Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis. ELTA / Marius Morkevičius

Vilniuje šią savaitę viešėjęs Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis sulaukė kritikos, nes valstybiniais apdovanojimais pagerbė du Lietuvoje gyvenančius lenkų tautybės politikus – Waldemarą Tomaszewskį ir Stanislawą Pieszko, kurie visuomenėje nevienareikšmiškai vertinami dėl savo pozicijos Rusijos atžvilgiu.
 
Visgi Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Andrzejus Pukszto mano, kad atsakomybė dėl šio įvykio turėtų kristi Lenkijos premjero politinei komandai, kuri greičiausiai ir priėmė sprendimą, kam apdovanojimai bus įteikti.
 
„Aš manau, kad visgi tai ne paties premjero iniciatyva. Juk „ant“ Lenkijos premjero galvos, ko gero, ne tautiečių užsienyje globos klausimai yra patys svarbiausi, nors tai irgi yra neatsiejama Lenkijos politikų ir Lenkijos premjero aktyvumo arena. Bet dabar Lenkija vaidina labai didelį vaidmenį Europoje ir visame regione. Tad esu linkęs manyti, kad tai nesusipratimas, dėl kurio, žinoma, negalima užmerkti akių“, – Eltai teigė A. Pukszto.
 
Lenkijos ambasada Vilniuje. Slaptai.lt foto

Visgi politologas svarsto, kad sprendimą valstybinius apdovanojimus įteikti V. Tomaszewskiui ir S. Pieszko galėjo sąmoningai priimti ir kažkas iš premjero komandos, siekiant jį diskredituoti.
 
„Ko gero, tai yra pamoka, kad visada reikia būti labai atsargiems, nes niekas nėra apsaugotas nuo klaidų. Ko gero, kažkas premjero aplinkoje padarė klaidą arba specialiai norėjo jį diskredituoti, nes Lenkijoje prasideda rinkiminė kova dėl rudenį vyksiančių parlamento rinkimų, tad atmosfera yra labai įkaitusi“, – sakė profesorius.
 
„Aš manau, kad dauguma Lenkijos visuomenės tikrai nepalaiko tokių lyderių, kaip S. Pieszko ir W. Tomaszewskis. Tiesiog tai kažkokie lokaliniai, parapijiniai interesai arba nesusipratimai“, – taip pat pažymėjo jis.
 
R. Duchnevičius: manau, tai buvo kažkieno sąmoningas sprendimas, tačiau premjeras apie jį nežinojo
 
Socialdemokratas Vilniaus miesto meras Robertas Duchnevičius taip pat mano, kad aiškintis, kas nusprendė W. Tomaszewskiui ir S. Pieszko įteikti Lenkijos valstybinius apdovanojimus, reikėtų pradedant nuo premjero M. Morawieckio politinės komandos.
 
Valdemaras Tomaševskis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

„Tai nėra aukščiausio rango apdovanojimas, jis, kaip suprantu, yra naujai sukurtas premjero kanceliarijos, tad vis tiek turi būti kažkokia teikimo procedūra. Tik klausimas, kaip ta teikimo procedūra atrodė. Nes, kaip suprantu, premjeras gal ir nežinojo, kam reikės įteikti apdovanojimą, ir toje scenoje buvo tarsi savotiškas įkaitas. Nes tu esi ten ir turi tai padaryti“, – Eltai teigė R. Duchnevčius.
 
„Manau, kad tai yra kažkoks sąmoningas, suplanuotas žingsnis, nežinant pačiam premjerui. O kas iš aplinkos už tai atsakingas, tai reikia gilintis į procedūras, kaip tas teikimas atrodo, ir tada turbūt būtų galima atrasti už tą procesą atsakingus žmones“, – taip pat pažymėjo jis.
Nors politikas pažymi, kad abu apdovanotus asmenis galima vertinti skirtingai, tačiau, pasak jo, labiau stebina sprendimas apdovanojimą įteikti S. Pieszko.
 
„Dėmesį atkreipčiau ne tiek dėl pono W. Tomaszewskio, kiek dėl pono S. Pieszko, kuris nepriklausomybės atgavimo laikotarpiu būdamas deputatu susilaikė balsuojant dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Tai man yra dar įdomesnis dalykas. Bet abi asmenybes galime vertinti įvairiai “, – sakė jis.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2023.05.07; 08:14