Keistenybė. Slaptai.lt nuotr.

Varšuva, gruodžio 30 d. (AFP-ELTA). Nauji įtarimai, kad šnipinėjimo programa „Pegasus“ buvo panaudota prieš tris Lenkijos vyriausybės oponentus, greičiausiai yra „ledkalnio viršūnė“, trečiadienį sakė kibernetinės saugos ekspertas, padėjęs identifikuoti telefonų pasiklausymo atvejus.
 
Apie įsilaužimo, kuris tapo dideliu skandalu Lenkijoje, įrodymus pranešė Kanadoje įsikūrusi kibernetinės saugos institucija „Citizen Lab“.
 
„Manome, kad tai tik ledkalnio viršūnė ir bus daugiau atradimų“, – naujienų agentūrai AFP sakė grupės vyresnysis tyrėjas Johnas Scottas-Railtonas.
 
„Tai šokiruoja ir labai blogai atrodo, – sakė jis. – „Pegasus“ yra diktatorių įrankis. Jo naudojimas tokiais atvejais rodo poslinkį į autoritarizmą“ Lenkijoje“.
 
Išmanieji telefonai, užkrėsti „Pegasus“, iš esmės paverčiami kišeniniais šnipinėjimo įrenginiais, leidžiančiais vartotojui skaityti sekamo asmens žinutes, peržiūrėti nuotraukas, stebėti jo buvimo vietą ir net įjungti fotoaparatą be jo žinios.
 
Vienas iš nukentėjusiųjų, advokatas Romanas Giertychas, dalyvaujantis keliose bylose prieš valdančiąją partiją „Teisė ir teisingumas“ (PiS), lenkų dienraščiui „Gazeta Wyborcza“ sakė, kad vyriausybė naudoja šnipinėjimo programas „kovai su demokratine opozicija“.
Telefonas mobilusis. Slaptai.lt nuotr.
 
Prokurorė ir opozicijos veikėja Ewa Wrzosek taip pat sakė, kad prieš ją buvo panaudota šnipinėjimo programa, ir pridūrė, kad pirmiausia apie tai ją įspėjo „Apple“.
 
J. Scottas-Railtonas trečiadienį patvirtino, kad „Citizen Lab“ taip pat pranešė senatoriui Krzysztofui Brejzai iš opozicinės partijos „Pilietinė platforma“, kad jo išmanusis telefonas buvo pakartotinai užkrėstas šešių mėnesių laikotarpiu per 2019 metų rinkimus.
 
„Jų gyvenimai buvo atidžiai stebimi – tai buvo labai didelė invazija“, – sakė J. Scottas-Railtonas.
 
Įtarimus dėl įsilaužimo Lenkijos žiniasklaida pavadino „lenkišku Votergeitu“, turėdama omenyje skandalą, kuris kilo po buvusio JAV prezidento Richardo Niksono perrinkimo kampanijos ir dėl kurio jis galiausiai 1974 metais atsistatydino.
 
Lenkija atmetė kaltinimus, kad „Pegasus“ šnipinėjimo programa buvo naudojama, siekiant politinių tikslų.
 
Tačiau už šalies slaptąsias tarnybas atsakingos ministerijos atstovas Stanislovas Zarynas nepatvirtino ir nepaneigė, ar Lenkija naudojo „Pegasus“.
 
telefonas-sukciai
Telefonas. Slaptai.lt foto

Izraelio įmonė „NSO Group“, „Pegasus“ savininkė, naujienų agentūrai AFP sakė, kad programa parduodama „tik teisėtai veikiančioms teisėsaugos institucijoms, kurios naudoja šias sistemas pagal įgaliojimus kovai su nusikaltėliais, teroristais ir korupcija“.
 
Liepos mėnesį kilo ginčas dėl „Pegasus“, kai tyrimas, kurį bendrai atliko kelios žiniasklaidos priemonės, pranešė, kad vyriausybės naudojo šią programą, siekdamos šnipinėti aktyvistus, žurnalistus, teisininkus ir politikus. JAV šią Izraelio įmonę įtraukė į juoduosius sąrašus.
 
Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas antradienį pareiškė, kad naujausi pranešimai, jog vyriausybė šnipinėjo savo oponentus, yra didžiausia „demokratijos krizė“ šalyje nuo komunizmo laikų pabaigos.
 
D. Tuskas, buvęs ES Tarybos pirmininkas, taip pat paragino pradėti parlamentinį tyrimą dėl šių įtarimų.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2021.12.30; 08:40
kompiuterinis_virusas

Spiegel Online praneša, kad mokslininkai iš Budapešto technikos universiteto kartu su Kasperskij firmos ekspertais Vengrijos saugumo tarnybų pavedimu išanalizavo šnipinėjimo programą, aptiktą aukšto valdininko iš vyriausybinių sluoksnių kompiuteryje.

Leidinio duomenimis, programa, vadinama TeamSpy, per praėjusius mėnesius buvo aptikta NATO atstovybės ir vienos iš ES šalių ambasados kompiuteriuose Rusijoje. Taip pat buvo apkrėsti Artimųjų Rytų pusiau valstybinės elektronikos gamybos firmos ir kažkokios Rusijos pramonės įmonės kompiuteriai.

Continue reading „Vengrijos mokslininkai aptiko šnipų tinklą”