Igoris Dodonas. EPA – ELTA foto

Kišiniovas, lapkričio 28 d. (ELTA). Buvęs Moldovos prezidentas, Socialistų partijos garbės pirmininkas Igoris Dodonas lieka laisvėje, bet jam paskirta teismo kontrolė. Tokį sprendimą pirmadienį priėmė Aukščiausieji teismo rūmai, praneša portalas „NewsMaker“.
 
Aukščiausieji teismo rūmai atmetė prokuroro Petru Jarmaliuko apeliaciją. Pareigūnas reikalavo vėl skirti eksprezidentui namų areštą.
 
„Tai buvo neteisėtas prokuroro mėginimas grąžinti mane į namų areštą. Pats tokios apeliacijos pateikimo faktas rodo jo neprofesionalumą“, – pareiškė po teismo posėdžio I. Dodonas.
 
Savo ruožtu P. Jarmaliukas sakė, jog prokurorai pasirūpins, kad I. Dodonas neišvyktų iš šalies tol, kol bus išnagrinėtos visos su juo susijusios baudžiamosios bylos.
 
„NewsMaker“ primena, kad I. Dodonui teismo kontrolė buvo paskirta lapkričio 18 d. Iki tol jis beveik šešis mėnesius praleido namų arešto sąlygomis dėl vadinamosios maišelio bylos. Ji buvo taip praminta dėl vaizdo įrašo, kuriame matyti, kaip buvęs „Moldovos valdytojas“, oligarchas ir Demokratų partijos lyderis Vladas Plachotniukas perduoda I. Dodonui juodą maišelį.
 
Spalio 6 d. Moldovos prokuratūra pranešė baigusi tyrimą, o spalio 17 d. bylą pradėjo nagrinėti teismas. Pagal prokurorų versiją, I. Dodonas gavo iš V. Plachotniuko nuo 600 tūkst. iki 1 mln. JAV dolerių, šios lėšos turėjo būti skirtos Socialistų partijos veiklai.
 
 Eksprezidentas neigia kaltinimus ir vadiną bylą politine.
 
I. Dodonas vadovavo Moldovai 2016-2020 metais ir buvo atvirai remiamas Maskvos.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.11.29; 06:43

Ketvirtadienį, Ispanijos diktatoriaus Francisco Franco (1892-1975) ekshumacijos dieną, buvo išniekintas paminklas Ispanijos socialistų darbininkų partijos (ISDP) įkūrėjui Pablui Iglesiasui (1850-1925). Tai pranešė naujienų agentūra EFE.
 
Sprendimas perlaidoti F. Franco palaikus buvo viena iš pirmųjų socialistų vyriausybės iniciatyvų, paskelbtų beveik iškart po jų atėjimo į valdžią 2018 metų vasarą.
 
Ant paminklo ISDP įkūrėjui buvo užrašyta: „Išniekintojai“ ir „Tegyvuoja Francas“.
 
Ketvirtadienį diktatoriaus palaikai buvo perkelti iš memorialinio Kritusiųjų slėnio komplekso į El Pardo kapines. Ten palaikai buvo atgabenti sraigtasparniu. Prieš laidotuves buvo aukojamos mišios. F. Franco palaikai palaidoti kapo rūsyje, kur ilsisi jo žmona Carmen Polo (1900-1988).
 
Ispanijoje iki šiol nerimsta polemika dėl F. Franco, valdžiusio šalį nuo 1939 iki 1975 metų. Jis mirė ligoninėje Madride nuo širdies priepuolio, eidamas 83-iuosius metus.
 
Diktatorius buvo palaidotas Kritusiųjų slėnyje netoli Madrido. Šis memorialinis kompleksas buvo pradėtas statyti 1940 metais F. Franco įsakymu kaip monumentas, skirtas per pilietinį karą žuvusių ispanų atminimui.
 
Statybos darbai buvo baigti tik 1958 metais.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.25; 00:30