnesius trukusių demonstracijų dėl 2018 m. vasarį įvykdytos žiauraus žurnalisto Jano Kuciako, tyrusio Slovakijos vyriausybės ir Italijos mafijos ryšius, nužudymo.
 
Vieniša dviejų dukrų mama Z. Čaputova buvo ne kartą kritikuojama Slovakijos katalikų Bažnyčios ir kitų konservatyvių pažiūrų grupių dėl jos liberalaus požiūrio į abortus ir homoseksualumą. Pati prezidentė tikino, kad jos pergalė parodė, jog Slovakija nėra tokia konservatyvi šalis, kaip daugeliui žmonių atrodo.
 
Z. Čaputovą dėl pasirinktos patarėjų komandos gyrė ne tik jos šalininkai, bet ir oponentai. Tarp jos patarėjų galima bus pamatyti daugelį socialiai pažeidžiamų grupių, kaip romai, ir tautinių mažumų atstovų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.16; 06:00

Naujoji Slovakijos prezidentė Zuzana Čaputova. EPA-ELTA nuotr.
Arši valdžios kritikė ir kovotoja su korupcija Zuzana Čaputova laimėjo Slovakijos prezidento rinkimus ir taps pirmąja šalies prezidente moterimi.

Advokatė Z. Čaputova surinko 58,40 proc. balsų, o jos oponentas antrajame prezidento rinkimų ture eurokomisaras Marošas Šefčovičius – 41,59 proc., pranešė Slovakijos statistikos tarnyba. Galutiniai rezultatai bus paskelbti sekmadienį vidurdienį.

„Žiūrėkime į tai, kas mus jungia. Bendradarbiavimą iškelkime aukščiau asmeninių interesų“, – po pergalės sakė Z. Čaputova.

45 m. amžiaus advokatė tikino, kad rinkimų rezultatai rodo, jog „galima laimėti ir nepuolant savo oponentų“.

„Manau, kad ši tendencija pasitvirtins ir Europos Parlamento rinkimuose, ir Slovakijos parlamento rinkimuose kitąmet“, – sakė naujoji prezidentė.

52 m. amžiaus valdančiosios partijos kandidatas M. Šefčovičius telefonu pasveikino oponentę su pergale ir žadėjo atsiųsti gėlių. „Pirmoji Slovakijos prezidentė moteris nusipelnė puokštės“, – žurnalistams sakė jis.

Valdančiosios „Smer-SD“ partijos atstovas šalies premjeras Peteris Pellegrinis sakė su naująja prezidente besitikintis „konstruktyvaus bendradarbiavimo“.

Tuo tarpu kadenciją bebaigiantis prezidentas Andrejus Kiska neslėpė simpatijų Z. Čaputovai ir pareiškė, kad „Slovakija yra moralinėje krizėje, todėl jai reikia tokios prezidentės kaip Zuzana Čaputova“.

„Daugelis šalių tikriausiai mums pavydi, nes mes išsirinkome prezidentę, kuri yra doros simbolis“, – sakė A. Kiska.

Naujokė politikoje Z. Čaputova, į rinkimus ėjusi su šūkiu „Kovok su blogiu“, anksčiau kalbėjo, kad pastarųjų kelių savaičių „intensyvi kelionė“ jai yra „ypač sunki“. Tačiau Z. Čaputovai tai nėra pirma gyvenimo kova – naujoji prezidentė 2016 m. išpopuliarėjo sulaukusi aplinkosaugos apdovanojimo už sėkmingą planuoto sąvartyno gimtajame Pezinoko mieste blokavimą.

Pernai ji itin aktyviai dalyvavo tūkstantiniuose protestuose dėl žurnalisto Jano Kuciako, tyrusio valdžios ryšius su Italijos mafija, nužudymo praeitų metų vasarį. Ši žmogžudystė privertė tuometį premjerą Robertą Fico atsistatydinti, tačiau jis liko „Smer-SD“ lyderiu ir artimu dabartinio premjero P. Pellegrinio sąjungininku.

Rinkimų kampanijos metu Z. Čaputova žadėjo inicijuosianti sistemines teisėtvarkos reformas, gerinsianti socialinę apsaugą senyvo amžiaus gyventojams ir stiprinsianti aplinkosaugą.

Slovakijos prezidentas yra renkamas 5 metams, daugiausia dviem kadencijoms iš eilės.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.03.31; 09:00