Indijos sostinę apgaubė pavojingo lygio smogas. EPA-ELTA nuotr.

Naujasis Delis, lapkričio 3 d. (AFP-ELTA). Indijos sostinėje Naujajame Delyje oro tarša pasiekė pavojingą lygį.
 
Kaip pranešė stebėjimų įmonė „IQAir“, pačių pavojingiausių dalelių PM2,5 kiekis viename kubiniame metre ketvirtadienį pasiekė 588 – tai beveik 40 kartų viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą kasdienį lygį.
 
Šios dalelės yra tokios mažos, kad gali patekti į žmogaus kraujotaką. Manoma, kad šį sostinę apgaubusį „pilkąjį kokteilį“ lėmė dūmai, išskirti iš tūkstančių žemės ūkio plotuose šalies šiaurėje liepsnojančių gaisrų, kurie susimaišė su kitais teršalais.
 
Indijoje smogas yra tapęs ganėtinai dažnu reiškiniu. Remiantis 2020 m. atliktu tyrimu, kuris buvo paskelbtas įtakingame moksliniame žurnale „The Lancet“, šioje šalyje 2019 m. dėl prastos oro kokybės mirė 1,67 mln. žmonių, iskaitant beveik 17,5 tūkst. Naujajame Delyje. Šio miesto valdžios pareigūnai vis skelbia apie naujus planus sumažinti oro užterštumą, tačiau didelio poveikio nematyti.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2022.11.03; 12:08

Penktadienį Vokietijos kanclerė Angela Merkel lankosi Indijoje. Vokietija ir Indija susitarė plėsti bendradarbiavimą klimato kaitos, kibernetinio saugumo, dirbtinio intelekto ir keliose kitose srityse – derybas kanclerė pradėjo pasirašiusi keletą susitarimų, pranešė „Deutsche Welle“.
 
Penktadienį A. Merkel Naujajame Delyje susitiko su Indijos premjeru Narenda Modžiu. Dėl sveikatos problemų, skambant valstybių himnams, kanclerė sėdėjo.
 
A. Merkel ir N. Modis prie prezidentūros rūmų pasirodė be apsauginių kaukių, nors miestą šiomis dienomis gaubia baisus smogas, – pasak JAV ambasados atstovų, kenksmingų dalelių ore yra 19 kartų daugiau už Pasaulio sveikatos organizacijos nustatytą saugų maksimumą.
 
Per dviejų dienų vizitą sostinėje A. Merkel lankysis Naujojo Delio metro stotyje, kur veikia Berlyne įsikūrusios „Bombardier Transportation“ įmonės traukiniai, kanclerė taip pat nuvažiuos į priemiestyje esančios Vokietijos ir Indijos automobilių detalių gamybos įmonės būstinę.
 
A. Merkel ir N. Modis turėtų aptarti prekybos ir investavimo klausimus, taip pat užsienio politikos bei saugumo problemas.
 
„Norime kiek labiau sutvirtinti mūsų dvišalius santykius – mokytis iš Indijos, tačiau kartu rūpintis mūsų techninių pasiekimų plėtra Indijoje“, – sakė A. Merkel.
 
Tai jau penktosios derybos per dvejus metus, kai vykdomi dvišaliai Vokietijos ir Indijos aukščiausiojo lygio susitikimai. Aukšto rango Vokietijos delegacijoje taip pat yra užsienio reikalų ministras Heiko Maasas, žemės ūkio ministrė Julia Klöckner bei švietimo ministrė Anja Karliczek.
 
Vokietija yra svarbiausia Indijos prekybos su ES partnerė. Per 2017–2018 finansinių metų laikotarpį tarp dviejų šalių įvykdyta 19,6 milijardo eurų vertės prekyba, šis rodiklis išaugo 17 proc. nuo prieš tai buvusių metų.  
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.02; 00:45

Indijos sostinėje išdalyta 5 milijonai apsaugos kaukių po to, kai dėl ypač aukšto oro taršos lygio vyriausybei neliko kitos išeities, kaip tik paskelbti nepaprastąją visuomenės sveikatos padėtį, pranešė BBC.  
 
Oro Naujajame Delyje užterštumui pasiekus grėsmingą lygį, Aukščiausiojo teismo įgaliota komisija priėmė keletą apribojimų sostinėje ir dviejose kaimyninėse valstijose.
 
Savaitei sustabdytos visos statybos, uždrausti fejerverkai.
 
Bent jau iki kito antradienio uždarytos miesto mokyklos.
 
Naujojo Delio ministras Arvindas Kejriwalas teigė, kad miestas pavirto „dujų kamera“.
 
Kaukės dalijamos mokiniams ir jų tėvams, A. Kejriwalas paragino gyventojus jas naudoti kiek įmanoma dažniau.
 
Mažyčių kietųjų dalelių (vadinamųjų PM2 .5), patenkančių į plaučius, koncentracija Naujajame Delyje šiuo metu siekia 533 mikrogramus kubiniame metre. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad PM2 .5 lygis per 24 val. vidutiniškai neviršytų 25 mikrogramų kubiniame metre.  
 
Miestą apgaubus tirštam baltam smogui, gyventojai internete ėmė dalytis nuotraukomis. Dauguma jų įpykę, kad situacija nesikeičia jau daugelį metų.
Viena iš priežasčių, kodėl oro kokybė Indijos sostinėje kiekvienais metais pablogėja būtent lapkričio ir gruodžio mėnesiais, ta, kad kaimyninėse Pundžabo ir Harjanos valstijose ūkininkai, siekdami išvalyti laukus, degina ražienas. Situacija blogėja ir dėl fejerverkų, šaudomų per tradicinę Divalio šventę.
 
Užterštumą taip pat sukelia dulkės statybose, automobilių ir gamyklų išskiriamos dujos, tačiau svarbiausia priežastimi vis tiek išlieka deginami laukai.
 
Šiaurinėje Indijos dalyje kiekvieną žiemą daugiau nei 2 milijonai ūkininkų 80 000 kv. km plote sudegina 23 milijonus tonų pasėlių liekanų.
 
Ražienų dūmai yra ypač pavojingas kietųjų dalelių, anglies dioksido, azoto dioksido ir sieros dioksido kokteilis.
 
Harvardo universiteto tyrėjai, pasitelkdami palydovo užfiksuotus duomenis, nustatė, kad 2012–2016 metais daugiau nei pusę oro teršalų Naujajame Delyje sukėlė laukų deginimas. Ugnis išplinta taip, kad ją galima matyti ir „Nasos“ palydovinėse nuotraukose.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.02; 00:55